Головна / Урок / Трактори гр.18Т1

Трактори гр.18Т1

Предпросмотр

Трактори.гр.№18т1 урок №2

Тема: «Основні відомості про сплави».

Сплавами називаються складні речовини, які утворюються під час сплавлення( або спікання) декількох металів або металів з неметалами.

Наприклад м’яка мідь після добавляння олова перетворюється в тверду бронзу.

Компонентами сплавів називають речовини, які утворюють сплав. Компоненти в сплавах можуть утворювати рідкі й тверді розчини, хімічні сполуки і механічні суміші.

Рідкі розчини характерні майже для всіх металів, які розчиняються один одному в рідкому стані і в будь яких відношеннях.

Тверді розчини утворюються в процесі переходу в твердий стан однорідних рідких розчинів. У твердому розчині одна з речовин зберігає свої кристалічні гратки, а атоми другої- розподіляються в кристалічних гратках першої.

Хімічні сполуки утворюються присплавленні різних металів або металів з неметалами. Це однорідні кристалічні тіла,які мають властивості і кристалічні гратки,що відрізняються від властивостей і граток елементів складників цих сполук. Мають постійну температуру плавлення, дуже тверді і крихкі

Механічна суміш утворюється,якщо під час кристалізації компоненти сплавів

не можуть взаємно розчинитись і не вступають в хімічну реакцію з утворенням сполук.

На відміну від металів сплави кристалізуються не при певній температурі, а інтервалі температур, тобто мають температуру початку і кінця кристалізації. Температура при якій будова металів і сплавів змінюється називають критичною точкою. Метали мають одну критичну точку, сплави- дві.

Компоненти залізовуглецевих сплавів це залізо і вуглець.

Залізо високої чистоти – це метал білого кольору із дуже виявленими феромагнітними властивостями.

Залізо має температуру плавлення -1539 градусів.

Вуглець- це речовина- не метал, має температуру плавлення 3750 градусів при тиску 12МПа. Із залізом утворює тверді розчини, або сполуки, а за певних умов може виділятись у виді графіту.

Гранична розчинність вуглецю в залізі 0,006%. Такий розчин є практично чистим залізом і називається феритом.

Твердий розчин вуглецю в залізі називають аустенітом. В аустеніті може бути вуглецю 0,8% при температурі 727градусів  і 2,14% при температурі 1147 градусів. Аустеніт не магнітний і має порівняно з феритом високу пластичність.

Залізо з вуглецем утворює ряд хімічних сполук. З них практичне значення  має карбід заліза Fe3C, який містить 6,67 % вуглецю і називається цементитом. Цементит твердий але крихкий.

Отже фазами в залізовуглецевих сплавах можуть бути:ферит, аустеніт,цементит,графіт.

Читати А.Ф.Антоненко, Р.М. Недашківський «Комплексна система технічного обслуговування тракторів і автомобілів» ст.17-22.

Дати відповіді на питання:

1.Що таке металічний сплав?

2.Дайте визначення компонентам?

  1. Які є розчини металів?
  2. Як утворюються хімічні сполуки металів?
  3. Що таке механічна суміш?

6.Які компоненти залізо вуглецевих сплавів?

x

Перегляньте також

2024-12-17_19-58-55

Вітання від випускників 11 групи Федорівського ЦПО

Любі наші вчителі, за ваші терпіння та підтримку дякуємо Вам!