Головна / Урок / Група 16Т3 Хімія Заняття № 36 Тема: «Шкідливий вплив вживання алкоголю, наркотичних речовин, тютюнокуріння .»

Група 16Т3 Хімія Заняття № 36 Тема: «Шкідливий вплив вживання алкоголю, наркотичних речовин, тютюнокуріння .»

              Група 16Т3

                                                                                         хімія                                                                                  

                 Заняття № 36

     Тема: «Шкідливий вплив вживання алкоголю,

наркотичних речовин, тютюнокуріння на організм людини.»

           Наркотичні речовини  – група сполук різної хімічної природи, що спричиняють стимулюючий, пригнічувальний або галюципогенний вплив на центральну нервову систему, унаслідок чого
завдають неабиякої шкоди організму.

У чому вона полягає? Передусім – у здатності спричиняти патологічну залежність від наркотику. Саме вона є
характерною ознакою небезпечного захворювання – наркоманії.
У наркозалежної людини виникає нестримне й неконтрольоване бажання вживати речовини, що зумовили цей потяг. Аби зберегти колишню глибину відчуття задоволення, хворий на наркоманію через деякий час після
початку вживання наркотичної речовини мусить щоразу збільшувати їхню дозу.
Наркотики відомі людям з давніх-давен. їх вживали представники різних культур, з різною метою: під час релігійних обрядів, для відновлення сил, для зміни свідомості, для зняття болю і неприємних відчуттів, аби тимчасово втекти від життєвих негараздів до світу ілюзій.
     Алкоголь – легальний наркотик, що шкодить здоров’ю людей. 

1975 року це визнано Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Етанол – діюча речовина алкогольних напоїв, унаслідок вживання яких змінюється фізичний і психічний стан людини.

Смертельна доза етанолу становить від 4 до 12 грамів на кілограм маси тіла людини. Небезпечність уживання етанолу, алкогольних напоїв і їхніх сурогатів важко переоцінити. Внаслідок гострої алкогольної інтоксикації пригнічується
діяльність центральної нервової системи (пригадайте, ви вивчали це в курсі біології), зокрема дихального центру.
Хронічне отруєння організму алкоголем, ефект звикання до цього наркотику – складна медична й соціальна проблема. В організмі людини немає жодного органа, який би не потерпав від алкогольної інтоксикації, однак найсильніше етанол уражає мозок.
Кожен  не лише має усвідомити негативний вплив як міцних, так і слабоалкогольних напоїв на здоров’я людини.  Варто зробити свідомий вибір на користь здорового способу життя, міцної родини, здорового
і щасливого сьогодення і майбуття.
     Нікотин – ще один легальний наркотик, небезпечний і підступний, оскільки спричиняє стійку патологічну залежність. Нікотин  потрапляє до організму курців і людей навколо них разом з тютюновим димом, що містить цілий «букет» шкідливих речовин (близько 5000). Поміж них – чимало високотоксичних сполук. Нікотин, приміром, є природною отрутою, що захищає рослини роду тютюнових від комах-пікідників. Тому для боротьби з попелицею й іншими паразитами культурні рослини обприскують водним мильно-тютюновим розчином. Хронічне отруєння нікотином призводить до послаблення пам’яті, зниження працездатності.
Смола, що внаслідок конденсації тютюнового диму осідає в дихальних шляхах, містить низку неорганічних і органічних речовин, що спричиняють виникнення злоякісних пухлин.
Причина токсичності чадного газу, що також надходить до організму в складі тютюнового диму, вам вже відома. Карбон(П) оксид блокує здатність молекул гемоглобіну переносити кисень, і організм потерпає від кисневого голоду.
Дуже небезпечними є сполуки важких металічних елементів (Плюмбуму, Хрому, Кадмію, Арсену та ін.), радіонукліди Ро-210, РЬ-210, К-40 тощо, синильна кислота HCN, оксиди Нітрогену, амоніак, формальдегід НСНО, оцтова
кислота, метан, бутан, толуен.
    Опіати – наркотичні  алкалоїди опіуму, природним джерелом якого є молочний сік опійного маку. Це, передусім, природні сполуки морфін і кодеїн (метилморфін). Морфін є основним представником групи наркотичних анальгетиків. Він знижує збудливість больових центрів, тому його використовують у протишоковій терапії в разі травм. Великі
дози морфіну мають снодійний ефект. Вживання морфіну спричиняє яскраво виражену ейфорію, за повторного застосування швидко розвивіається хвороблива пристрасть – морфінізм.
За характером дії до морфіну близький кодеїн (метилморфін), однак його болезаспокійливий вплив значно слабший. Він меншою мірою, ніж морфін, пригнічує дихання. Натомість у метил морфіну сильно виражена здатність зменшувати збудливість кашльового центру. Тому кодеїн входить до складу багатьох лікарських препаратів, зокрема проти кашлю. Однак у разі зловживання ними в людини може виникнути наркотична залежність, про яку вона навіть не підозрюватиме і вважатиме за доцільне для нормального самопочуття приймати «улюблені» ліки.
    Героїн (діацетилморфін) – чи не найвідоміша напівсинтетична похідна морфіну. Його добувають ацилуванням опію.
Німецький хімік Ф. Гофман , окрилений успіхом аспірину, розробив промислову технологію виробництва героїну – лікарського засобу від кашлю, що мав замінити небезпечний морфін. Пильність фармацевтів і медиків приспало те, ш;о за нетривалого використання героїн, на відміну від морфіну, зумовлює відносно спокійну ейфорію з мінімальними відхиленнями в поведінці та інтелекті. Тому з 1898 по 1910 рік героїн продавався як ліки, навіть входив до складу дитячих протикашльових і заспокійливих засобів.
1913 р. «Байер» призупинив виробництво героїну. Адже внаслідок його вживання формується стійка патологічна залежність від наркотику. У разі неможливості своєчасного отримання дози у хворого розвивається тяжкий абстинентний синдром – так звана ломка (пригадайте з курсу основ здоров’я та біології її фізичні, психічні, психологічні й соціальні наслідки).
Не менш ої шкоди, ніж героїн завдає організму вживання інших наркотиків-   кокаїну, гашишу, різноманітних галюциногенів і стимуляторів тощо. Попри розмаїття їхньої хімічної природи спільною ознакою дії цих сполук є непоправна шкода, якої вони завдають організму. Поміж них є природні, напівсинтетичні і синтетичні речовини. Особливо небезпечні синтетичні наркотичні засоби, дія яких набагато сильніша і непередбачуваніша порівняно з природними і напівсинтетичними аналогами.
Так звані вуличні наркотики зазвичай виробляють у нелегальних лабораторіях,
змішують з іншими токсичними речовинами, аби збільшити потужність наркотичного впливу і пришвидшити виникнення залежності.
Останнім часом неабиякої популярності набули різноманітні ароматичні трав’яні суміші для куріння. Значною мірою це було зумовлено їхнім напівлегальним статусом і відносною доступністю. Наприклад, у сальвії  міститься сильнодіюча психотропна речовина-галюциноген, наслідки  вживання якої важко передбачити, адже людина перестає контролювати себе.
Леткі розчинники як наркотичні засоби набули поширення із середини минулого століття. У разі вживання лише раз на тиждень летких розчинників за 8-10 місяців гинуть клітини печінки. Як наслідок виникають хронічна печінкова недостатність, порушення зсідання крові, набряки, цироз. За 12-16 місяців руйнуються клітини головного мозку, розвивається енцефалопатія. Невдовзі гинуть клітини легень і виникає їхнє запалення (пневмонія). За токсичністю   леткі розчинники — «чемпіони» серед наркотиків.
Найбільша небезпека для токсикоманів полягає у їхній неконтрольованій поведінці, що є результатом пригнічення функцій нервової системи. Зникають гальмівні процеси, напрацьовані під час набуття життєвого досвіду і соціалізації особистості.
Малолітні експериментатори, почавши вдихати пари токсину, швидко п’яніють, втрачають свідомість і вже не можуть зняти з голови мішок або скинути з обличчя ганчірку з бензином. Важкість сп’яніння швидко зростає, а дихання і серцева діяльність зупиняються.
    Виберіть життя без наркотиків – важких, легких, заборонених, напівлегальних, легальних, вуличних, клубних… будь-яких! Адже наркоманія винятково згубно впливає на здоров’я. Пам’ятайте: внутрішньовенне вживання
наркотиків – це один з основних шляхів зараження ВІЛ.

■ ПРО ГОЛОВНЕ
– Наркотичні речовини мають різну хімічну природу.
–  Вживання наркотиків завдає непоправної шкоди організму.
–  Алкоголь і нікотин — легальні наркотики, що робить їх особливо небезпечними.
–  Вживання наркотиків зумовлює формування стійкої патологічної залежності від них.
–  Леткі розчинники – найтоксичніші з-поміж наркотиків.
–  Виберіть життя без наркотиків!

Метки уроков: група16Т3, хімія
x

Перегляньте також

2024-12-17_19-58-55

Вітання від випускників 11 групи Федорівського ЦПО

Любі наші вчителі, за ваші терпіння та підтримку дякуємо Вам!