Розділ. Роман ХІХ ст.
Тема. Проблема краси й моралі в романі О. Уайльда “Портрет Доріана Грея”. Система образів. Символіка роману
І.Опрацювання навчального матеріалу
Перегляньте
Оскар Уайльд був парадоксальною людиною, тож не дивно, що він створив роман парадоксів. Провідною у творі є тема прекрасного, мистецтва, що реалізується в багатьох аспектах: співвідношення форми та змісту, вічність та швидкоплинність прекрасного, взаємини митця та його творіння, етичне ставлення до мистецтва. Парадоксальним є той факт, що особистість автора, його концепція, ставлення до прекрасного ніби роздвоюються, а точніше — розкриваються в образах Доріана Ґрея, лорда Генрі, Безіла Голуорда. Кожен із образів стає повною реалізацією основної ідеї.
Автор: Оскар Уайльд |
Рік: 1890
Літературний рід: епос
Жанр: інтелектуальний роман
Тема: мистецтво та краса.
Ідея: врода та мораль не мають нічого спільного.
Головні герої: Доріан Грей, художник Безіл Голуорд, лорд Генрі Уоттоном, кохана Доріана Сибіла Вейн, її матір та брат Джеймс, хімік Кемпбел.
Сюжет: художник Безіл малює портрет прекрасного юнака Доріана Грея і розмовляє зі своїм другом лордом Генрі. Незабаром приходить і сам натурник, краса якого зачаровує Безіла і лорда Генрі. Портрет закінчено і Доріан мріє вголос: “Якби портрет мінявся, а я міг завжди залишатися таким як є!”. Безіл дарує йому портрет. Доріан поринає у світське життя ( під впливом лорда Генрі) і закохується в акторку Сибіл Вейн. Закохавшись у Доріана, Сивіла вже не може так гарно грати, але Доріан кохав не її, а зіграних нею героїнь. Дівчина скоює самогубство, а на портреті з’являється зморшка. В наступні дванадцять років Доріан шукає розради як у мистецтві, так і у притонах. Безіл намагається напоумити Доріана, той показує йому портрет, а потім вбиває його. Шантажуючи хіміка Кемпбела (свого колишнього спільника по гульбищах), він позбувся тіла Безіла. Одного разу вночі Доріан накинувся на портрет із ножем. Слуги, яки прибігли, коли почули крик, побачили мертве тіло потворного старикана, а портрет набув своєї первозданної краси.
Проблематика роману “Портрет Доріана Грея”:
- мистецтво та мораль;
- співвідношення внутрішньої краси та зовнішньої вроди;
- зв’язок між життям та мистецтвом.
Роману “Портрет Доріана Грея” характерні:
- інтелектуалізм;
- естетизм;
- парадокс.
Естетизм у романі “Портрет Доріана Грея”:
- теоретик та ідеолог естетизму – лорд Генрі;
- творці прекрасного – Безіл Голуорд та Сибіла Вейн (ідея самовідданого служіння високому мистецтву);
- життя наслідує мистецтво;
- порожня краса (Доріан Грей) гине, а мистецтво (портрет) залишається.
Символіка роману «Портрет Доріана Ґрея»
Уся символіка роману так чи інакше пов’язана з мистецтвом: портрет, книга Гюїсманса «Навпаки», різні речі, які колекціонує Доріан.
Зав’язка роману починається з розмови Доріана Ґрея з лордом Генрі, що змушує юнака замислитися про швидкоплинність краси, і згодом, дивлячись на свій портрет, герой вигукує: «Якби портрет змінювався, а я міг завжди залишатися таким, як зараз!».
Портрет — символ мистецтва, символ його переваги над життям, де все швидкоплинне.
У занедбаному кутку зберігається колись написаний Безілом портрет Доріана Ґрея; тоді як герой зберігає свою красу, на портреті відбиваються страшні наслідки його негідного життя.
У фіналі роману Доріан кидається на портрет із ножем і починає його шматувати: «З портрета дивилася його душа і закликала його до відповіді».
Думку про те, що життя може бути згубним для мистецтва, ілюструє доля Сібіл Вейн. Вона чудово грала, творила на сцені, поки не покохала всім серцем Доріана. Реальні почуття виявилися сильнішими за образи, створені мистецтвом.
Доріан збирає «речі-символи»: коштовності, антикваріат, вбирається у модний одяг. У такий спосіб він дивиться на світ крізь мистецтво. Не вірячи в Бога, Доріан навіть збирає релігійний одяг — тільки тому, що він становить для нього мистецький інтерес.
ІІ. Закріплення матеріалу
1. Дайте відповідь:
– Яку роль, на думку автора, відіграє мистецтво в житті?
– Схарактеризуйте погляди лорда Генрі на життя, мистецтво, суспільство.
– Що несе суспільству програма «нового гедонізму»?
– Поясніть сутність основних ідей, провісником яких є лорд Генрі. Який уплив вони справили на Доріана Ґрея?
– Лорд Генрі висловлює свої думки про жінок: «Жінка може зробити чоловіка праведником тільки в один спосіб — довірившись йому настільки, що він утратить будь-який інтерес до життя. …Одверта жорстокість жінкам до вподоби більше за будь-що інше — їхні ж інстинкти напрочуд примітивні! Ми їх емансипували, та вони однаково лишаються рабинями, які шукають собі панів. Вони люблять, коли ними попихають…». Чи погоджуєтесь ви з такою оцінкою жінок?
– Яку роль у житті Доріана зіграв Безіл Голуорд?
– Яке місце в житті Безіла належить красі, мистецтву?
– Як сюжет та система образів роману допомагають донести до читача основні біблійні істини?
2.Проаналізуйте:
- Як ви вважаєте, хто винен у змарнованому житті Доріана — художник, лорд Генрі чи Доріан? Обґрунтуйте свою думку.
- Дослідіть історію кохання Доріана й Сибіл Вейн. У чому полягає специфіка його зображення?
-
Які думки автора висловлює (чи підтверджує) Сибіл Вейн?
3.Виконайте завдання за посиланням
https://learningapps.org/3357446
ІІІ.Домашнє завдання
Складіть асоціативний кущ на тему «Портрет як символ… (чого саме?)».