Головною метою як великих, так і дрібних фермерських господарств є отримання максимального прибутку. Основний інструмент, за допомогою якого можна досягти цієї мети – це ефективне використання орних земель. Щоб урожай був відмінним необхідно застосовувати сучасну техніку, а також нові технології, в тому числі і зрошення. Останнім часом клімат в Україні став більш агресивним, тому фермерам доводиться боротися з ним, щоб поліпшити урожай.
Чудовим рішенням від посухи стає зрошення сільськогосподарських культур. Грунт, в складі якого не вистачає вологи, менш придатний для посадки рослин. Але усунути шкідливі впливи посухи, а також регулювати водний баланс грунту в нормальних природних умовах можна за допомогою штучного зрошення.
Зараз сільгоспвиробники знаходяться в умовах жорсткої конкуренції, оскільки багато хто зіткнувся з дефіцитом фінансових ресурсів, вони змушені вибирати оптимальний варіант поливаючого механізму (ціна-якість). До того ж, кожен підприємець хоче бути впевненим, що його вкладення окупляться в максимально короткий термін.
Як зрошення впливає на врожай?
Зрошення сільськогосподарських культур – підведення води до полів, що в їхньому краї виявлено її недолік. Робиться це в першу чергу для того, щоб підвищити рівень вологості поля, і зробити його більш родючими. Існує режим зрошення – оптимальна кількість поливів, яке допоможе забезпечити найкращий урожай в окремо взятих природних умовах. Аграрії також розраховують норму поливу – кількість рідини, яку використовують для одного поливу. Норма залежить від таких факторів:
- Складу грунту.
- Рівня грунтових вод.
- Способу поливу.
- Особливостей культури.
Для того щоб отримати максимальний результат (урожай) від застосування штучного зрошення, необхідно воду використовувати ефективно. Поливна норма повинна повністю зволожити шар землі, в якому знаходиться більша частина коренів рослин. Навіщо це потрібно? Щоб через коріння з грунту до рослин потрапило якомога більше поживних мікроелементів. Якщо полити ділянку недостатньо, то коріння не зможуть отримати необхідну кількість корисних речовин, і їх розвиток сповільниться, а значить і врожай буде гірше. Коли необхідно застосовувати полив? Основним показником того, що необхідно полити ділянку, є стан рослин – перші ознаки зів’ялі листочки на рослинах. Поливати необхідно до появи завянувшіх листя. Тому що, якщо процес старіння почався, значить, в рослині йде порушення росту. Негативний вплив посухи не завжди може бути повністю усунуто навіть після того, як культуру поливали на наступних етапах росту.
Методи зрошення сільськогосподарських культур
Розглянемо найпоширеніші методи, які застосовують фермери для поліпшення водного балансу поля. – Поверхневий. Такий вид зрошення по борознах використовують тільки в разі, якщо виконуються такі чинники:
- Поле пройшло планування.
- Грунтові води знаходяться нижче 4,5 метрів під землею.
Щоб визначити відстань між борознами і глибину, необхідно враховувати стан грунту, а також особливості посіву культури. Даний тип зрошення не несе в собі значні фінансові та ресурсних витрат, але на противагу цій перевазі є деякі недоліки:
- Поверхня поля повинна бути ретельно спланованої.
- Чи не економно використовується вода.
- Полив здійснюється нерівномірно.
- Ділянки необхідно захищати від водної ерозії та засолення.
У більшості випадків, якщо фермерське господарство велике, то дана технологія не застосовується. Але якщо ділянки для обробки невеликі, тоді можна скористатися поверхневим поливом. – Полив дощуванням. Застосування цього методу дуже популярно серед українських фермерів. Його суть полягає в застосуванні спеціальної техніки. Для поливу використовують дощувальні широкозахватні машини разом зі спеціальними шлангами-барабанними механізмами. Даний метод добре підійде для степової зони. Перевага дощування в порівнянні з поверхневим методом:
- Экономні витрати води.
- Земля не так сильно страждає від водної ерозії.
- Більш рівномірно вода розподіляється.
- Рослини більше харчуються вологою, врожай краще.
Крім позитивних, існують і негативні фактори від дощування:
- Значна энергомісткість.
- Велика частина вологи швидко випаровується.
- Сила вітру впливає на рівномірність розпилення.
Мікродощування. Поширена в степовій зоні, під час вирощування овочів. Механізм поливу складають мережу трубопроводів та мікродощувачі, саме по ним до рослин (коріння) буде направлятися рідина. За допомогою такого методу можна зволожити не тільки верхній шар грунту, але і рослини. Особливо ефективно цей тип зрошення позначається на таких культурах: морква, картопля, столовий буряк, білокачанна капуста. Мікродощування позитивно впливає на врожайність.
Дрібнодисперсне зрошення. Це менш поширений на території України спосіб, але його часто використовують в комплексі з крапельним. Він дозволяє розприскувати воду дуже маленькими краплями, а значить вони не будуть скочуватися з листя.
– Крапельне. Це один з популярних методів, яким користуються українські фермери для поливу великих територій. Основні переваги:
- Економічно вигідний. Вода, світло, добрива використовуються в половину менше.
- Зменшуються витрати на обслуговування і налаштування обладнання.
- Висока ефективність. Основна причина – хороший доступ до коріння.
- Можливість автоматизації та механізації процесів.
- Рослини менше хворіють.
- Може використовуватися навіть на землі з нерівним рельєфом.
Але не тільки достоїнства має даний метод, є і деякі недоліки:
- Щоб система працювала без збоїв, вода в ній повинна пройти ретельну підготовку.
- Вартість обладнання висока.
Крапельне зрошення буває декількох видів:
- Передпосадкове.
- Післяпосадкове.
- Підкормка.
- Захисне.
Полив Передпосадковий. Його роблять, щоб підвищити вологість грунту. Культури будуть прийматися краще, і в подальшому це допоможе отримати хороший урожай.
Вегетаційний. Дуже важливий спосіб, без нього не обійтися, якщо ви вирощуєте культури на сухому грунті. Таким чином підтримується потрібний рівень вологості на проміжку всього вегетаційного періоду. Норми поливу визначають такими чинниками:
- Особливості росту сільгоспкультур.
- Фази росту.
- Схема посіву.
- Розташування механізмів для поливу.
Підкормовий. Таким способом з водою в землю потрапляють корисні мікроелементи. Додаються добрива такими пропорціями, що після розчинення у воді створюють ідеальну концентрацію, плюсом є рівномірний розподіл.
Промивний. Коли грунт просолений, добре підійде цей метод. Вони спрямовані на вимивання ділянок, при цьому грунт біля коренів не страждає.
Еволюція зрошення в Україні
Незважаючи на те, що в Україні родючі землі, вони також потребують зрошення. Починаючи з 1997 по 2012 рік, загальна площа грунту, який знаходився під крапельним поливом, збільшувалася.
Пізніше процес призупинився і навіть почав трохи зменшуватися. З чим пов’язано скорочення зрошення? Частково це пов’язано з скороченням рентабельності виробництва овочів, а також з тим, що механізми для поливу стоять досить дорого. Але слід зазначити, що в тих сільськогосподарських комплексах, в яких тривалий час застосовується інтенсивно технологія вирощування культур за допомогою крапельного зрошення, сучасних механізмів для обробки, а також захисту рослин, середній показник врожайності не тільки не зменшився, а знаходиться на рівні передових зарубіжних сільськогосподарських виробників . На сучасному етапі розвитку українського фермерства, крапельне зрошення характеризується:
- Уже сформованим розумінням, що без зрошення досягти досить високих показників врожайності не вдасться.
- Фермери намагаються максимально використовувати технології зрошення, щоб отримати кращий результат, і бути більш конкурентоспроможними.
Надалі прогнозується зростання площ, на яких буде використовуватися зрошення. Прогноз ґрунтується на тому, що зараз дуже високий експортний потенціал в українській продукції. До того ж не можна не враховувати тенденції до зміни клімату. Швидше за все, зростання відбудеться в зоні Лісостепу і Степу. До цих зон відносяться Харківська, Полтавська, Вінницька, Київська та інші області.
Також зростання популярності крапельного зрошення пов’язано з тим, що новітні розробки спрямовані на те, щоб знизити енергоємність поливу, і мінімізувати витрати на комплектуючі для системи. Буде розглянуто використання альтернативних джерел енергії. Процес зрошення – це не дешева справа, але воно сповна себе окупить. Адже на полях збільшиться врожайність, зменшаться ризики втрати врожаю, це в свою чергу покриє витрати, які були зроблені при купівлі обладнання для зрошення. Зрошення – досить перспективний напрямок.
Якщо ви хочете знизити витрати при виробництві сільськогосподарських рослин, ви повинні впроваджувати нові технології, які не тільки полегшать роботу, але і зроблять її більш результативною. Рано чи пізно до механічного поливу прийдуть практично всі невеликі фермерські господарства та великі агрокомплекси, оскільки без цього напрямку практично неможливо, щоб виробництво було високоефективним.