Головна / Урок / Повторення. Декартова система координат в просторі

Повторення. Декартова система координат в просторі

1. Відеоурок

2. Теоретичний матеріал.

В прямокутній системі координат у просторі кожній точці М простору ставиться у відповідність єдина впорядкована трійка чисел, а кожній впорядкованій трійці чисел – єдина точка простору. Цю трійку чисел називають координатами точки. Визначаються вони аналогічно координатам точки на площині.

Проведемо через точку М площину, перпендикулярну до осі х (мал. 516). Вона перетинає вісь х в точці Мx. Координатою х точки М (абсцисою точки М) називають число, яке дорівнює за абсолютною величиною довжині відрізка ОМx; додатне, якщо точка Мх лежить на додатній півосі х і від’ємне, якщо вона лежить на від’ємній півосі. Якщо ж точка М збігається з точкою О, то вважаємо, що абсциса точки М дорівнює О.

Проведемо площини, перпендикулярні осям у і z, які перетинають ці вісі в точках Мy і Мzвідповідно. Аналогічно до координати х точки М визначаються координата у точки М (ординати точки М) і координата z точки М (апліката точки М).

Особливості розташування точок у просторі.

Якщо точка належить осі координат або координатній площині, то деякі її координати дорівнюють нулю. Обернене твердження також вірне: якщо деякі координати точки дорівнюють нулю, то вона належить осі координат або координатній площині.

Наступна таблиця подає залежить між рівністю нулю деяких координат точки і особливістю її розташування.

Які з координат точки А(х; у; z) дорівнюють нулю Координати точки Особливості розташування точки
у і z А(х; 0; 0) Належить осі х
х і z А(0; у; 0) Належить осі у
x і у А(0; 0; z) Належить осі z
z А(х; у; 0) Належить площині ху
y А(х; 0; z) Належить площині хz
x А(0; у; z) Належить площині уz

Відстань між двома точками

Відстань між двома точками дорівнює квадратному кореню із суми квадратів різниць однойменних координат.

Відстань між двома точками в просторі

,

де d – відстань між точкою А1 із координатами (х1;у1;z1) і точкою А2 із координатами (х2;у2;z2).

Координати середини відрізка

Координати середини відрізка дорівнюють півсумі відповідних координат його кінців.

Координати середини відрізка на площині

Координати (хс;ус;zc) точки С, що є серединою відрізка, визначаються за формулами

,

де (х1;у1;z1) і (х2;у2;z2) – координати точок А1 і А2, що є кінцями відрізка.

Рівняння фігури

Рівнянням фігури в декартових координатах у просторі називається рівняння із трьома невідомими хуz, які задовольняють координати будь-якої точки фігури, і тільки вони.

Рівняння сфери

Якщо в просторі задано деяку точку з координатами С(а,b,c), що є центром сфери, а також радіус R, то рівняння сфери має вигляд

.

Якщо центром сфери є початок координат, то маємо

Перетворення фігур на площині

Симетрія

Точки

Симетрія відносно

А(1;1)

А(х;у)

точки О

А1(-1;-1)

А1(-х;-у)

осі х

А3(1;-1)

А3(х;-у)

осі у

А2(-1;1)

А2(-х;у)

Паралельне перенесення

Гомотетія відносно точки О

3. Розвязування задач.

Приклад 1. Задано точки А(1;2;3), В(0;1;2), С(1;0;0), D(1;0;2). Які з цих точок лежать: 1) у площині XOZ; 2) на осі ОХ; 3) у площині YOZ?

Розв’язання

1. Якщо точка лежить у площині XOZ, то координата у дорівнює 0, у площині XOZ лежать точки С(1;0;0), D(1;0;2).
  2. Якщо точка лежить на осі ОХ, то координата у і z дорівнюють нулю, отже, на осі ОХ лежить точка С(1;0;0).
  3. У площині YOZ лежить точка В(0;1;2).

Відповідь: 1) С, D; 2) С; 3) В.

Приклад 2. Задано точки А(1;2;3), В(2;3;1), С(3;1;2). Знайдіть периметр трикутника АВС.

Оскільки

то .

Відповідь.

Приклад 3. Знайдіть координати точки С – середини відрізка АВ, якщо А(1;2;3), В(-3;2;1).

Оскільки А(1;2;3), В(-3;2;1) і АС=СВ, то

Отже, С(-1;2;2).

Відповідь: С(-1;2;2).

Приклад 4. Складіть рівняння сфери з центром в точці В(1;1;3), якщо відомо, що сфера проходить через точку М(2;0;-1).

Знайдемо радіус R сфери

.

Ураховуючи, що центр сфери міститься в точці В(1;1;3), а радіус R сфери дорівнює , матимемо рівняння сфери

Відповідь.