Головна / Урок / Розвиток мовлення. “Портрет Доріана Ґрея” слід вважати моральною чи аморальною книгою?”

Вам нужно сначала закончить Еволюція головного героя роману О.Уайльда “Портрет Доріана Ґрея” для перехода к этому уроку

Розділ. Роман ХІХ ст.

Тема. Розвиток мовлення. “Портрет Доріана Ґрея” слід вважати моральною чи аморальною книгою?”

І. Актуалізація опорних знань

Дайте відповідь:

1. Яким і ким був Доріан для Безіла до зустрічі з лордом Генрі?

2.Яка мрія з’являється в юнака після розмови з лордом Генрі?

3.Чим є мистецтво для головних гнроїв твору?

4. Чому портрет так вражає Доріана?

5.За що Доріан покохав актрису Сибіл Вейн і чому так швидко розчарувався в ній?

6.Коли й чому в Ґрея виникло бажання сховати портрет?

“Цитатна доріжка”

Наведіть приклади парадоксальних висловів О.Уайльда

ІІ.Робота над темою уроку.

Виконайте завдання пошуково-дослідницького характеру

Дослідіть історію кохання Доріана й Сибіли Вейн. У чому специфіка його зображення?

Дездемона, Джульєтта та інші героїні, яких талановито, із пристрастю грала актриса; її костюми, декорації. Тобто закохався в мистецтво та в Сибіл як його “інструмент”.

Коли дівчина покохала сама й не змогла грати чужі пристрасті, Доріанові вона стала нецікавою.

Юнак сподівається повернутися до Сибіли, шкодує, що обійшовся з нею жорстоко. Але був, мабуть, не дуже одвертим самим із собою, бо зміни на портреті не зникали. Грей, аналізуючи останню розмову із Сибілою, уважає, що в усьому винна вона, адже він так страждав.

Його більше цікавлять власні почуття та розчарування. Доріан запитує себе: “Може, у мене немає серця?” І зізнається собі, що ця трагедія (самогубство дівчини) не вразила його душі.

Специфіка вирішення автором теми кохання полягає в тому, що, відповідно до своїх естетичних переконань (Мистецтво – найвища краса), герой любить не реальну дівчину, а театральне мистецтво в ній, кохає її як втілення майстерності акторської гри.

– Визначте символіку образів твору.

– Як ви вважаєте, що символізує портрет Доріана Грея?

– З чим були пов’язані зміни в портреті?

– Чому благородний учинок Ґрея не поліпшив зображення на портреті?

– Чи можуть бути символами інші образи роману? Якщо так, то якими?

– Складіть схеми за образами-символами роману.

2. Дискутування за романом О. Уайльда

Š Чи можна вважати “аморальною” книгою роман “Портрет Доріана Ґрея”?

У романі О. Уайльда є згадка про “отруйну книгу”, що так вплинула на головного героя і підштовхнула його до аморального способу життя, виправдання пороків. Тому, можливо, твір “Портрет Доріана Грея” також є такою книгою, як стверджували багато сучасників Уайльда?

Книга сама по собі не може бути ані “моральною”, ані “аморальною”. Усе залежить від того, як сприймає читач, що думає, що відзначає для себе. На підтвердження цього наведемо висловлювання філософів:

– “Щоб запобігати усім гріхам і перемогти їх, передусім потрібно визнати, що корінь кожного гріха – у поганих думках. Ми всі – тільки наслідки того, що ми думаємо” (Будда);

– “Визначає долю людини те, як вона розуміє себе” (Торо);

– “Усе, що відбувалось у житті окремої людини і людських суспільств, мало початок у думці. І тому пояснення всього того, що відбувалося з людьми,- не в попередніх подіях, а в думках, що передують цим подіям” (Л. Толстой).

– “Працюй над очищенням твоїх думок. Якщо у тебе не буде поганих думок, не буде й поганих учинків” (Конфуцій);

– “Намагайся не думати про те, що вважаєш поганим” (Епіктет);

– “Навряд чи є щось більш потрібне для знання, для спокійного життя і для успіху будь-якої справи, ніж уміння людини володіти своїми думками” (Дж. Локк).

– Сам О. Уайльд вважав: “Немає книг моральних або неморальних. Є книги добре написані або погано написані”.

ІІІ.Домашнє завдання

Продовжте речення “Образ Доріана Ґрея змусив  мене замислитися над…”

Вернуться к: Зарубіжна література. І курс

2024-04-30_16-01-19