Головна / Урок / Група 17Т2 Хімія Заняття № 28 Тема: «Йонний, металічний, водневий хімічні зв’язки»

Група 17Т2 Хімія Заняття № 28 Тема: «Йонний, металічний, водневий хімічні зв’язки»

Група 17Т2

Хімія

Заняття № 28

Тема: «Йонний, металічний, водневий хімічні зв’язки»

Самостійна робота 

1

Металічний зв’язок. Утворення металічного зв’язку також пов’язане з дією сил електростатичного притягання, що діють між йонізованими атомами металу й делокалізованими валентними електронами, що дістали назву «електронний газ». Справа в тому, що в більшості металів на зовнішньому енергетичному рівні атомів мало валентних електронів (1–2, рідше 3), і вони слабко притягуються до ядра, тому на певний час втрачають зв’язок з ним. Віддавши електрони, такі атоми перетворюються на катіони. Електрони, що втратили зв’язок зі своїми атомами, вільно переміщуються у кристалі металу. Такі електрони стають спільними, бо не належать якомусь конкретному атому

1

        Металічний зв’язок — це хімічний зв’язок, зумовлений наявністю у металів спільних електронів (ними стають електрони зовнішніх енергетичних рівнів, що втратили зв’язок з ядрами своїх атомів) й катіонів (утворилися внаслідок утрати атомами валентних електронів).
Металічний зв’язок міцний. Як і сполуки з йонним типом зв’язку, метали тверді (виняток становить ртуть), кристалічні, здебільшого тугоплавкі речовини.
Металічний зв’язок у чистому вигляді реалізується тільки у лужних і лужноземельних металах, тоді як інші метали поряд із металічним утворюють ковалентний зв’язок. У металічних р-елементів й особливо у d-елементів тільки невелика частина електронів стають спільними. Наприклад, у металу ніобію на один атом в середньому припадає
1,2 спільних делокалізованих електрони. Інші валентні електрони утворюють ковалентні зв’язки із сусідніми атомами Ніобію. Цим пояснюються висока температура плавлення та велика механічна міцність металів,
утворених d-елементами.
На підставі теорії хімічного зв’язку стає зрозумілою хімічна інертність простих газоподібних речовин гелію, неону, аргону, ксенону, радону. Інертні вони тому, що зовнішні енергетичні рівні електронних оболонок їхніх атомів завершені:
2Не — 1s2
10Ne — 1s2 2s2 2p6
У розглянутій електронній будові спрацьовує правило октету : електронна оболонка, що містить вісім електронів, є енергетично стійкою. Атом з такою оболонкою неактивний у хімічних реакціях.

Самостійна робота

1. Складіть електронні формули атомів Калію і Хлору. Поясніть, яким чином між атомами цих елементів утворюється йонний зв’язок у калій хлориді.
2.  Атом елемента має на два електрони більше, ніж катіон Калію. Назвіть елемент, складіть електронну формулу його атома. Чи можуть атоми цього елемента утворювати йонний зв’язок?
3. Атом елемента має на сім електронів менше, ніж сульфід-аніон. Назвіть елемент,складіть електронну формулу його атома. Яким способом він зможе досягти завершеності електронної конфігурації атома під час утворення хімічного зв’язку?

Метки уроков: г, група 17Т2, хімія
x

Перегляньте також

56848465

Інформаційно-цифрова компетентність сучасного педагога

У сучасному освітньому контексті ключовим елементом успішного педагога є інформаційно-цифрова компетентність. Розвиток ...