група 16Т3
Хімія
Заняття № 37
Тема:”Органічні сполуки в побуті. Поняття про побутові хімікати.
Загальні правила поводження з побутовими хімікатами”
Побутові хімікати широко використовують у домашньому господарстві.Товари побутової хімії вражають розмаїттям. Яскрава вигадлива упаковка привертає увагу. Найрізноманітніші форми (розчини, гелі, порошки, пасти, креми, піни, суспензії, емульсії, гранули, таблетки, олівці, стікери, аерозолі тощо), склад і призначення є наочним свідченням того, наскільки «широко простягає хімія руки свої у справи людські» і як непросто пересічному споживачеві вибрати якісний і безпечний продукт.
Аби спростити орієнтування в безмежному океані товарів побутової хімії, треба їх класифікувати. Зазвичай класифікаційною ознакою є призначення цих споживчих продуктів (поміркуйте, за якими ще критеріями можна класифікувати їх). Засоби для прання, підсинювання, вибілювання, вибавляння плям, миття, чищення, дезінфікування, склеювання, догляду за поверхнями з натуральних, штучних, синтетичних матеріалів, рослинами, боротьби з побутовими комахами, гризунами та іншими шкідниками…Цей перелік надзвичайно широкий (доповніть його, спираючись на власний повсякденний досвід). Деякі з найважливіших груп товарів побутової хімії наведено на схемі
До складу побутових хімікатів входять як неорганічні, так і органічні речовини: природні, штучні, синтетичні. Це неспростовне свідчення того, що хімія, хімічна технологія і її продукти – життєво важливі, необхідні сьогодні кожному. Продукти хімічного, передусім органічного, синтезу стали невід’ємною складовою життя сучасної людини.
Споживчі властивості засобів побутової хімії зумовлені властивостями речовин, що входять до їхнього складу. Поміж них часто трапляються токсичні, їдкі, шкідливі для здоров’я сполуки. Тому безпечне й ефективне використання побутових хімікатів можливе лише за дотримання певних норм, нехтування якими неприпустиме (поясніть це, залучивши знання з основ здоров’я і власний повсякденний досвід).
Загальні правила поводження з побутовими хімікатами треба знати й неухильно виконувати (прокоментуйте наведені далі твердження, доповніть їх за потреби).
- Використовуйте засоби побутової хімії строго за призначенням, згідно з інструкцією.
- Пильнуйте, аби на кожному з побутових хімікатів була етикетка, не перекладайте їх з упаковок до інших місткостей.
- Беріть до уваги піктограми на етикетці
- Зберігайте засоби побутової хімії в місцях, недоступних для дітей і хатніх тварин, подалі від харчових продуктів, місць приготування їжі, нагрівальних приладів.
- Не нехтуйте під час роботи з їдкими та отруйними побутовими хімікатами засобами індивідуального захисту (захисні окуляри, рукавиці, респіратор тощо).
- Рештки побутових хімікатів і упаковку утилізуйте згідно з рекомендаціями виробника.
- Тримайте на видноті список телефонів для екстреного звернення по допомогу в разі нещасного випадку.
Як шкідливі речовини у складі побутових хімікатів потрапляють до організму?
Розгляньмо приклад. Фенол – отруйна речовина. Чи трапляється вона в буденному житті? Тирсоплити, з яких виготовляютьмеблі, просочені фенол-формальдегідними смолами. Унаслідок поступового розкладання цих смол, особливо якщо меблеві кромки не герметизовані, випари фенолу і не менш небезпечного формальдегіду (метаналю) потрапляють у помешкання й зумовлюють хронічне отруєння людей.
У сучасній косметології глибокий пілінг (відлущування верхнього шару шкірного покриву) фенолом позбавляє шкіру обличчя зморщок, тому реклама позиціонує його як альтернативу пластичній хірургії. Після глибокого пілінгу за кілька місяців шкіра самовідновлюється – виробляє білок колаген, що забезпечує її поверхні гладкість, пружність і свіжість.
Мазь «Фукорцин» також містить фенол. Її використовують для лікування гнійничкових і грибкових захворювань шкіри, поверхневих ран, ерозій (поверхневих дефектів слизової оболонки), тріщин, саден. Фенол – діюча речовина спрею «Орасепт», який застосовують для лікування запальних процесів у горлі й ротовій порожнині. Пригадайте, сильним антисептиком також є етанол. Чому ці сполуки виявляють дезінфікувальні властивості, а тому що ці речовини спричиняють у бактерій денатурацію білків живих клітин і, як наслідок, їхнє відмирання.
Запобігання забрудненню довкілля під час використання органічних речовин у побуті – обов’язок кожного свідомого споживача. Деякі речовини у складі засобів побутової хімії, упаковки і продуктів їхньої переробки становлять неабияку небезпеку для людини і довкілля. Вони токсичні для живих організмів, спричиняють руйнування озонового шару, сприяють глобальним змінам клімату, порушують екосистеми у водоймах, ґрунтах.
За ступенем ризику для здоров’ я людини найбільш небезпечними є такі речовини:
- канцерогени, що спричиняють ракові захворювання;
- мутагени, які зумовлюють зміни в генах, що призводить до різноманітних порушень функцій організму;
- репротоксиканти і тератогени порушують репродуктивні функції і внутрішньоутробний розвиток плоду.
Як мінімізувати ризики, пов’язані з використанням засобів побутової хімії?
Марквання товарів побутової хімії – перший і найважливіший крок до їхнього безпечного використання. Цей інструмент допомагає споживачеві ідентифікувати побутові хімікати, оцінити їхню безпечність для здоров’я людини і довкілля.
Зрозумілі й чіткі маркування побутового хімікату, докладна й зрозуміла інструкція щодо його використання є важливим аспектом реалізації конституційного права громадян на інформацію. Розгляньмо докладніше, як маркують засоби побутової хімії і речовини в їхньому складі. Побутові хімікати класифікують відповідно до їхніх фізико- хімічних властивостей, токсичності і впливу на довкілля
Етикетка має містити назву товару, відомості про його склад, інструкцію щодо безпечного використання, застережний знак і його словесну інтерпретацію (поміркуйте, чому на засобах для миття посуду немає застережних знаків), відомості про виробника (поясніть, для чого). Свідомий споживач зобов’язаний взяти до уваги інформацію на етикетці та неухильно виконувати інструкцію з безпечного використання товару, аби мінімізувати ризики, пов’язані із цим.
Свідомі споживачі надають перевагу товарам, базпачним для здоров’я і довкілля. На упаковці таких товарів є екомаркування. Продукти з гідним довіри екомаркуванням мають відповідати критеріям, що стосуються всього життєвого циклу продукту, йдеться про видобуток і підготовку сировини, виробництво, використання, утилізацію, вивезення на звалище або переробку, усі етапи мають бути безпечними для здоров’я людини і довкілля.
Що можете зробити ви особисто, аби зменшити ризики від використання органічних речовин у побуті?
Використовуйте свої можливості як споживача, надавайте перевагу товарам з екомаркуванням. Економно використовуйте засоби для миття, чищення, прання тощо. Зменшуйте кількість пакувальних матеріалів. Ходіть за покупками з кошиком або полотняною торбинкою замість поліетиленових пакетів. Сортуйте сміття. Використовуйте гній і компост для підживлення рослин на прибудинковій території чи дачній ділянці, мінімізуйте використання хімічних засобів боротьби зі шкідниками. Пояснюйте людям навколо доцільність таких дій.
ПРО ГОЛОВНЕ
– Побутові хімікати широко використовують у домашньому господарстві.
– Класифікаційною ознакою товарів побутової хімії зазвичай є призначення цих споживчих продуктів.
– Треба знати й неухильно виконувати загальні правила поводження з побутовими хімікатами.
– Побутові хімікати потрапляють до організму людини крізь органи дихання і травлення, поверхню шкіри і пошкодження на ній.
– Маркування товарів побутової хімії допомагає споживачеві ідентифікувати побутові хімікати, оцінити їхню безпечність.
– Свідомі споживачі надають перевагу товарам, безпечним для здоров’я і довкілля.