Головна / Урок / Навчальний матеріал з фізики 27.05.2020, 2 курс, група 17Т2 для самостійного опрацювання під час карантину 12.03.20-29.05.20

Навчальний матеріал з фізики 27.05.2020, 2 курс, група 17Т2 для самостійного опрацювання під час карантину 12.03.20-29.05.20

1. Активний. Ємнісний та індуктивний опори в колі змінного струму . (ВИВЧИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *20, ст.112, ЗРОБИТИ: Впр.20(1-5)

https://irren.com.ua/rezonans-strumiv-i-naprug-umovy-vynyknennya-i-zastosuvannya.html

2. Активний, ємнісний та індуктивний опори в колі змінного струму.
Вивчаючи постійний струм, ви дізналися, що всі провідники (за винятком надпровідників) мають електричний опір. Провідники чинять опір і змінному струмові, однак, на відміну від кіл постійного струму, в колах змінного струму існують різні види опорів, які можна поділити на дві групи — активні опори і реактивні опори.
Елемент електричного кола має активний опір R, якщо під час проходження в цьому елементі струму частина електричної енергії витрачається на нагрівання: Q= I2Rt.
Будь-який елемент електричного кола як постійного, так і змінного струму (з’єднувальні проводи, нагрівальні елементи, обмотки двигунів, генераторів тощо) має активний опір (ми називаємо його просто опір).
Нехай електричне коло складається зі з’єднувальних проводів; навантаження з малою індуктивністю і значним активним опором R; джерела змінного струму, напруга на виході якого змінюється за гармонічним законом:

В елементах електричного кола, що мають тільки активний опір, коливання сили струму і напруги збігаються за фазою.

Рис. Активний опір у колі змінного струму: а — електрична схема кола; б — графіки залежностей від часу сили струму i(t) і напруги u(t) . Сила струму і напруга одночасно досягають максимальних значень і одночасно стають рівними нулю/
Оцінювати дію змінного струму за миттєвим значенням сили струму незручно — це значення безперервно змінюється. Не можна для цього використати й середнє значення, оскільки середнє за період значення сили струму дорівнює нулю.
Дію змінного струму прийнято оцінювати за діючим (ефективним) значенням сили струму. Припустимо, що ми маємо дві однакові лампи опором R кожна. Одну з ламп приєднали до джерела постійного струму, другу — до джерела змінного струму. Пересуваючи повзунок реостата, слід домогтися, щоб яскравість світіння обох ламп була однаковою. Це означає, що середнє значення потужності змінного струму дорівнює потужності постійного струму: p сер =P.

Рис. Активний опір у колі змінного струму: графік p t( ) — графік залежності потужності
(активної) від часу.

На практиці для характеристики параметрів змінного струму використовують саме діючі значення сили струму і напруги. Наприклад, коли кажуть, що напруга в мережі змінного струму становить 220 В, а сила струму в колі — 25 А, це означає, що діюче значення напруги в мережі — 220 В, а діюче значення сили струму — 25 А. Амперметри і вольтметри змінного струму вимірюють саме діючі значення сили струму і напруги.
Конденсатор і котушка індуктивності, введені в коло змінного струму, чинять додатковий опір струмові. Цей опір називають реактивним, оскільки на його долання не витрачається енергія джерела живлення. Чверть періоду котушка або конденсатор забирають енергію від джерела, наступну чверть періоду вони повертають енергію джерелу.
Види реактивного опору

________________________________________
3. Запитання до уроку.
Запитання 37.1. Які основні види опорів існують у колах змінного струму? Наведіть їх означення.
Запитання 37.2. Як пов’язані сила струму і напруга в колі з активним опором?
Запитання 37.3. Що називають діючим значенням сили струму?
Запитання 37.4. Як розрахувати діючі значення сили струму й напруги?
Запитання 37.5. Наведіть формулу для розрахунку індуктивного опору. Від яких чинників він залежить?
Запитання 37.6. Дайте визначення ємнісного опору. Від яких чинників він залежить?
Запитання 37.7. Чому дорівнює повний опір кола?
________________________________________

x

Перегляньте також

IMG_20240516_200246_604

Вишиваємо Перемогу

Традиційно в Україні 16 травня відзначається День вишиванки. Особливого значення це свято ...