Головна / Курс / Завдання з фізики під час карантину групи: 18Т1, 17Т2, 16Т3.

Завдання з фізики під час карантину групи: 18Т1, 17Т2, 16Т3.

Навчальний матеріал з фізики 16.03.2020,
1 курс, для самостійного опрацювання під час карантину
12.03.20-03.04.20
1. Урок № 38. Рівновага тіл. Центр тяжіння та центр маси тіла. (ВИВЧИТИ: Фізика-10., вид-во «Ранок», 2018р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *14, ст.87, ЗРОБИТИ: Впр.14(1-3,4)

https://ukr.topbrainscience.com/3225796-tip-1-how-to-find-the-center-of-gravity-of-the-body

2. Урок №39. Практикум з розв’язування задач. (ПОВТОРИТИ: Фізика-10., вид-во «Ранок», 2018р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *14, ст.87,)

https://vseosvita.ua/library/rivnovaga-til-moment-sili-centr-tazinna-umova-rivnovagi-tila-so-mae-vis-obertanna-3800.html

https://onlinetestpad.com/ua/testview/190864-10-klas-25-rivnovaga-til-moment-sili

Орієнтовні теми для навчальних проекетів – презентацій
1. Рівновага тіл.
2. Момент сили.
3. Умови рівноваги тіл.
4. Центр тяжіння. Центр маси тіла.

Навчальний матеріал з фізики 24.03.2020,
1 курс, для самостійного опрацювання під час карантину
12.03.20-03.04.20
1. Урок № . 40. Практикум з розв’язування задач. (ПОВТОРИТИ: Фізика-10., вид-во «Ранок», 2018р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *13-14, ст.80, ЗРОБИТИ: Впр.13.

https://ukr.topbrainscience.com/3225796-tip-1-how-to-find-the-center-of-gravity-of-the-body

2. Рівновага тіл. Момент сили.
Основи статики. Основною ознакою взаємодії тіл у динаміці є виникнення прискорень. Закони Ньютона дають можливість з’ясувати, яких саме прискорень набувають тіла під дією прикладених сил в певній інерціальній системі відліку. Однак інколи необхідно знати, за яких умов тіло, на яке діють кілька різних сил, не рухатиметься. Будинки, мости, балки разом з опорами, частини машин, холодильник на кухні і письмовий стіл у кімнаті та багато інших тіл перебувають у спокої відносно поверхні Землі, незважаючи на те, що до них з боку інших тіл прикладені сили. Про такі тіла кажуть, що вони перебувають у стані рівноваги.

Рівновага – це стан тіла, коли воно перебуває в спокої відносно певної інерціальної системи відліку, рухається рівномірно і прямолінійно або рівномірно обертається навколо закріпленої осі, що проходить через центр мас тіла.
Вивчення умов рівноваги тіл має важливе значення для машинобудування, будівельної справи, приладобудування та інших галузей техніки.

Розділ механіки, у якому вивчають умови рівноваги тіл називають статикою.
Статика – один з найстаріших розділів механіки. Деякі принципи статики були відомі ще древнім єгиптянам і вавілонянам, про що свідчать побудовані ними піраміди і храми.

Мал. Піраміди Гізи, стародавні піраміди Єгипту, древні храми Камбоджі.
Серед основоположників статики був Архімед, який розробив теорію важеля і сформулював основний закон гідростатики. Родоначальником сучасної статики став голландець С. Стевін, який в 1586 році сформулював закон складання сил, або правило паралелограма, і застосував його при розв’язуванні ряду задач.
а) б)
Рис. а) Архімед (близько 287-212 рр. до н.е.); б) Симон Стевін (1548-1620).
Закони статики випливають із загальних законів динаміки як окремий випадок, коли швидкості твердих тіл прямують до нуля.
Центр тяжіння та центр мас. Під час розв’язування задач нам часто доводиться мати справу з силою тяжіння.
Точку прикладання сили тяжіння називають центром тяжіння.
Щоб визначити центр тяжіння тіла довільної форми достатньо тричі підвісити тіло за взяті навмання точки (що не лежать на одній прямій), провести через них вертикалі і відмітити точку їх перетину.

Рис. Визначення центра тяжіння плоскої фігури неправильної форми.

Демонстрація. Визначення центра тяжіння плоскої фігури неправильної форми (прилад по статиці з магнітними тримачами, магнітна дошка)
У однорідних симетричних тіл положення центра тяжіння можна вгадати за характером симетрії. Наприклад, центр тяжіння диска чи кулі має міститися в геометричному центрі цього тіла. Також у центрі міститиметься центр тяжіння прямокутного паралелепіпеда. Центр тяжіння може виявитися і поза тілом, скажімо у кільця. Тіло, підперте в центрі тяжіння, перебуватиме в рівновазі.

Демонстрація. Перебування тіла в рівновазі (склянка з водою, 2 виделки, копійка, молоток, лінійка, гумова стрічка, гвіздки, дерев’яний брусок)
Центр тяжіння можна визначити і за допомогою обчислень. Ідея цього способу ґрунтується на тому, що сума моментів сил тяжіння відносно осі, яка проходить через центр тяжіння, має дорівнювати нулю: . – рівняння, яке пов’язує маси тіл і відстані до них від центра тяжіння.
Центр мас – це точка перетину прямих, уздовж яких діють сили, що в інерціальній системі відліку зумовлюють поступальний рух тіла. В однорідному гравітаційному полі центр мас і центр тяжіння збігаються.
Умови рівноваги тіл.
Умови рівноваги тіла, яке має вісь обертання. Щоб тіло, закріплене на осі, перебувало в рівновазі, мають виконуватися одночасно дві умови:
• рівнодійна всіх сил, що прикладені до тіла, дорівнює нулю, тобто геометрична сума всіх сил, що діють на тіла, дорівнює нулю: .
• правило моментів сил: тіло перебуває в рівновазі, якщо алгебраїчна сума моментів сил, що діють на тіло, дорівнює нулю, або сума моментів сил, що обертають тіло за годинниковою стрілкою, дорівнює сумі моментів сил, що обертають тіло проти годинникової стрілки: .
Обидві сформульовані вище умови рівноваги часто застосовують у розрахунках сил, які діють на різні частини в механізмах і спорудах. За допомогою правила моментів можна знайти не тільки сили, а й точки прикладання цих сил, як кажуть, розподіл навантажень.
Умова рівноваги тіла на опорі: тіло на опорі перебуває в рівновазі, якщо вертикаль, проведена через центр тяжіння, перетинає площу опори.

Демонстрація. Рівновага тіла на опорі (похила призма з виском)
Флеш-анімація. Рівновага тіла на опорі.
Будь-які опори, підвіси, перешкоди (стержні, балки, нитки і т. п.), що обмежують рух тіла в певному напрямі, називають механічними зв’язками. Щоб визначити, як спрямована сила реакції того чи іншого зв’язку, слід з’ясувати, стискатиметься чи розтягуватиметься даний зв’язок під дією ваги вантажу.

Якщо до тіла не прикладати жодної зовнішньої сили, то воно може залишатися на похилій площині в стані спокою, або скотитися вниз.
Умова рівноваги тіла на похилій площині: якщо коефіцієнт тертя менший за тангенс кута ( ), то тіло зісковзуватиме вниз; якщо більший або рівний ( ), то тіло залишатиметься на похилій площині. Ця умова не залежить від маси тіла.

Демонстрація. Рівновага тіл на похилій площині (похила площина, дерев’яний брусок)
Флеш-анімація. Механічна рівновага на похилій площині.
Стан рівноваги – це не обов’язково стан спокою. З другого закону Ньютона випливає, що коли рівнодійна прикладених до тіла сил дорівнює нулю, то тіло може рухатися прямолінійно й рівномірно. Під час такого руху тіло також перебуває в стані рівноваги. Адже завжди можна вибрати інерціальну систему координат, яка рухатиметься з такою самою швидкістю і в якій дане тіло буде нерухомим. Наприклад, парашутист після розкриття парашута опускається з постійною швидкістю і перебуває в стані рівноваги. В стані рівноваги буде літак, який летить прямолінійно й рівномірно.
Умова рівноваги тіла, яке рухається поступально: щоб тіло, яке рухається поступально, перебувало в рівновазі, необхідно, щоб геометрична сума прикладених до тіла сил дорівнювала нулю: (динамічна рівновага).
Види рівноваги. Розрізняють такі види рівноваги тіл: байдужа (1), нестійка (2), стійка (3).

• Байдужа рівновага (1) – у будь-якому положенні тіла рівнодійна прикладених сил дорівнює нулю.
• Нестійка рівновага (2)- при малому відхиленні від положення рівноваги виникає рівнодійна сил, спрямована від положення рівноваги.
• Стійка рівновага (3)- при малому відхиленні від положення рівноваги виникає рівнодійна сил, що повертає тіло в це положення.
Рівновага тіла, яке має вісь обертання, стійка якщо його центр тяжіння розташований нижче від осі обертання. Чим нижче розташований центр тяжіння, тим стійкіша рівновага тіла.

Демонстрація. Рівновага тіла, яке має вісь обертання (штатив з муфтою, лінійка, болт)
Флеш-анімація. Механічна рівновага тіл, які мають вісь обертання.

Щоб тіло перебувало в стані рівноваги центр тяжіння має лежати на вертикалі, яка проходить через точку закріплення тіла.
________________________________________
3. Запитання до уроку.
Запитання 30.1. Що таке рівновага тіла? Що таке статика?
Запитання 30.2. Сформулюйте умову рівноваги тіла за відсутності його обертання.
Запитання 30.3. За якої умови тіло, перебуваючи на похилій площині, знаходиться в рівновазі?
Запитання 30.4. Що таке момент сили. Коли він є додатним, від’ємним?
Запитання 30.5. Сформулюйте умову рівноваги тіла, яке має вісь обертання.
Запитання 30.6. Що таке центр тяжіння? Як його можна визначити? За яких умов центр тяжіння збігається з центром мас?
Запитання 30.7. Які види рівноваги ви знаєте? Охарактеризуйте кожен з них.
Запитання 30.8. Сформулюйте умову рівноваги тіла на опорі.
Запитання 30.9. Чому сильно закручені гайки легше відкручувати довгим ключем?
Запитання 30.10. Чому рукою, зігнутою у лікті, можна підняти значно більший вантаж, ніж витягнутою рукою?
Запитання 30.11. Чому соснові ліси сильніше пошкоджуються буревіями, ніж ялинки?
Запитання 30.12. Чому, якщо людині, яка лежить у рівновазі на гойдалці-важелі запропонувати розв’язати арифметичну задачу, то голова піде вниз, а ноги — вгору.

2. Урок №41. Практикум з розв’язування задач. (ПОВТОРИТИ: Фізика-10., вид-во «Ранок», 2018р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *13-14, ст.80,)

https://vseosvita.ua/library/rivnovaga-til-moment-sili-centr-tazinna-umova-rivnovagi-tila-so-mae-vis-obertanna-3800.html

https://onlinetestpad.com/ua/testview/190864-10-klas-25-rivnovaga-til-moment-sili

http://ea.donntu.org:8080/jspui/bitstream/123456789/27382/3/Lumpieva%20chast_1.pdf

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdPv_3vM81zcfFU_209Mgn56y_dTevLVGTe2BA8JV7RVqAjiw/viewform

Орієнтовні теми для навчальних проекетів – презентацій
1. Рух тіла під дією сили тяжіння.
2. Закон Архімеда.
3. Момент сили.
4. Умови рівноваги тіл.
5. Центр тяжіння. Центр маси тіла.

Навчальний матеріал з фізики 16.03.2020,
2 курс, для самостійного опрацювання під час карантину
12.03.20-03.04.20
1. Урок № 61. Електричний струм у металах. (ВИВЧИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *5, ст.23, ЗРОБИТИ: Впр.5(1-3,4)

2. Урок №62. Електричний струм в електролітах. Електроліз.(ВИВЧИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *6, ст.28, ЗРОБИТИ: Впр.6 (1-4)

Орієнтовні теми для навчальних проекетів – презентацій
1. ЕЛЕКТРОРУШІЙНА СИЛА.
2. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У МЕТАЛАХ.
3. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ В ЕЛЕКТРОЛІТАХ.
4. ЕЛЕКТРОЛІЗ.

Навчальний матеріал з фізики 24.03.2020,
2 курс, для самостійного опрацювання під час карантину
12.03.20-03.04.20
1. Урок № 63. Електричний струм у газах. (ВИВЧИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *7, ст.32, ЗРОБИТИ: Впр.7(1-3,4)

2. Урок №64. Електричний струм в вакуумі. Електровакуумні прилади.(ВИВЧИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *8, ст.37, ЗРОБИТИ: Впр.8

https://www.facebook.com/fizikanova/posts/2378055052449159/

Орієнтовні теми для навчальних проекетів – презентацій
1. ЕЛЕКТРОРУШІЙНА СИЛА.
2. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У МЕТАЛАХ.
3. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ В ЕЛЕКТРОЛІТАХ.
4. ЕЛЕКТРОЛІЗ.
5. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У ГАЗАХ
6. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ В ВАКУУМІ

Навчальний матеріал з астрономії 16.03.2020,
3 курс, для самостійного опрацювання під час карантину
12.03.20-03.04.20
1. Урок № 8. Випромінювання небесних тіл. Методи астрономічних досліджень. (ВИВЧИТИ: Астрономія -11., вид-во «Ранок», 2019р., 144ст., ред. М.Пришляк, (в електронному варіанті), Тема-2. Методи та засоби астрономічних досліджень. П.-1 випромінювання небесних тіл. Методи астрономічних досліджень., ст.32, ЗРОБИТИ: контрольні питання ст.35.)

http://fizikazahisnik.blogspot.com/p/blog-page_64.html

https://sites.google.com/site/astronomia11buzko/urok-no5

https://ua.euronews.com/2014/07/17/e-elt-europes-extreme-new-telescope

Орієнтовні теми для навчальних проектів – презентацій
1. Випромінювання небесних тіл.
2. Методи астрономічних досліджень

Навчальний матеріал з астрономії 24.03.2020,
3 курс, для самостійного опрацювання під час карантину
12.03.20-03.04.20
1. Урок № 9. Принципи дії і будова оптичного та радіотелескопа, детекторів нейтринно та гравітаційних хвиль. Приймачі випромінювання. (ВИВЧИТИ: Астрономія -11., вид-во «Ранок», 2019р., 144ст., ред. М.Пришляк, (в електронному варіанті), Тема-2. Методи та засоби астрономічних досліджень. П.-2-3 Принципи дії і будова оптичного та радіотелескопа, детекторів нейтринно та гравітаційних хвиль. Приймачі випромінювання., ст.35, ЗРОБИТИ: контрольні питання ст.38.)

https://pikabu.ru/story/kak_ustroen_evropeyskiy_chrezvyichayno_bolshoy_teleskop_5292094

https://history.vn.ua/pidruchniki/prishlyak-astronomy-11-class-2019-standard-level/11.php

https://subject.com.ua/astronomy/golovko/18.html

Орієнтовні теми для навчальних проектів – презентацій
1. Випромінювання небесних тіл.
2. Методи астрономічних досліджень

Навчальний матеріал з фізики 16.03.2020,
3 курс, для самостійного опрацювання під час карантину
12.03.20-03.04.20
1. Урок № 31. Атомне ядро. Протонно-нейтронна модель атомного ядра. Нуклони. (ВИВЧИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *39, ст.224, ЗРОБИТИ: Впр.39(1-3,4)

https://disted.edu.vn.ua/courses/learn/10293

https://sites.google.com/site/pravilosverdlika/classroom-news/atomne-adro/atom-i-atomne-adro

2. Урок №32. Ядерні сили та їх особливості. Стійкість ядер. Взаємозвязок маси і енергії.(ВИВЧИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *39-41, ст.224-236, ЗРОБИТИ: Впр.6 (1-4)

https://uk.sodiummedia.com/4170897-atomic-nucleus-structure-mass-composition

https://www.docsity.com/ru/atomne-yadro/1414840/

https://studfile.net/preview/7354486/page:10/

Орієнтовні теми для навчальних проектів – презентацій
1. Атомне ядро.
2. Протонно-нейтронна модель атомного ядра.
3. Нуклони.
4. Ядерні сили та їх особливості.
5. Стійкість ядер.
6. Взаємозвязок маси і енергії.

Навчальний матеріал з фізики 24.03.2020,
3 курс, для самостійного опрацювання під час карантину
12.03.20-03.04.20
1. Урок № 33. Енергія зв’язку атомного ядра. Фізичні основи ядерної енергетики. Ядерна енергетика та екологія. (ВИВЧИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *40-41, ст.230, ЗРОБИТИ: Впр.40

http://fiztvorchagroop.blogspot.com/p/9.html

http://fastivs7k11.blogspot.com/2015/04/

http://online.budstandart.com/ru/catalog/doc-page.html?id_doc=61006

2. Урок №34. Практикум розв’язування задач .(ПОВТОРИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *39-41, ст.224-236, ЗРОБИТИ: Впр.6 (1-4)

https://sites.google.com/site/moadomaska/11-klas/fizika-atomnogo-adra-ta-elementarnih-castinok/aderna-model-atoma

Орієнтовні теми для навчальних проектів – презентацій
1. Атомне ядро.
2. Протонно-нейтронна модель атомного ядра.
3. Нуклони.
4. Ядерні сили та їх особливості.
5. Стійкість ядер.
6. Взаємозвязок маси і енергії.

x

Перегляньте також

2024-12-17_19-58-55

Вітання від випускників 11 групи Федорівського ЦПО

Любі наші вчителі, за ваші терпіння та підтримку дякуємо Вам!