Головна / Урок / Навчальний матеріал з фізики 16.06.2020, 2 курс, група 17Т2 для самостійного опрацювання під час карантину 12.03.20-22.06.20

Навчальний матеріал з фізики 16.06.2020, 2 курс, група 17Т2 для самостійного опрацювання під час карантину 12.03.20-22.06.20

1. Принцип радіотелефонного звязку. Радіомовлення та телебачення. (ВИВЧИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *23, ст.128, ЗРОБИТИ: Впр.23(1-5).

https://sites.google.com/site/moadomaska/11-klas/elektromagnitni-kolivanna-ta-hvili/princip-diie-radiotelefonnogo-ta-stilnikovogo-zv-azku-radiomovlenna-i-telebacenna-radiolokacia

https://onlinetestpad.com/ua/tests/informatics/11class

Тема: Принципи радіотелефонного зв’язку. Найпростіший радіоприймач.
Мета: Поглибити знання учнів про властивості електромагнітних хвиль та їх застосування. Сформувати знання про принципи радіотелефонного зв’язку: принцип дії радіопередавача та радіоприймача. Розглянути процеси модуляції та детектування. З’ясувати призначення основних елементів радіоприймача. Експериментально підтвердити теоретичні міркування, скласти діючу модель радіоприймача. Розвивати політехнічний кругозір учнів.

Обладнання: набір для складання діючої моделі детекторного радіоприймача, таблиці «радіо О.С.Попова», «Принципи радіозв’язку », картки для роботи в групах, мультимедійна дошка

Структура уроку.
1. Організаційний момент.
2. Контроль та актуалізація опорних знань.
3. Формулювання мети і завдань уроку.
4. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
5. Вивчення нового матеріалу.
6. Поточне закріплення опрацьованого матеріалу.
7. Доповнення вивченого новим змістом.
8. Закріплення нових знань.
9. Корекція знань та вмінь учнів.
10. Підсумки уроку. Домашнє завдання.

Зміст і методи роботи.
1. Привітання учнів. Підготовка учнів до роботи.
2. Контроль та актуалізацію знань провести ущільненим фронтальним опитуванням за запитаннями (додаток №1). Організувати роботу в групах за завданнями на картках (додаток №2). Після завершення виконання завдань представники груп презентують свої варіанти відповідей. Правильність відповідей контролює вчитель, дає якісну оцінку роботі кожної групи.
3. Формулювання теми уроку, мети і завдань, які мають бути розглянуті. Учні записують тему уроку та план уроку:
1. Винайдення радіо О.С. Поповим.
2. Модуляція високочастотного сигналу. Принцип дії передавача радіосигналу.
3. Принцип дії детекторного радіоприймача.
4. Досліди Герца підтвердили теорію Максвела. Закінчивши свої дослідження, Герц написав, що не бачить можливості практичного застосування електромагнітних випромінювань !!! Минуло трохи більше 120 років. Чи можна зараз уявити життя без радіо, телебачення, супутникового зв’язку…? Сьогодні ми розглянемо основні принципи радіотелефонного зв’язку і дамо відповідь на питання як електромагнітні хвилі його забезпечують.
5. Вивчення нового матеріалу :
1. Розповідь вчителя. Радіоприймач О.С.Попова. Пояснення ілюструється схемою радіоприймача Попова на мультимедійній дошці. Окремі факти з історії радіо викладені в книзі “ Очерки истории науки и техники 1870 – 1917 гг.” В.С.Виргинский В.Ф. Хотеенков с. 156 – 163.
2. Колективна робота учнів і вчителя. Відповіді учнів на запитання. Висловлювання власних ідей, формулювання висновків. В процесі роботи основні положення, означення, висновки записують у зошити, виконують схематичний рисунок передавача радіосигналу. На цьому етапі уроку розкрити вимоги до радіосигналу (має поширюватись на великі відстані, при цьому переносити достатню для впевненого прийому енергію, а також переносити потрібну інформацію). Модуляція високочастотного сигналу (види модуляції). Принцип дії амплітудного модулятора. Принцип дії радіопередавача. Пояснення принципу амплітудної модуляції, дії радіопередавача ілюструється таблицями.
6. Поточне закріплення опрацьованого матеріалу. Бесіда за запитаннями (додаток №3). Учні відповідають на запитання, доповнюють, коригують відповіді товаришів. З-за потреби вчитель надає консультативну допомогу, ставить уточнюючі запитання. Робота з підручником §48 мал. 196 Принцип дії радіопередавача.
7. Доповнення вивченого новим змістом. Пояснення вчителя:
– принцип дії радіоприймача;
– призначення відкритого приймального контуру радіоприймача;
– призначення конденсатора змінної ємності (або котушки змінної індукт.);
– детектування високочастотного сигналу;
– складання діючої моделі радіоприймача з підсилювачем.
8. Закріплення вивченого матеріалу. Фронтальне опитування за запитаннями (додаток №4). Розв’язати задачі (додаток №5). Колективно здійснити аналіз умови задачі, обговорити послідовність дій. Розв’язування на дошці супроводжувати поясненнями.
9. В процесі розв’язування задач, відповідей на запитання (додаток №4) звернути увагу на правильність відповідей учнів, їх повноту, вичерпність, обґрунтованість, грамотність висловлювань учнів, грамотне послуговування фізичною та технічною термінологією. За потреби надається консультативна допомога, ставляться уточнюючі запитання, коригуються висловлювання учнів.
10. Підсумки уроку робить вчитель стислим переглядом основних питань теми уроку:
– принцип дії радіопередавача;
– модуляція високочастотного сигналу;
– принцип дії детекторного радіоприймача.
Оцінювання роботи учнів підчас роботи на уроці: робота в групах, відповіді на запитання під час опитування, розв’язування задач.
Домашнє завдання: §28(електронний додаток с.138 підр. Т. Засєкіна, Д. Засєкін рівень стандарту) . Опрацювати конспект уроку. Розв’язати задачі № 13.34,13.44, 13.46 (Збірник різнорівневих завдань з фізики за редакцією Гельфгата І.М.).

Додаток №1
1. Чому коливання, що відбуваються в контурі будуть затухаючими?
2. Назвіть основні елементи генератора незатухаючих коливань.
3. Виконання яких умов необхідне для роботи генератора незатухаючих коливань?
4. Нарисувати схему генератора незатухаючих коливань.
5. Пояснити зміст дослідів Г.Герца.
6. Від яких параметрів коливального контура залежить частота коливань?
7. Як (якими способами) можна змінити частоту коливань в контурі?
8. Чи залежить густина потоку випромінювання електромагнітних хвиль від частоти коливань?
9. Чому для випромінювання електромагнітних хвиль використовують відкритий коливальний контур?

Додаток №2
Варіант №1
1. Якої довжини хвилі випромінює відкритий коливальний контур, ємність якого 10 -12Ф, а індуктивність 2.58·10-6Гн?
2. Заряджена кулька підвішена на пружині здійснює гармонічні коливання. При проходженні яких положень миттєва потужність випромінюваних нею електромагнітних хвиль буде найбільшою?

Варіант №2
1. Визначте ємність відкритого коливального контура, якщо при індуктивності 4·10-8Гн довжина випромінюваних хвиль рівна 3м.
2. Як зміниться густина потоку енергії електромагнітних хвиль при одночасному збільшенні напруженості електричного поля та індукції магнітного поля хвилі втричі?

Варіант №3
1. Відкритий коливальний контур випромінює електромагнітні хвилі довжиною 27м. Визначте ємність контуру, якщо його індуктивність 75·10-6Гн.
2. Як зміниться густина потоку електромагнітного випромінювання при переході на випромінювання вдвічі довших хвиль?

Варіант №4
1. Коли ємність конденсатора коливального контура дорівнює 4·10-8Ф, то довжина хвиль, що випромінюється контуром рівна 24м. Яка індуктивність контура?
2. Як потрібно змінити частоту електромагнітних хвиль, випромінюваних відкритим коливальним контуром, щоб збільшити густину потоку енергії випромінювання в 16 разів?

Встановіть відповідність між змінами, що відбуваються та результатом таких змін.

1. Збільшення ємності конденсатора коливального контура в 9 разів А. Збільшення частоти коливань в 2 рази
2. Зменшення індуктивності котушки коливального контура в 9 разів Б. Частота коливань в контурі не зміниться
3. Збільшення густини потоку електромагнітного випромінювання в 16 разів В. Період коливань в контурі збільшиться в 3 рази
4. Відстань між пластинами конденсатора коливального контура зменшили в 4 рази, а індуктивність котушки збільшили в 4 рази Г. Збільшення частоти коливань в контурі в 3 рази
Д. Збільшення періоду коливань в контурі в 4 рази

Додаток №3
1. Яку роль виконував когерер в радіоприймачі Попова?
2. Чому у радіоприймачі Попова різко зменшувався опір когерера?
3. Як можна було передавати інформацію радіоприймачем Попова?
4. Чому не можна застосовувати електромагнітні хвилі звукової частоти (наприклад сигнал з мікрофона) для радіозв’язку безпосередньо?
5. Чому для радіозв’язку придатні тільки хвилі високої частоти?
6. Процесом модуляції називають….. ?
7. Які види модуляції вам відомі?
8. Пояснити принцип роботи амплітудного модулятора.

Додаток №4
1. Одночасно працюють десятки радіостанцій, а радіоприймач «ловить» якусь одну! Як?

2. Яке призначення (напівпровідникового діода) у радіоприймачі?

3. Для чого модулюють високочастотні радіохвилі?
4. Чому антена радіопередавача є відкритим коливальним контуром?
5. З якою метою приймальну антену радіоприймача заземляють?
6. Яке призначення у радіоприймачі конденсатора, паралельно з’єднаного з телефонами?
7. Чи можна застосовувати не модульований високочастотний радіосигнал для зв’язку?
8. Чим обмежується дальність радіозв’язку?

Додаток №5
№1
Коливальний контур радіоприймача має індуктивність 25мкГн. При прийомі радіосигналу максимальна сила струму в контурі рівна 2 мА, а максимальна напруга на конденсаторі 0.2В. Яка довжина прийнятих радіохвиль?

№2
Визначте довжину хвилі на якій працює радіопередавач, якщо в його антені сила струму змінюється за законом ί =100cos1.57·107t (мА), t – час в секундах.

№3
Висота передаючої антени телецентру становить 550м над поверхнею Землі. На якій відстані від телецентру можливе надійне приймання телепередач при висоті приймальної антени 20м?

2. Практикум з розвязування задач з теми – принцип радіотелефонного звязку. Радіомовлення та телебачення. (ВИВЧИТИ: Фізика-11., вид-во «Ранок», 2019р., 272ст., ред. Бар’яхтар В.Г., (в електронному варіанті), *23, ст.128, ЗРОБИТИ: Впр.23(6-7).

Розв’язування задач.
________________________________________
Мета.
Навчальна. Відпрацювати навички розв’язування задач на застосування електромагнітних хвиль під час радіо та телефонному зв’язків та телебаченні.
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, предметну компетентність.
Виховна. Виховувати культуру наукового мислення, культуру оформлення розрахункових задач.
Тип уроку. Формування знань, умінь, навичок.

Дидактичні матеріали:
• Підручник. Фізика 11 кл. Рівень стандарту:/ Бар’яхтар В.Г., Довгий С.О.
План
1. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.
2. Вчимося розв’язувати задачі.
3. Запитання до уроку.
4. Домашнє завдання.
5. Перевір себе.
6. Для допитливих.
Хід уроку
________________________________________
1. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.
Перевіряємо домашнє завдання.
________________________________________
2. Вчимося розв’язувати задачі.
Задача 45.1. Радіостанція працює на довжині хвилі 15 м. На яку частоту потрібно настроїти вхідний контур радіоприймача, щоб слухати передачі цієї радіостанції?
Задача 45.2. Котушку з якою індуктивністю потрібно підключити до конденсатора ємністю 50 пФ у вхідному контурі радіоприймача, щоб настроїти радіоприймач на прийом радіостанції, яка працює на частоті 1,3 МГц? Вважайте, що .
Задача 45.3. Під час перемикання діапазонів радіоприймача в його вхідному коливальному контурі до котушки індуктивності була підключена ще одна така сама котушка. Як змінилася довжина хвиль, на прийом яких став настроєний радіоприймач? Індуктивності котушок під час їх підключення додаються.
Задача 45.4. Сила струму в коливальному контурі змінюється за законом . Чому дорівнює амплітудне значення сили струму в контурі та циклічна частота коливань?
Задача 45.5. Ємність конденсатора коливального контуру радіоприймача дорівнює 50 пФ. Під час приймання радіосигналу максимальна напруга на пластинах конденсатора дорівнює 0,5 В, а максимальна сила струму – 1 мА. На яку довжину хвилі налаштовано радіоприймач?
Задача 45.6. Побудуйте схематично графік залежності довжини ЕМХ від її частоти.
________________________________________
3. Запитання до уроку.
________________________________________
4. Домашнє завдання.
Підручник: параграфи – повторити.
Задача 45.7. Радіостанція працює на довжині хвилі 15 м. На яку частоту потрібно настроїти вхідний контур радіоприймача, щоб слухати передачі цієї радіостанції?
Задача 45.8. Коливальний контур радіоприймача налаштовано на приймання радіохвилі завдовжки 100 м. Яка індуктивність контуру, якщо його ємність 1 нФ ?
________________________________________
5. Перевір себе.
Запитання 45.1.Т. Установіть відповідність між назвою фізичної величини та одиницею вимірювання.

Запитання 45.2.Т. Установіть відповідність між назвою фізичної величини та її позначенням.

Запитання 45.3.Т. Довжина хвилі пов’язана зі швидкістю формулою:

Запитання 45.4.Т. У яких середовищах поширюється повздовжня хвиля?
А. Тільки у вакуумі.
Б. Тільки у газах і рідинах.
В. Тільки у твердих тілах.
Г. У твердих тілах, рідинах і газах.
Запитання 45.5.Т. Конденсатору надали деякого заряду й замкнули на котушку. Де буде зосереджена енергія через ½ періоду?
А. Тільки в конденсаторі.
Б. Тільки в котушці.
В. У котушці та конденсаторі.
Г. Енергія контуру дорівнюватиме нулю.

Орієнтовні теми для навчальних проекетів – презентацій
1. МАГНІТНЕ ПОЛЕ
2. СИЛА АМПЕРА
3. ЕЛЕКТРОРУШІЙНА СИЛА.
4. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У МЕТАЛАХ.
5. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ В ЕЛЕКТРОЛІТАХ.
6. ЕЛЕКТРОЛІЗ.

x

Перегляньте також

59-9826

Актуальні проблеми дистанційного навчання

04листопада 2024 р.  у Федорівському центрі професійної освіти відбулося чергове засідання методичної ...