Головна / Урок / Хімія, група 18Т1, Вільнянське відділення (22.09.2020)

Хімія, група 18Т1, Вільнянське відділення (22.09.2020)

Тема: Вуглеводи: глюкоза, сахароза, крохмаль, целюлоза. Молекулярні формули, поширення в природі.

1. Домашнє завдання.

1. Прочитати § 20  підручник

2. Творче завдання – Розробіть проект на тему «Перетворення вуглеводів у ланцюгах живлення» та   проілюструйте свої напрацювання.

Мета: сформувати уявлення про вуглеводи на прикладах глюкози, сахарози, крохмалю. целюлози; вивчити їхню класифікацію4 ознайомити учнів зі складом вуглеводів, особливостями будови молекул, фізичними властивостями та поширеністю у природі, розвивати пізнавальні інтереси, вміння  порівнювати, узагальнювати досліджувальні властивості, формувати комунікативні навички.

Обладнання та матеріали: штатив із пробірками і глюкоза, купрум (ІІ) сульфат, натрій гідроксид, спиртівка, пробірко тримач.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

• Запитання до учнів.

Чи знайомі ви з детективом про Шерлока Холмса і доктора Ватсона? До вашої уваги один з уривків твору:

– Я вернулся в Лондон и семь недель не выходил из дому, занимаясь опытами по органической химии.

(А. Конан Дойл записки о Шерлоке Холмсе)

• Фронтальна бесіда за питаннями.
  1. Що вивчає органічна хімія?
  2. Які речовини називаються органічними? Наведіть приклади.

3. Завдяки яким особливим властивостям Карбону  можливе існування величезної кількості органічних сполук?

1. Які класи органічних сполук вам уже відомі?
  2. Назвіть відомі вам функціональні групи.
  3. Назвіть класи оксигеновмісних органічних сполук.
  • Повідомлення теми та мети уроку .

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні наш урок присвячений одним із найважливіших органічних речовин на землі, які входять до складу будь-якої живої клітини. Це вуглеводи! Вивчаючи біологію, ми могли переконатися, що якби зникли вуглеводи, то зникло б і життя на Землі.

Питання: Як утворюються вуглеводи в природі?

(У результаті фотосинтезу)

Вуглеводи – життєво важливі речовини, які необхідні кожному організму. Вони становлять 80% маси сухої речовини рослин і близько 2% сухої речовини  організмів тварин. Тварина і людина не здатні синтезувати вуглеводи, вони отримують їх з різними харчовими продуктами. За добу дорослій людині необхідно споживати 400-500г вуглеводів.

Вуглеводи входять до складу нуклеїнових кислот, які здійснюють біосинтез білка й передачу спадкових ознак.

Що ж таке вуглеводи?

Вуглеводи – органічні речовини, молекули яких складаються з атомів С, Н і О

і відповідають загальній формулі Cn (H2O)m у якій певна кількість атомів Карбону пов’язана з деякою кількістю молекул води. Подальші дослідження показали, що назва «вуглеводи» неточна. По-перше, були знайдені вуглеводи, склад яких не відповідає цій формулі. По-друге, відомі, сполуки, склад яких відповідає загальній  формулі вуглеводів, але за властивостями вони такими не є, наприклад, оцтова кислота.

• Інтерактивна вправа «Розірвана шпаргалка».

( за допомогою підручника складіть схему «Класифікація вуглеводів»)

прості глюкоза
крохмаль фруктоза
складні
полісахариди
крохмаль
моносахариди
сахароза целюлоза
лактоза дисахариди
глікоген
  • Індивідуальні завдання (ознайомтеся з рішенням задачі)

Аналізом встановлений кількісний склад глюкози:

С – 40%, О – 53,3%, Н – 6,7%

Виведіть молекулярну формулу глюкози, з урахуванням, що Mr (глюкози) = 180.

Дано:W(С)=40%=0,40

W(О)=53,3%=0,533

W(Н)=6,7%>0,067

Mr(глюкози)>180

W =       n = ;

п (С) =  = 6

п (О) =   = 6

п (Н) =  = 12                                  C6 H12 O6

п (С) – ?п (О) – ?

п (Н) – ?

Деякі представники вуглеводів – глюкоза, сахароза, крохмаль і целюлоза – добре знайомі всім.

Проблемне питання.

До якого класу органічних сполук можна зарахувати глюкозу? (Багатоатомні спирти, альдегіди).                                                                                                                               О

CH – CH – CH – CH – CH – C

|         |          |          |        |        ||

ОН    ОН    ОН     ОН    ОН    Н

Наявність функціональної групи – СОН – дозволяє зарахувати глюкозу до класу альдегідів.

Як довести, що глюкоза має 5 гідроксильних груп?

Це можна перевірити експериментально.

Лабораторний дослід.

Взаємодія глюкози з купрум (ІІ) гідроксидом.

Приготуємо Cu(OН)2, подіявши на розчин купрум (ІІ) сульфату лугом натрій гідроксиду. До осаду, що утворився, додайте трохи розчину глюкози і перемішайте суміш. Що відбувається? Про що свідчать розчинення і яскраво – синє забарвлення розчину?

Тепер дотримуючись правил нагрівання, підігріємо пробірку. Що спостерігаємо?  Купрум (ІІ) оксид яскраво – оранжевого кольору. Цю реакцію використовують як якісну реакцію на глюкозу.

Висновок: глюкоза – це альдегідоспирт.

ІV. Первинне застосування одержаних знань.

Тести

1. До вуглеводів належать:

а) білки

д) поліетилен

м) моносахариди

1. Моносахаридами є:

о) глюкоза

і) глікоген

з) мальтоза

1. Якісний і кількісний склад глюкози виражається хімічною формулою:

н) C6H10О5

л) C6H12О6