В умовах війни, значно зріс вплив медіа на свідомість і поведінку людей. Кожного ранку, прокинувшись, на нас обрушується великий потік новин із соціальних мереж. То ж, аби критично аналізувати інформацію з медіа простору, 12 березня 2025 року було проведено інформаційно-інтерактивну зустріч з лідерами учнівського самоврядування ЗП(ПТ)О Запорізької області на тему: “Медіаграмотність молоді”.
Модератор заходу – Федорівський центр професійної освіти, спікер – Кір’янов Данііл — лідер учнівського самоврядування, який підготував презентацію та ознайомив присутніх з медіаграмотністю – сучасною суперздібністю, яка рятує від інформаційного хаосу.
Данііл поділився з присутніми про здатність критично мислити, чому варто перевіряти джерела інформації, навів приклади фейкових новин, дав поради як розпізнавати фейки, маніпуляції, пропаганду, ознайомив з термінами: “інформаційна бульбашка”, “клік-бейт”. “фейк”, “факт” та запропонував стати свідомим користувачем медіа. Наприкінці учасники заходу виконали декілька завдань, створивши фінальний інтерактив.
Декілька порад як захиститися:
- Перевіряй джерела. Сайти StopFake, VoxCheck, MediaSapiens — твої друзі.
- Не поширюй неперевірене. Фейк, який ти репостнув, може стати знаряддям ворога.
- Навчай інших. Розкажи батькам, друзям, молодшим братам і сестрам — вони теж у зоні ризику.
- Фільтруй емоції. Якщо інформація викликає шок — перевір ще раз.
Підведемо підсумки. Чому це так важливо для молоді? Бо саме молодь активно користується соцмережами, повинна вміти фільтрувати інформацію, усвідомлено створювати власний контент (пости, відео, коментарі). Без “цифрової гігієни” легко стати жертвою обману або нав’язаної думки, дезінформації. Бути медіаграмотним — це читати з розумом новини, мати цифрову броню. Ми не можемо зупинити інформаційну війну — але можемо навчитися перемагати в ній.
Балак С.В., координатор
самоврядування