Завдання. Опрацюйте конспект уроку і виконайте домашнє завдання:
- Опрацювати параграф 29 (с. 193-195).
- Дати усно відповіді в кінці параграфу (ст.195).
- Завершити заповнення таблиці «Основні досягнення другої половини ХХ-початку ХХІ ст.»
- Написати ессе на тему «Технічний винахід ,який змінив світ»
5.Виконати тестові завдання (після додаткових текстів)
Конспект уроку
«Розвиток культури (1945 – початок ХХІ ст.)»
Тема уроку.Розвиток НТР. Становлення постіндустріального (інформаційного) суспільства»
Повоєнний період розвитку людства відзначало прискорення й поглиблення науково-технічного прогресу, його проникнення в нові галузі виробництва, перетворення науки на безпосередню продуктивну силу. У другій половині ХХ ст. людство вступило в епоху сучасної науково-технічної революції (НТР). Практично в усіх наукових галузях було зроблено численні відкриття.
Сьогодні ми увійшли у третє тисячоліття. До цього важливого рубежу людство підійшло з великими досягненнями і великими втратами. Сьогодні всіх цікавить запитання: яке майбутнє чекає нас? Яким шляхом буде розвиватися цивілізація у ХХІ ст.? Кожна освічена людина повинна орієнтуватись в сучасному розвитку науки та техніки. Кожен із вас відчуває на собі вплив сучасних технологій. І від того, як кожен з нас буде використовувати наукові відкриття залежить доля людства в цілому.
- У другій половині XX ст. людство досягло значного результатів у розкритті таємниць природи та їх практичному застосуванні. Відкриття та мирне використання атомної енергії, освоєння космосу, створення нових технологій змінили організацію та управління виробництвом. Початком НТР вважаються 1950-ті роки, коли стали до ладу перші атомні електростанції, був запущений перший штучний супутник Землі, розпочалося використання в промисловості електронно-обчислювальних машин. Характерними рисами НТР є: універсальність і пришвидшення науково-технічних перетворень.
.
Науково-технічна революція — якісний стрибок у структурі і динаміці розвитку продуктивних сил, процес якісних змін у техніці й технології виробництва, в організації праці та управлінні господарством, у самій трудовій діяльності людини, що відбувається на засадах використання здобутків науки в процесі виробництва.
Розгортання НТР спричинило активізацію соціально-економічних процесів у світі. Наука, що раніше була лише джерелом нових технічних ідей, перетворилася на виробничу силу, яка пропонувала нові технології.
«Етапи НТР».
записати у зошит
Етап | Досягнення |
І. етап -
початок 50-х |
Телебачення, транзистори, компютери, радар, ракети, атомна бомба, синтетичні волокна, пеніцилін; воднева бомба, штучні супутники Землі, реактивний пасажирський літак, електроенергетична установка на базі ядерного реактора, верстати з числовим програмним управлінням (ЧПУ); |
ІІ. етап –
60–70-ті рр. |
Лазери, інтегральні схеми, супутники звязку, швидкісні експреси. Мікропроцесори, волоконно-оптична передача інформації, промислові роботи, біотехнологія; |
ІІІ. етап –
80-90-ті рр. |
Надвеликі і обємні інтегральні схеми, надміцна кераміка, компютери пятого покоління, генна інженерія, термоядерний синтез. |
ІV. етап - кінець ХХ – початок ХХІ ст. | Комп’ютеризацією та використанням Інтернету в усіх сферах життя суспільства. Глобалізація ЗМІ.
|
Записати в зошит
Орієнтовний вигляд таблиці
Галузь | Здобутки |
Фізика,
електроніка та робототехніка |
Транзистор, мікросхема, атомна, воднева, термоядерна зброя, оволодіння ядерною енергією, оптичні волокна, антиматерія, ЕОМ, стільниковий телефон, роботи. |
Транспорт, космонавтика | Зросла швидкість та вантажопідйомність автомобілів, потягів, кораблів. Перехід на нові види палива. Реактивний пасажирський літак («Комета», «Ту-104», «Боїнг-747»), транспортний літак («Руслан», «Мрія»). Активне освоєння космічного простору. |
Біологія, хімія, медицина | Створення штучних матеріалів, пересадка органів, штучне вирожування шкіри та органів людини, штучна кров, клонування, ГМ-організми (рослини та тварини), подолання хвороб (віспа), щеплення. Відкриття СНІДу. |
Будівельна справа | Поява нових будівельних матеріалів та технологій (кінетична (динамічна) архітектура). |
Космонавтика на сьогоднішній день досягла значних успіхів. 6 лютого 2018 р. Іллон Маск запустив приватну ракету, яка повинна досягнути поверхні Марсу.
На зміну індустріальній стадії розвитку суспільства, на якій західні держави та Японія перебували наприкінці XIX ст., в останній третині XX ст. прийшла постіндустріальна. Якщо для індустріального суспільства характерним є :
- домінування великого машинного виробництва,
- наявність маси найманих робітників, які працюють на промислових підприємствах, боротьба за джерела сировини, енергії, ринки збуту товарів,
Постіндустріальне суспільство характеризує:
- науково-технічна революція,
- переважання сфери послуг над сферою виробництва;
- створення й використання новітніх технологій,
- переміщення центру знань до університетів;
- зміни в соціальній структурі суспільства.
Теорія нового суспільства в 1960-1970-х роках була розроблена американським соціологом Даніелем Беллом, директором Гудзонівського інституту Германом Каном, економістом і соціологом Р. Тібоглдом.)
. У всіх розвинених країнах в останні десятиріччя XX ст. кількість населення, зайнятого в сільському господарстві, зменшилася у 2-4 рази, значно скоротилася чисельність промислових робітників. Деякі професії, пов’язані з виробництвом, просто зникли; водночас стало більше людей, задіяних у сфері послуг, у науці, освіті. Важливою складовою соціальної структури постіндустріального суспільства стають середні верстви, яке займається трудовою діяльністю, що дає самостійний заробіток (дрібні та середні підприємці, а також лікарі, викладачі, науковці, менеджери).
Інформація стає найціннішим і найдорожчим продуктом людської діяльності. Збільшуються інформаційні потоки, швидкість їх переміщення зростає, кількість інформації подвоюється через кожні два роки. Це приводить до того, що той, хто володіє інформацією, володіє ситуацією. Відбувається переоцінювання цінностей, зміна стереотипів, формується новий стиль життя, поведінки, моралі, що впливає на цивілізаційні процеси в усьому світі.
Постіндустріальне суспільство – етап суспільного розвитку, який настає після завершення існування індустріального суспільства. Якщо попередня була зорієнтована на збільшення матеріального продукту за рахунок додаткових витрат енергії, сировини, праці, то нова передбачає посилення чинника знань, інформації, використання відновлюваних видів енергії, захист довкілля.
Рівень життя представників середніх верств у другій половині XX — на початку XXI ст. покращився. Вони володіють майном: будинками, квартирами, автомобілями, відпочивають на курортах, здійснюють туристичні мандрівки. Ці люди є активними громадянами, підтримують стабільність у суспільстві.
Завдяки зростанню середніх верств у державах Європи та Північної Америки достатньо швидко формується громадянське суспільство, здатне лояльно сприймати емігрантів з країн Азії та Африки, які в повоєнний період активно прибувають до Старого та Нового світів у пошуках кращої долі. На сучасному етапі, можна спостерігати, як прийняття так і відторгнення потоків емігрантів з країн Північної Африки та Азії, Східної Європи до провідних європейських країн.
Завдяки глобалізації сучасного світу, розвитку систем транспорту, зв’язку, поширенню мережі Інтернет на всі континенти змінилася якість життя не тільки в розвинених державах, а й у країнах, що розвиваються, країнах «третього світу». Люди, які живуть на різних континентах, мають можливість безперешкодно та миттєво спілкуватися один з одним, бачити свого співрозмовника, вирішувати проблеми в режимі on-line.
Це сприяє:
- об’єднанню світу;
- взаємопроникнення культур різних регіонів;
- створенню спільних стандартів якості життя людини: дух демократії, утвердження гідності та поваги до людської особистості, ідеали волі, рівності, толерантності;
Отже, одночасно зі змінами в суспільстві відбуваються значні зміни в культурі.
: Який позитивний та негативний вплив мають наукові відкриття на життя сучасних людей?».
:Негативні наслідки: наростання загрози ядерної війни, біологічна зброя, забруднення навколишнього середовища, використання природних ресурсів, які скоро будуть вичерпані, зміна клімату, перенаселення.
Позитичні наслідки: підвищеня середньої тривалості життя, підвищення рівня мед. обслуговування (пересадка органів тощо), зміна змісту і характеру праці, попит на висококваліфікованих робітників, винайдення альтернативних джерел енергії, освоєння Космосу, розвиток новітніх технологій, покращення побутових умов.
ІХ Домашнє завдання
- Опрацювати параграф 29 (с. 193-195).
- Дати усно відповіді в кінці параграфу (ст.195).
- Завершити заповнення таблиці «Основні досягнення другої половини ХХ-початку ХХІ ст.»
- Написати ессе на тему «Технічний винахід ,який змінив світ»
5.Виконати тестові завдання (після додаткових текстів)
Додаткові тексти
1-ша група:
Фізика, електроніка та робототехніка
У 1947 р. американські вчені винайшли транзистор, який замінив електронні лампи. У 1957 р. на цій основі було створено першу у світі мікросхему, яка вмістилася на маленькій платівці кремнію.
Найбільшим відкриттям людства у ХХ ст. було оволодіння ядерною енергією. Проте це відкриття у першу чергу було використано у військовій сфері. Створення атомної, а згодом, водневої і термоядерної зброї поставило людство перед можливістю повного знищення. Перша в світі атомна електростанція потужністю в 5 мегаватт була запущена 27 червня 1954 р. в м. Обнінськ Калужської області.
Значних успіхів досягли фізики-оптики. Винайдені в 1955 р. оптичні волокна, або світловоди, що пропускають світло, стали основою для створення ендоскопа. Виникла волоконна оптика, за допомогою якої можна вивчати внутрішні органи тіла.
Проте з відкриттям атомної енергії пошуки альтернативних джерел енергії не припиняються. Найбільшим відкриттям в цій галузі є винайдення антиматерії.
Електроніка та робототехніка
Відразу після Другої світової війни були створені перші електронно-обчислювальні машини (ЕОМ). Хоча вони були громіздкими (ЕОМ важила 30 т, займала площу 150 м кв. і мала 18 тис. електронних ламп) і виконували лише найпростіші дії, вони дали могутній поштовх у дослідженнях у цій галузі.
П`яте, сучасне, покоління ЕОМ може сприймати і відновлювати не тільки числову, а і графічну інформацію, вести діалог з людиною на базі закладеного програмного забезпечення. Шосте покоління ЕОМ буде мати у якості матеріального носія пам`яті вже не кристалічну основу, а молекули біологічного чи полімерного субстанту (біочіпи), що дасть змогу створити штучний інтелект.
6 березня 1983 року був випущений перший в світі комерційний портативний стільниковий телефон. Цього дня компанія Motorola представила апарат Дайнатек 8000X – результат 15 років розробок, на які було витрачено більше $100 млн. Телефон важив 794 грами. Заряду акумуляторів першого мобільника зі світлодіодним дисплеєм вистачало на 8 годин роботи в режимі очікування або години розмов.
Розвиток комп`ютерної техніки дав змогу створити промислові роботи, що стали замінювати автоматичні технологічні лінії. На кінець ХХ ст. у світі нараховувалося 300 тис. роботів. Роботи дали змогу значно вдосконалити технологічний процес, замінити людину у багатьох процесах.
2-га група:
Транспорт і космонавтика
В галузі автомобільного транспорту можна відзначити такі зміни:
У 1986 р. у світі нараховувалось понад 500 млн автомобілів (третина у США). В 2010 р. їх кількість сягнула 1 мільярда. Річний їх випуск сягає 30 млн штук. Швидкість автомобілів порівняно з серединою ХХ ст. зросла у декілька разів.
Але існує ще і зворотній бік медалі. Щорічно в світі за наслідками ДТП гине 1млн. 200тис. людей, і 50млн. одержують травми різної тяжкості. Автомобільний транспорт суттєво забруднює екологію вихлопними газами, тому науковці працюють над новими видами пального. Яскравим прикладом цього є розробка електричних двигунів та авто на сонячних батареях.
У залізничному транспорті теж відбулися значні зміни. Зросла мережа залізниць, швидшим став рух потягів (на швидкісних магістралях до 400 км/год), збільшилась їх вантажність. З парової тяги потяги перейшли на електричну, рідке пальне (електровози, тепловози).
Впродовж ХХ ст. постійно зростала вантажність суден. Також з`явилися кораблі, підводні човни з ядерними енергетичними установками, які дають змогу суднам роками борознити морські простори без заправки. Першим таким кораблем став криголам «Ленін», збудований у СРСР.
Значно зросла і розвинулась транспортна авіація. У 1949 р. в Англії був створений перший прототип реактивного пасажирського літака “Комета”. Але поширення набули радянські “Ту-104” (випускалися з 1955 р.) і американські «Боїнг-707» (випускалися з 1958 р.). У 50-ті роки авіація подолала звуковий бар`єр. Перспективнішим виявився напрямок розвитку пасажирської авіації започаткований “Боінгом-747” (1970 р.) – найбільший у світі реактивний пасажирський літак, який за один рейс перевозить понад 500 пасажирів.
Найвизначніших успіхів у авіатранспортних перевезеннях досягли США та СРСР (згодом Україна, Росія). У конструкторському бюро ім. Антонова (Київ) були створені найбільші транспортні літаки, які успішно літають на всіх континентах: АН-125 «Руслан» (може за один рейс перевезти одразу понад 120 т вантажів) і АН-225 «Мрія» (понад 250 т).
Хроніка космічних досліджень
Дата | Подія |
4 жовтня
1957 р. |
Запуск СРСР першого в історії штучного супутника Землі |
1 лютого
1958 р. |
Запуск на орбіту Землі першого американського супутника |
12 квітня
1961 р. |
Перший орбітальний політ навколо Землі радянського космонавта
Ю. Гагаріна на космічному кораблі «Восток-1» |
5 травня
1961 р. |
Перший політ у космос американського астронавта А. Шепарда |
Березень
1965 р. |
Перший вихід людини у відкритий космос, здійснений радянським космонавтом О. Леоновим |
1969 р. | Висадка на поверхню Місяця американських астронавтів Н. Армстронга та Е. Олдріна |
1973 р. | Запуск США першого космічного апарата, що вийшов за межі Сонячної системи |
Липень
1975 р. |
Перша в історії стиковка в космосі кораблів «Аполлон» (США) і «Союз» (СРСР), запущених з територій двох держав |
1970–
1980-ті рр. |
Запуск космічних апаратів для вивчення Венери, Юпітера, Марса |
3-тя група:
Біологія, хімія, медицина
Відкриття у галузі хімії зумовили появу матеріалів із запрограмованими властивостями, які значно перевищують своїми якісними характеристиками природні матеріали.
У другій половині ХХ ст. виникла нова галузь науки – генетика. Лідерство тут посіли США .
Визначних успіхів у повоєнні роки було досягнуто в біології та медицині. Окремі з них (пересадження людських органів, створення штучних апаратів, які їх замінюють) ще в першій половині нашого століття здавалися фантастичною мрією.
1953 р. англієць Ф. Крік і американець Д. Уотсон зробили важливе відкриття, відтворивши модель дуже складної молекули ДНК у вигляді двох переплетених ланцюжків хімічних сполук — подвійної спіралі. Генна інженерія дала змогу синтезувати в лабораторних умовах таку органічну речовину, як людський інсулін, яку застосовують під час лікування цукрового діабету.
1950 р. уперше в хірургічній практиці здійснено пересадку нирки. Хірург К. Бернард (ПАР) вперше в 1967 р. здійснив пересадку людського серця.
З 1972 р. почалося виведення нових порід тварин і рослин (ГМ – модифікованих). Зокрема, створювалися рослини, які стійкі до шкідників або мають певно задані властивості. Проте, у багатьох країнах щодо їх вживання є упередженість, навіть існують законодавчі заборони, через те що вони не вплинуть у майбутньому на генотип людини.
У другій половині ХХ ст. майже вдалося покінчити з інфекційними хворобами, через які раніше масово гинули люди: чумою, холерою, віспою. Їх спалахи в окремих районах на сьогодні негайно ліквідовують. До 1978 р. повністю знищено на Землі збудника такої хвороби, як віспа. Незважаючи на успіхи медицини, окремі хвороби й досі залишаються невиліковними. У 1982 р. зареєстровано перший випадок невідомого раніше захворювання — синдрому набутого імунного дефіциту (СНІД), який через невиліковність і швидке поширення назвали «чумою ХХ ст.».
На порозі ХХІ ст. були відкриті можливості клонування – штучне вирощування з однієї клітини даної біологічної копії організму донора. Вівця Долі, вирощена шотландськими вченими, стала справжньою сенсацією. Робилися неодноразові заяви про клонування людини. Проте у більшості країн це заборонено законодавчо.
2010 р. винайдена штучна кров. Кровозамінник отриманий з використанням клітин, виділених з пуповинної крові ембріонів.
Тестові завдання
1 | Коли відбувся перший політ людини у Космос?
А. 12 квітня 1967 р Б. 12 квітня1963 р. В. 12 квітня 1960 р. Г. 12 квітня 1961 р. |
2 | Як називається докорінне, якісне перетворення виробничих сил на основі перетворення науки у головний фактор розвитку суспільства, безпосередню виробничу силу?
А. НДР Б. НТР В. НТРА Г. НК |
3 | Найбільшим досягненням І етапу НТР (поч. 50-х рр. ХХ ст.) є відкриття:
А. атомної бомби Б. Інтернету В. комп’ютерів 5-го покоління Г. лазеру |
4 | В якій країні вперше винайдено транзистор?
А. Китай Б. США В. СРСР Г. Україна |
5 | Назвіть основоположника теорії постіндустріального (інформаційного) суспільства?
А. Р. Нойс Б. Дж.Гленн В. Д. Белл. Г. Ю.Денісюк |
6 | Для індустріального суспільства є характерним:
А. Переважання сфери послуг над сферою виробництва Б. НТР В. Створення й використання новітніх технологій Г. Домінування великого машинного виробництва |
7 | Хто здійснив перший орбітальний політ навколо Землі?
А. Шелдон Б. Н. Амстронг В.Ю. Гагарін Г. Попов |
8 | Для постіндустріального суспільства є характерним:
А. створення й використання новітніх технологій; Б. боротьба за джерела сировини, енергії, ринки збуту товарів В. домінування великого машинного виробництва Г. наявність маси найманих робітників, які працюють на підприємствах |
9 | Найбільшим досягненням ІV етапу НТР (кін. ХХ – поч.ХХІ ст.) є відкриття:
А. атомного реактора Б. використання Інтернету В. транзистора Г. пеніциліну |
10 | Назвіть основоположника теорії постіндустріального (інформаційного) суспільства?
А. Р. Нойс Б. Г. Кан В. Дж.Гленн Г. Ю.Денісюк |
11 | Хто вперше здійснив пересадку людського серця?
А. К. Бернард Б. Ф. Крік В. М. Амосов Г. Д. Уотсон |
12 | Як називається докорінне, якісне перетворення виробничих сил на основі перетворення науки у головний фактор розвитку суспільства, безпосередню виробничу силу?
А. НДР Б. НК В. НТРА Г. НТР |