Головна / Урок / Група 17Т2 Хімія Заняття №36 Тема:” Необоротні і оборотні хімічні процеси”

Група 17Т2 Хімія Заняття №36 Тема:” Необоротні і оборотні хімічні процеси”

Група 17Т2

Заняття №36

Тема:” Необоротні і оборотні хімічні процеси”

Оборотні реакції.

Крім реакцій, що відбуваються лише в напрямку утворення продуктів реакції, тобто необоротних реакцій, існують оборотні реакції.
Оборотні реакції — це реакції, що за одних і тих самих умов відбуваються одночасно у протилежних напрямках, тому реагенти однієї реакції є продуктами другої i навпаки.
Летка сполука Нітрогену з Гідрогеном амоніак NН3 утворюється з простих речовин азоту і водню за рівнянням реакції сполучення:
N2 + 3H2 → 2NH3.
Одночасно з цією реакцією відбувається реакція розкладу утвореного амоніаку на дві прості речовини — азот і водень:
2NH3 → N2 + 3H2.
Оборотність реакції позначають двома стрілками у протилежних напрямках:
Взаємодію взятих для оборотної реакції реагентів називають прямою реакцією, а взаємодію утворюваних продуктів реакції — зворотною реакцією.
На самому початку оборотної реакції, коли концентрація реагентів висока, швидкість прямої реакції більша, ніж зворотної. З часом реагенти витрачаються, їх концентрація зменшується. Натомість збільшується маса і концентрація продуктів реакції. У певний момент хімічної взаємодії швидкості прямої й зворотної реакцій зрівнюються й надалі обидві реакції відбуваються з однаковою швидкістю. Такий стан оборотних реак цій називають станом хімічної рівноваги.   У цьому стані реакція може перебувати тривалий час, якщо не вдаватись ні до якого впливу на неї.
Прикладами оборотних реакцій в органічній хімії є гідрування і гідратація ненасичених сполук, естерифікація та інші.
Хімічні виробництва багатьох речовин (амоніаку, сульфатної кислоти, мінеральних добрив тощо) ґрунтуються на оборотних реакціях. Цілком зрозуміло, що практичне значення цих реакцій полягає в перебігу прямої, а
не зворотної реакції. Існує окрема наукова галузь — хімічна технологія, працівники якої займаються дослідженнями виробничих хімічних процесів. Завдання хімічної технології полягає у вивченні можливостей і умов хімічних перетворень, способів та процесів виробництва практично корисних речовин і матеріалів різноманітного призначення.

Пригадайте й запишіть приклади рівнянь оборотних реакцій за участю органічних сполук.

1. Дайте визначення оборотних і необоротних реакцій, наведіть приклади.
2. Чим відрізняються записи рівнянь оборотних і необоротних реакцій?
3. Яку реакцію називають прямою, а яку — зворотною? Наведіть приклади.
4. Якими явищами супроводжуються необоротні реакції між електролітами?
5. Наведіть приклади відомих вам оборотних реакцій.

Метки уроков: група 17Т2, хімія

2024-05-16_09-37-19

З Днем вишиванки, Україно!

Федорівський центр професійної освіти вітає з Днем вишиванки.