Головна / Урок / Група 18Т1 Біологія Заняття № 35. Тема:”Закономірності спадковості”

Група 18Т1 Біологія Заняття № 35. Тема:”Закономірності спадковості”

Група 18Т1

Біологія

Заняття № 35.

Тема:”Закономірності спадковості”

     Свої дослідження з гібридизації рослин Грегор Йоганн Мендель (1822–1884) розпочав ще в 1856 р. Основні ж закономірності спадковості було сформульовано ним в 1865 р. і опубліковано в праці «Досліди над рослинними гібридами».Основою для формулювання законів спадковості стали багаторічні досліди з схрещування гороху посівного , який виявився ідеальним об’єктом досліджень. Порівняно з іншими видами горох має низку переваг: 1) різно-
маніття сортів, що різняться контрастними (альтернативними) проявами ознак (наприклад, жовте й зелене забарвлення насінин); 2) нескладне вирощування; 3) самозапилення та перехресне запилення, що зумовлюють можливість штучного
схрещування; 4) чітке успадкування ознак. Г. Мендель для досліджень виділив у гороху посівного серед різноманіття його ознак й їхніх проявів лише сім головних:
1 – поверхню насіння; 2 – забарвлення насіння; 3 – забарвлення квіток; 4 – розташування квіток на пагоні; 5 – довжину
стебла; 6 – форму бобів; 7 – забарвлення бобів
Другою особливістю досліджень Г. Менделя було те, що він обирав для дослідів організми, які належали до чи-
стих ліній, тобто організми, в яких у ряді поколінь не спостерігалось розщеплення ознак під час самозапилення. Іншими словами, в рослин, які виростали з жовтого насіння, дозрівали лише жовті насінини, а в рослин із зелених насінин – лише зелені.
Г. Мендель  започаткував  гібридологічний метод дослідження спадковості .

    Гібридологічний метод це схрещування батьківських особин і вивчення нащадків-гібридів з метою визначення особливостей успадкування тих чи інших ознак й властивостей.

Свої дослідження Г. Мендель розпочав з моногібридного схрещування, за якого батьківські особини різняться проявами однієї ознаки . Для дослідів було взято рослини чистих ліній із жовтим й зеленим забарвленням насіння. У
першому поколінні нащадків усі горошини завжди були лише жовтого кольору.
Явище переважання в гібридів першого покоління проявів ознаки одного з батьків Мендель назвав домінуванням ознак , прояв ознаки в гібридів першого покоління – домінантним, а той, що не проявився, –
рецесивним .

Одноманітність першого гібридного покоління та виявлення в гібридів лише домінантного прояву ознаки в сучасній генетиці називається першим законом Менделя, або ЗАКОНОМ ОДНОМАНІТНОСТІ
ГІБРИДІВ ПЕРШОГО ПОКОЛІННЯ:
Під час моногібридного схрещування батьківських особин,що різняться проявами однієї ознаки, в потомстві спостерігаються лише домінантні прояви ознаки, й усі нащадки будуть одноманітними як за генотипом, так і за фенотипом.

  При схрещуванні гетерозиготних гібридів першого покоління між собою в другому поколінні з’являються особини як з домінантними, так і з рецесивними станами ознак, тобто виникає розщеплення в певних відношеннях. Розщеплення
ознак – явище появи обох проявів ознаки у гібридів другого покоління (F2), отриманих від схрещування гетерозиготних особин. Так, у дослідах Менделя із 8023 жовтих насінин гороху, отриманих у другому поколінні, було 6022 жовтих і 2001 зелених. Узагальнюючи фактичний матеріал, Мендель дійшов висновку, що у другому поколінні 75 % особин мають домінантний прояв ознаки, а 25 % – рецесивний (розщеплення 3 : 1). Ця закономірність отримала назву другого закону Менделя, або ЗАКОНУ РОЗЩЕПЛЕННЯ.

1

Під час моногібридного схрещування двох гібридів першого покоління, які є гетерозиготами, в потомстві спостерігаються розщеплення за фенотипом 3 : 1 і за генотипом 1 : 2 : 1.
Отже, основними закономірностями, що пояснюють успадкування
проявів ознаки, є перший та другий закони Менделя.

Основними видами взаємодії алельних генів є повне домінування, неповне домінування, кодомінування та множинний алелізм.
   Повне домінування – це форма взаємодії алельних генів, за якої у гетерозиготного організму домінантний алель (А) повністю пригнічує дію рецесивного (а).

У результаті такого впливу в гетерозигот спостерігається домінантний прояв ознаки. Прикладом цієї форми взаємодії є успадкування кольору плодів у томата, довжини стебла в гороху та ін.
   Неповне домінування – це форма взаємодії алельних генів, за якої у гетерозиготного організму (Āа) домінантний алель (Ā) не повністю пригнічує рецесивний алель (а), внаслідок чого проявляється проміжний стан ознаки. За повного домінування розщеплення за генотипом і фенотипом збігається й становить 1 : 2 : 1. Прикладами ознак, які успадковуються за неповним домінуванням, є: форма волосся людини (кучеряве, хвилясте й пряме), забарвлення пір’я курей (чорне, зозулясте й біле), забарвлення квітів нічної красуні (червоне, рожеве й біле) та ін.

1
Множинний алелізмце явище, за якого ознака в популяції визначається не двома, а декількома алелями. Множинні алелі виникають внаслідок мутації одного гена в різних особин. Так, у людини три алельні гени (їх позначають і0, ІА, ІВ) в різних поєднаннях визначають 4 групи крові за системою АВ0. Серії множинних
алелей визначають також забарвлення хутра в лисиць, колір шерсті гімалайського кролика. У мухи дрозофіли відома серія алелів за геном забарвлення очей, що складається з 12 варіацій: червона, коралова, вишнева, абрикосова, біла .
Кодомінування це взаємодія алельних генів, за якої у фенотипі організму проявляються обидва алелі гена. За типом кодомінування в людини успадковується четверта група крові (генотип ІАІВ).

Завдання для самоконтролю
1. Що таке гібридологічний метод?

2. Назвіть переваги гороху посівного як об’єкта генетичних досліджень.

3. Сформулюйте перший закон Менделя.

4. У чому суть другого закону Менделя?

5. Назвіть основні взаємодії алельних генів.

Метки уроков: біологія, група18Т1
x

Перегляньте також

2024-04-30_16-01-19

Гідне визнання!

Роль педагога є ключовою у формуванні суспільства. Саме вчитель закладає моральну основу ...