загальні вказівки
3.1.1 Довговічність і надійність роботи комбайна залежить багато в чому від своєчасного технічного контролю та обслуговування.
Організація технічного обслуговування,
планового поточного ремонту та усунення можливих несправностей комбайна здійснюється відповідно до “Посібника з технічного обслуговування та поточного ремонту обладнання шахт із застосуванням нарядів-рапортів”.
Організація робіт на ділянці повинна бути побудована таким чином, щоб одна зміна виділялася для ремонтних робіт.
Експлуатація комбайна протягом чотирьох змін без наявності ремонтної зміни забороняється.
3.1.2 Для забезпечення постійної справності комбайна і його готовності до роботи передбачені наступні види технічних обслуговувань і ремонтів:
– щозмінне технічне обслуговування ТО-1;
– щодобове технічне обслуговування ТО-2;
–
щотижневе технічне обслуговування ТО-3;
– щомісячне ремонтне обслуговування РВ;
– плановий поточний ремонт ТР.
3.1.3 Щозмінне технічне обслуговування ТО-1 проводиться машиністом комбайна і черговим електрослюсарем ділянки на початку кожної зміни на підставі нарядів-рапортів.
Перш ніж приступити до роботи,
машиніст зобов’язаний запитати у змінюваного їм машиніста про всі несправності і неполадки за попередню зміну й зробити зовнішній огляд обладнання комбайна.
Зовнішній огляд комбайна повинен проводиться після його відключення від електричної мережі.
Якщо в результаті огляду будуть виявлені несправності або порушення вибухобезпеки,
машиніст не має право включати комбайн до усунення цих несправностей (порушень) електрослюсарем або механіком дільниці.
Керівництво щозмінним технічним обслуговуванням здійснює гірничий майстер, який несе відповідальність за проведення всіх операцій і за їх якість.
3.1.4 Щодобове технічне обслуговування ТО
2 є основним видом обслуговування і виконується в ремонтно-підготовчу зміну. Щодобове технічне обслуговування проводиться бригадою з трьох осіб: машиніста комбайна, електрослюсаря і ГРОЗ (в ремонтну зміну під керівництвом машиніста, який несе відповідальність за проведення всіх операцій з обслуговування і за їх якість).
До складу робіт щодобового технічного обслуговування входять роботи щозмінного технічного обслуговування і роботи, зазначені в таблиці 4.
Перед початком робіт механік дільниці повинен ознайомити бригаду із зауваженнями машиністів комбайна про характер несправностей, що мали місце при експлуатації протягом доби.
3.1.
5 Щотижневе технічне обслуговування ТО-3 і щомісячне планове ремонтне обслуговування РВ проводиться бригадою ремонтних слюсарів з участю машиніста комбайна в вихідні дні або ремонтну зміну під керівництвом механіка ділянки або машиніста комбайна,
який несе відповідальність за проведення всіх операцій з технічного обслуговування і за їх якість.
При щотижневому технічному обслуговуванні виконується весь обсяг робіт, що і при щодобовому обслуговуванні, а також роботи, зазначені в переліку планових робіт по щотижневому технічного обслуговування.
3.1.6 Перелік робіт,
порядок їх виконання, чисельність робітників, необхідний інструмент і норми часу при технічному обслуговуванні повинні бути використані при складанні нарядів-рапортів.
3.1.7 Несправності, виявлені під час технічного обслуговування, заходи, прийняті для їх усунення, фіксувати у відповідному розділі формуляра КА200.00.00.000ФО.
3.
1.8 Для забезпечення постійної працездатності комбайна за рахунок своєчасного виконання ремонтних робіт, заміни і відновлення його окремих частин передбачена наступна структура ремонтного циклу
-РО-РО-ТР-РО-РО-ТР-РО-РО-ТР-РО-РО-ТР-РО-РО-К,
де РВ – щомісячне планове ремонтне обслуговування;
ТР – плановий поточний ремонт;
К – капітальний ремонт (в цьому посібнику не розглядається).
3.1.9 Щомісячне ремонтне обслуговування (РО) є основним видом планово-попереджувальних робіт. По ньому обчислюється календарна періодичність інших видів ремонту.
Керівництво щомісячним ремонтним обслуговуванням здійснює механік дільниці,
який несе відповідальність за проведення всіх операцій по ремонту та за їх якість.
3.1.10 Поточні ремонти (ТР) повинні здійснюватися бригадою ремонтних електрослюсарем і машиністом гірничих виїмкових машин під керівництвом старшого механіка по забійні електроустаткування.
Поточні ремонти (заміни складальних одиниць і деталей) і заміни мастил і робочих рідин виконуються з урахуванням їх технічного стану, що визначається в процесі технічних обслуговувань.
3.1.11 Обслуговуючий персонал шахти розробляє графіки організації праці в ремонтно
підготовчої зміні з урахуванням раціонального розподілу робіт між виконавцями, суміщення робіт і операцій технічного обслуговування і технічного ремонту стосовно сформованим умовам і місця виконання ремонту.
3.2 Заходи безпеки при проведенні технічних обслуговувань і ремонтів комбайна КА200
3.2.
1 При підготовці і проведенні робіт з технічного обслуговування, плановому поточному ремонту та усуненню можливих несправностей і відмов необхідно суворо дотримуватись заходів безпеки, викладені в розділі 2.2.1 цього посібника.
3.2.2 Допуск до технічного обслуговування комбайна дозволяється тільки особам,
здали кваліфікаційний іспит на машиніста очисного комбайна або електрослюсаря і пройшли інструктаж і практичне ознайомлення з конструкцією комбайна, правилами монтажу, демонтажу, управління комбайном, технічного обслуговування і поточного ремонту і правилами безпечної його експлуатації.
Всі операції з управління комбайном повинен виконувати тільки машиніст комбайну, з перевірки електрообладнання – електрослюсар. Для виконання мастильних робіт рекомендується виділяти спеціально підготовленого гірника-мастильника.
3.2.3 При технічному обслуговуванні і поточному ремонті необхідно:
–
контролювати стан рудникової атмосфери при включенні, випробуванні та роботі комбайна;
– забезпечити нормальне освітлення, звукову та світлову сигналізацію, телефонний зв’язок по лаві;
– дотримуватися встановленого для даної лави паспорт кріплення і управління покрівлею.
3.2.4.
Після перевірки працездатності органів управління комбайна і конвеєра зафіксуйте рукоятки механізмів включення редукторів ріжучої частини в положенні “Викл”, заблокуйте пускову електроапаратуру комбайна і конвеєра і повісьте на них плакати: Не включати! ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ!
Включення виконавчих органів робити тільки після перевірки відсутності поруч з виконавчими органами людей, інструментів і сторонніх предметів, подачі звукового сигналу за шість секунд до запуску електродвигунів, оклику: “УВАГА! Вмикати! ” і очевидності, що попередження зрозуміле.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! БІЛЬШІСТЬ ТРАВМ МАШИНАМИ І МЕХАНІЗМАМИ ВИНИКАЄ В МОМЕНТ ВКЛЮЧЕННЯ ОБЛАДНАННЯ В РОБОТУ. НЕ ДОПУСКАЙТЕ раптово ВКЛЮЧЕННЯ! ЗАБЕЗПЕЧТЕ ВІДДІЛЕННЯ ремонтованих ЧАСТИНИ електрообладнання ВІД струмоведучих провідників НЕ МЕНШ, НІЖ ДВОМА розриву! НЕ ЗАБУВАЙТЕ відключати КОМБАЙН, БЛОКУВАТИМУТЬ пускачі, вивішують табличку –
НЕ ВМИКАТИ! ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ! У пускачі СТАВТЕ ЧЕРГОВОГО! НЕ ВКЛЮЧАЙТЕ КОМБАЙН БЕЗ ПОПЕРЕДЖЕННЯ!
3.2.5 При ремонті електродвигунів, вступних пристроїв виникає небезпека травмування електричним струмом і обертовими частинами машин і механізмів при самовключення або помилковому їх включенні.
При ремонті пускачів,
фідерних вимикачів небезпека вибуху виникає, коли роботи ведуться при відкритій кришці без зняття напруги, так як відключення і включення контактора супроводжується утворенням вибухонебезпечної електричної дуги.
3.2.6 Для забезпечення безпеки ремонти, пов’язані з розкриттям вступних пристроїв,
оболонок пускачів з відключенням напруги проводяться за нарядом, при планових ремонтах – за письмовим нарядом, а в аварійних випадках при неможливо-
сті виписки письмового наряду – за усним розпорядженням із записом в оперативному журналі гірського диспетчера.
У всіх випадках роботи проводяться з дотриманням всіх вимог з безпеки,
регламентованих ПБ, ПТЕ і ПТБ електроустановок і керівництвом по ревізії, налагодження та випробування підземних електроустановок шахт.
3.2.7 Перед початком виконання робіт виконавцю робіт необхідно:
– на місці проведення робіт ознайомити членів бригади з порядком безпечного ведення робіт, обумовлених нарядом,
або усним (телефонним) розпорядженням;
– організувати висвітлення робочого місця і шкал приладів за допомогою переносних і шахтних світильників;
– перевірити правильність електричної схеми ділянки, справність індивідуальних і технічних засобів захисту (діелектричні рукавички, індикатори напруги, реле витоку, газовий захист,
схему управління і ін.);
– переконатися у відсутності потрапляння води в двигун і апаратуру, перевірити правильність установки двигуна;
– забезпечити найбільш раціональне з точки зору зручності і безпеки обслуговування розміщення на робочому місці апаратури і інструменту, захисних засобів і запасних частин,
переконатися в справності інструменту;
– очистити зовнішні поверхні двигуна, апаратури від вугільного пилу, бруду;
– при справному стані індивідуальних і технічних засобів захисту та відповідності електричної схеми зняти напругу з частин електроустановки, на яких повинна проводитися робота;
–
перевірити зняття напруги по положенню рукоятки роз’єднувача і за наявною на пульті управління індикації, при цьому відключення робиться таким чином, щоб виділені для ремонту ділянки були відокремлені від струмоведучих провідників, що знаходяться під напругою, не менше ніж двома розривами.
Відключаються апарати блокуються і на них вивішуються плакати Не включати! ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ !, СТІЙ! ВИСОКА НАПРУГА !, накладається заземлення, якщо це передбачено нарядом і конструкцією апарату.
При відсутності приладів перевірку правильності зняття напруги слід зробити шляхом пробного включення справних струмоприймачів, що підключаються до цієї ж мережі, від якої харчувалося електрообладнання, виведене в ремонт.
Переконавшись в тому, що напруга знята, заміряти концентрацію метану в місці проведення робіт,
і якщо середня концентрація по перетину виробітку не перевищу-
шает 0,5%, розкрити ввідний пристрій, і після перевірки справним покажчиком відсутності напруги на струмопровідних частинах допустити персонал до виробництва на-мічених робіт, при вимірах в складних вторинних ланцюгах передбачити захист елементів,
які слід захистити від пошкодження випробувальним напругою.
3.2.8 Під час виконання робіт повинен здійснюватися, як правило, безперервний автоматичний контроль концентрації метану в місці проведення робіт.
У разі застосування приладів епізодичної дії перевірка небезпечної концентрації повинна проводитися через рівні проміжки часу, встановлені керівництвом служби ВТБ шахти для даного місця встановлення електрообладнання.
3.2.
9 Перед допуском бригади або окремих осіб до роботи необхідно вжити заходів безпеки проти випадкової подачі напруги протягом усього часу робіт до місця, де виконується робота.
Приводи апаратів, за допомогою яких знеструмлено обслуживаемое (ремонтується) обладнання,
повинні бути замкнуті на замок (якщо дозволяє конструкція апарату) не було в положенні або заблоковані і біля них виставлено черговий на час виконання робіт. Ключі від замків повинні зберігатися у особи, відповідальної за проведення робіт. З пульта комбайна повинен бути витягнутий магнітний ключ.
Після підготовки електроустановки до ремонту або обслуговування на відповідних відключених вимикачах і роз’єднувачах вивішуються плакати: Не включати! ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ! а на місці роботи – ПРАЦЮВАТИ ТУТ !.
3.2.10 При виконанні робіт на електроустановках з повністю знятим напругою на споживачах, що відносяться до обслуговується установці,
в разі проходження поблизу знаходяться під напругою транзитних кабелів (в межах доступності), останні повинні бути позначені попереджувальними плакатами.
3.2.11 Після закінчення робіт відповідальний керівник або виконавець робіт повинен перевірити правильність виконання всіх операцій по відновленню схеми,
перевірити стан засобів вибухозахисту електрообладнання, заземлення, засобів захисту від струмів короткого замикання, витоку струму на землю, апаратури контролю повітря, газового захисту і т. п.,
виміряти опір ізоляції електродвигуна після ремонту і розпорядитися про зняття переносних заземлень і закорочуючих пристроїв з струмоведучих частин електродвигуна, а також про встановлення знятих кришок і зняття тимчасових огороджень і плакатів.
Після цього виконавець робіт дає необхідні розпорядження з метою випробування відремонтованого електроустаткування.
3.2.12 Включення електроустановок допускається тільки після відновлення нормального режиму провітрювання і виміру концентрації метану персоналом венти-
ляціонному нагляду в місці встановлення електрообладнання та на відстані не менше 20 м у всіх прилеглих виробках.
3.2.13 Після кожного розтину вибухонепроникної оболонки слід проконтролювати ширину щілини (зазор) в з’єднаннях між частинами оболонки при нормальній затягуванні кріпильних елементів.
3.2.
14 Технічне обслуговування комплексу засобів управління очисним комбайном, електродвигунів, насосної установки та іншого обладнання проводиться відповідно до експлуатаційної документації на ці вироби. Несправності, виявлені під час поточного ремонту,
відомості про заміну деталей і складальних одиниць даних виробів занести до відповідних розділів формулярів (паспортів) цих виробів.
3.2.15 Ремонт гідросистеми здійснювати тільки після розвантаження гідроциліндрів від тиску.
При заливці,
доливці і зливі мастил редукторів і робочих рідин гідросистеми домкратів слід використовувати засоби індивідуального захисту від попадання масел і рідин на відкриті ділянки тіла: прогумовані фартухи, гумові рукавиці та захисні окуляри.
3.2.16 При виконанні робіт з технічного обслуговування та поточного ремонту ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
–
при заміні в шахтних умовах вибухозахищених електричних агрегатів, складальних одиниць розбірні і складальні роботи виконувати з застосуванням зварювання, гарячої посадки та інших робіт, виробництво яких заборонено ДНАОП 1.1.30-1.01;
– здійснювати технічне обслуговування і поточний ремонт на НЕ відключеному від електричної мережі комбайні;
–
подавати напругу на комбайн від пускачів при несправному ланцюзі дистанційного керування;
– перевіряти ланцюга електрообладнання комбайна приладами, які не мають спеціального виконання для застосування в шахтах, небезпечних за газом та пилом;
– працювати з несправною кнопкою СТОП АВАРІЙНИЙ;
–
працювати при відсутності хоча б одного болта або кріплення електрообладнання;
– змінювати електричну схему комбайна;
– залишати перемикач установки швидкості подачі в положенні, що не відповідає нульовій швидкості подачі;
–
транспортувати ліс і великогабаритні предмети під комбайном при працюючому комбайні і відсутність машиніста біля пульта управління;
– проводити роботи несправним інструментом.