Предпросмотр
Трактори гр.18т1.Урок №4.
Тема «Неметалічні матеріали».
Пластичними масами називають матеріали на основі природних або синтетичних полімерів(смол), які на стадії виробництва або переробки мають високу пластичність.
У виробництві пластмас використовують в основному синтетичні смоли. Щоб надати пластмасам певних властивостей, до їх складу вводять певні компоненти: наповнювачі, пластифікатори та інші добавки.
Наповнювачі – це органічні або неорганічні речовини у вигляді порошків ( деревне або кварцове борошно, графіт), волокон ( паперових, бавовняних, азбестових, скляних) або листів( тканина, папір, дерев’яний шпон). Їх частка в масі 40-80%. Вони підвищують міцність, стійкість прти спрацювання, теплостійкість.
Пластифікатори – це мало леткі речовини ( гліцерин, касторове або парафінове масло, які підвищують пластичність та еластичність
Добавки : 1.Стабілізатори (сажа,сірчані сполуки,феноли )- уповільнюють руйнування пластмас під дією теплоти, світла і т.п.
- Мастила ( віск,стеарин, олеїнова кислота ) –полегшують процес пресування.
- Барвники:вохра,крон,родамін тощо.
4.Порофори – газоутворювальні речовини для виготовлення газонаповнених пластмас (пінопласт ).
Міцність пластмас може дорівнювати міцності конструкційних сталей. Також вони мають високу стійкість до корозії, спрацювання, добрі електро- та теплоізоляційні властивості, малий коефіцієнт тертя, гарну оброблюваність.
Недоліки: низька теплостійкість, теплопровідність, схильність до старіння.
Пластичні маси використовуються для виготовлення корпусних деталей,ємкостей, труб, шківів, підшипників, ущільнень, амортизаторів.
Використання пластмас в зубчастих і черв’ячних передачах забезпечує м’яку передачу крутного моменту, безшумну роботу і стійкість в агресивному середовищі.
Поліетилен – волого- і газонепроникний, еластичний, стійкий до дії кислот та лугів. Недолік невисока теплостійкість(80 град.С).
Поліаміди- міцні і з низьким коефіцієнтом тертя. Найбільш поширений капрон. Стійкість в декілька разів вища за стійкість сталі. Задовільна хімічна стійкість. Обробляється різанням, клеїться, зварюється. Виготовляють підшипники, зубчасті колеса, корпуси,трубопроводи, прокладки,шайби і т.д.
Текстоліт- виготовляють просоченням бавовняно-паперових або синтетичних тканин смолою. Просочену тканину пресують у плитки різної товщини. Виробляють вкладиші, підшипники, шестерні.
Асботекстоліт– пластик на основі азбестової тканини просоченої смолою. З нього виготовляють гальмівні накладки і диски зчеплення.
Основою гуми є натуральний або синтетичний каучук до якого добавляють наповнювачі, пластифікатори, барвники і т.д., які забезпечують гуму певними фізико-механічними властивостями. Це границя міцності,відносне видовження, твердість,морозостійкість, стійкість до різних рідин, коефіцієнт старіння.
Процес виготовлення виробів з гуми складається з приготування гумової суміші, виготовлення з неї напівфабрикатів та їх вулканізації.
Якість виготовлення виробів залежить від рівномірності розподілу компонентів у каучуку і дотримання оптимальних режимів змішування.
Якщо до каучуку додають 1,5-5% сірки, то отримують м’яку гуму, при12-20%сірки-напівтверда гума і якщо сірки більше 25% то гумова суміш перетворюється в твердий матеріал-ебоніт.
До інших неметалічних матеріалів перш за все слід віднести деревину. Із деревини виготовляють кузови вантажних автомобілів, ящики для запчастин, різні підставки і т.п.
Після спеціальної обробки деревини одержують лігпостон, фанеру, пресовану деревину.
Лігпостон–виготовляють гарячим пресуванням пластифікованої деревини і служить для виготовлення підшипників ковзання.
Фанеру виготовляють склеюванням тонких шарів (0,3-3 мм) шпону.
Товстий папір- картон. Після просочення такого паперу хлоридом цинку одержують вібру, з якої виготовляють шайби.
Азбест- волокнистий білий матеріал, вогнетривкий.
Повсть :виготовляють підшипники і прокладки. Забезпечує тепло- і звукоізоляцію кабіни і інших приладів.
Читати : А.Ф.Антоненко, Р.М. Недашківський « Комплексна система технічного обслуговування тракторів і автомобілів.»
Дати відповідь на запитання:
1.Які бувають наповнювачі пластмас?
- Які речовини виступають в якості добавок до пластмас?
3.Де в господарсві використовують пластмаси?
4.Які компоненти гумових сумішей?
5.Які основні параметри гуми характеризують її фізико-механічні властивості?
6.Які є допоміжні неметалічні матеріали?