Головна / Урок / Ненаголошені е, и в корені слова

Ненаголошені е, и в корені слова

Розділ. Орфографічна норма.

Тема. Ненаголошені е, и в корені слова.

І.Опрацювання навчального матеріалу.

Пишемо Е

1. Наголос

У багатьох випадках написання ненаголошеної [е] та [и] просто можна перевірити наголосом.

Наприклад, великий – велич, несу – принесений, весна – весни.

2. Змінювання слова

а) якщо при змінюванні слова незрозумілий раніше звук випадає, тоді пишемо [е];

Наприклад, вітер – вітру, серпень – серпня, липень – липня.

АЛЕ запам’ятайте винятки до цього правила, коли навіть за умов випадання літери треба писати [и]: згинати — зігну, відтинати — відітну, напинати — напну, починати — почну, розминати — розімну, засинати — засну, вмикати — увімкну, проривати — прорву.

б) якщо при змінюванні слова неясний звук перетворюється на [і];

Наприклад, скартерть – скатірка, летіти – літати.

АЛЕ запам’ятайте такі винятки, коли [и] змінюється на [і]: сидіти – сідати, дитина – діти, звисати – звіситися.

3. Звукосполучення –еле-, -ере- та –ели-, -ери- (останні два виникають на межі кореня та суфікса).

Наприклад, пеленати, перебігти, терези, ожеледь; перина, великий.

Пишемо И

1. Наголос

Так само, як і слова з [е], слова з [и] перевіряються наголосом.

Наприклад, вишневий – вишня, тримати – стримувати.

2. Звукосполучення –ли- та –ри- у відкритих ненеголошених складах.

Наприклад, тривога, криниця, тривати, блищати.

АЛЕ запам’ятайте: тріщати та дрімати.

Слова іншомовного походження

Знайте, що є слова, на які не розповсюджуються вищенаведені правила. Ні, це не зовсім винятки, це слова іншомовного походження.

Наприклад, апельсин, лимон, бензин, математика, директор, легенда, пиріг.

Ці слова та багато інших потрібно тільки запам’ятати. А якщо виникатимуть сумніви – звертайтеся до орфографічного словника.

Перегляньте:

ІІ. Закріплення матеріалу.

1.Перепишіть, вставляючи пропущені букви е та и.

I. 1. А з..мля л..жить м..дова, а поля пожаті мріють, на городах достиг..ють гарбузи з..леноребрі. (М.Рильський.) 2. Бр..нять, як море, зорані лани, (Д.Павличко.) 3. Он зірка в небі прол..тіла, погасла зірка в в..шині. (В.Сосюра.) 4. Кр..ло зорі рум’янить тучі у голубій дал..ч..ні. (В.Сосюра.) 5. Ум..раючий промінь сонця падає на б..резу, кр..вавить білу кору. (А.Шиян.) 6. Т..че вода в синє море, та не в..тікає. (Т.Шевченко.) 7. З темного моря білява хвил..чка до побережного кам..ня горнеться. (Леся Українка.) 8. Часом то за мрію річки кр..ваві люди прол..вають. (Леся Українка.)

II. 1. Люди д..вуються, що я в..села. 2. Квіток було назр..ваєм та позаквітчуємось, як молоді, та до самого двору тими вінками в..л..чаємось. 3. Помалу усе панночка на свій лад п..р..вернула. 4. Прийду було її вб..рати, то вже якої наруги я од неї не нат..рплюся! 5. Вона м..не й щ..пає, і штирхає, і гр..бінцем м..не скородить, і водою зл..ває. 6. Л..жу та все собі думаю: «Таке молоде, а таке нем..лосердне, Господи!» 7. Увеч..рі, см..рком уже, в..ртаються з панщини люди потомлені. 8. Люди прокидались і лягали плачучи, проклинаючи. (Марко Вовчок. “Інститутка”.)

2.У ліву колонку випишіть слова з вставленою буквою и, у праву — з вставленою буквою е.

Бл..зенько, ос..литися, справ..дливий, д..ректор, греб..лька, зш..вати, дал..ч, неприм..ренний, зв..чайний, сп..нити, квіт..нь, дж..рело, кр..ниця, зн..сти, в’єтнам..ць, заст..лати, ущ..мити, зат..кти, оц..нкований, ос..ледець, ст..лити, відд..рати, дят..л.

3. Потренуйтеся:

Ненаголошені е, и

4. Виконайте тест:

Тест. Ненаголошені Е, И в корені слова

ІІІ. Домашнє завдання

Параграф 22, вправа 172. Підручник О.Глазова. Українська мова 10 клас.

Вернуться к: Українська мова. І курс

Знімок екрана 2024-04-22 140512

Використання онлайн-інструментів під час дистанційного та змішаного навчання

22квітня 2024 року в Федорівському ЦПО відбулося чергове засідання  методичної комісії викладачів ...