КОСМІЧНЕ ВИПРОМІНЮВАННЯ
Космічні промені – це випромінювання, яке з’являється у результаті вибухів наднових зірок, а також внаслідок термоядерних реакцій на Сонці. Різна природа походження променів впливає на їх основні характеристики.
Космічна радіація та її вплив на живі організми
Пряма космічна радіація є згубною для людини, на щастя, наша планета надійно захищена від неї атмосферою.
При взаємодії з шарами атмосфери космічна радіація має здатність змінювати свої енергетичні характеристики. Як наслідок, високоенергетичне випромінювання з космосу «слабшає» й утворює вторинне випромінювання.
Якими б не були джерела космічних променів, яку б потужність вони не мали – загроза для людини, яка перебуває на поверхні Землі, є мінімальною. Відчутної шкоди космічна радіація може завдати лише космонавтам, адже вони не захищені від прямого космічного випромінювання атмосферою.
Сонячна радіація та її вплив на людину
Сонце – це зірка, в надрах якої постійно відбуваються різноманітні термоядерні реакції, що супроводжуються сильними енергетичними викидами. Основними видами сонячної радіації є інфрачервоне випромінювання та ультрафіолетові промені.
У результаті інфрачервоного випромінювання Сонця однозначно проявляється тепловий ефект. Він сприяє розширенню судин, стимуляції роботи серцево-судинної системи, активізує шкірне дихання. Внаслідок цього посилюється вироблення ендорфінів (гормонів щастя), що мають заспокійливий та протизапальний ефекти. Тепло також впливає на обмінні процеси, активізуючи метаболізм.
Сонячне випромінювання інфрачервоного спектру стимулює роботу мозку й відповідає за психічне здоров’я людини. Разом із тим, саме цей вид сонячної енергії впливає на біологічні ритми організму: фази активної діяльності та сну.
Без інфрачервоного випромінювання багато життєво важливих процесів опинилися б під загрозою, що сприяло б розвитку різноманітних захворювань, у тому числі безсоння та депресії.
Ультрафіолетове випромінювання – достатньо корисне для організму, адже сприяє посиленню імунітету людини. Крім того, воно необхідне для вироблення порфіриту – аналога рослинного хлорофілу у нашій шкірі. Однак надлишок ультрафіолетових променів може призвести до опіків, тому дуже важливо знати, як правильно захищатися від цього в період максимальної сонячної активності.
Щоб уникнути шкідливого впливу ультрафіолету, необхідно обмежувати час перебування на сонці опівдні, більше бути у тіні, одягати захисний одяг (капелюхи, які прикривають очі, обличчя та шию), носити сонцезахисні окуляри з бічними панелями, які забезпечують захист від усіх типів ультрафіолетового випромінювання, а також використовувати засоби з фактором захисту (SPF) 30+. Проте слід пам’ятати, що тінь та захисний одяг забезпечують значно кращий захист, аніж нанесення сонцезахисних засобів.
Лікарі також радять не користуватися обладнанням для штучного загару – регулярне відвідування солярію у віці до 35 років призводить до розвитку меланоми. Дітям до 18 років відвідування солярію – протипоказано.