Група 18Т1
Хімія
Заняття №29
Тема:
Естери, загальна та структурні формули,
систематична номенклатура,
фізичні властивості.
Гідроліз естерів.
Реакція естерифікації — це реакція між кислотою і спиртом.
Продуктами реакції естерифікації є естер і вода.
Зверніть увагу, що в реакції естерифікації вода утворюється з гідроксильної групи кислоти й атома Гідрогену гідроксильної групи спирту.
До складу утвореної органічної сполуки увійшли два вуглеводневі залишки й група атомів СОО . Звідси можна записати загальну формулу естерів: R′ СОО R″, де R′ і R″ — вуглеводневі залишки.
Естери — органічні продукти реакції між кислотою і спиртом
Систематична номенклатура естерів.
Назва естеру складається з одного слова, утвореного в такій послідовності:
— назва вуглеводневого залишку спирту (наприклад, метил, етил тощо);
— назва алкану, що відповідає кислоті (наприклад, метан, якщо кислота метанова);
— суфікс -оат.
Фізичні властивості естерів.
Естери з умістом Карбону не більше восьми атомів у молекулі (утворені з нижчих карбонових кислот і найпростіших одноатомних спиртів) — легкозаймисті з невисокими температурами кипіння рідини, що мають фруктові запахи. Приклади естерів, що зумовлюють запахи деяких фруктів
Естери ароматичних спиртів зумовлюють запахи квітів.
Бджолиний віск теж належить до естерів. До його складу входять вищі карбонові кислоти. Розчинність естерів у воді гірша, ніж у кислот і спиртів, з яких вони утворені.
Естери добре розчиняються в органічних розчинниках (спиртах, ацетоні) й самі є розчинниками лаків і фарб. Запахові субстанції парфумерної й харчової продукції, деякі ліки (наприклад, валідол) виготовляють з використанням естерів. Естери використовують у виробництві гербіцидів та інсектицидів, у просочуванні шкіри й паперу. Ароматичні харчові есенції, які додають до молочних коктейлів, морозива, цукерок, штучних фруктових вод — це теж естери.