Головна / Урок / Тема: Типи косарок. Їхня характеристика та будова (2 години)

Тема: Типи косарок. Їхня характеристика та будова (2 години)

Косарки призначені для скошування природних або сіяних трав і фор­мування зрізаної маси, їх класифікують за такими ознаками:

– способом агрегатування – причіпні, начіпні, напівначіпні і само­хідні;

– кількістю різальних апаратів – одно-, дво-, три- та багатобрусні;

– формуванням зрізаної маси – для скошування у покоси, косарки-
плющилки і порційні.

Косарка скошує і укладає масу в смуги з невеликою (40-50 см) від­станню між ними для проходу коліс трактора. Косарка-плющилка плю­щить зрізану масу і укладає її у покоси або валки. Порційна косарка подрібнює масу й укладає її в невеликі копиці, відстань між якими зале­жить від урожайності культури.

Косарки КС-2,1, КС-2,2, КОН-2,2однобрусні з сегментно-пальцьовим різальним механізмом. Вони призначені для скошування природних і сі­яних трав в усіх природно-кліматичних зонах. Агрегатують їх з тракто­рами класу 0,9 і 1,4. Із пристроями ПБ-2,1 і ПБА-4 їх можна використо­вувати для збирання бобових культур, а також пристосувати для роботи з розпушувачем або плющилкою.

Косарка швидкісна КС-2,1складається з рами 1 (рис. 5.4), різального апарата, кривошипно-шатунного механізму, механізму піднімання різа­льного апарата і тягової штанги 11. Різальний апарат косарки нормаль­ного різання з одинарним пробігом і підвищеним числом ходів ножа за хвилину (до 1100), що дозволяє скошувати траву з поступальною швидкі­стю агрегату до 3,34 м/с. Пальцьовий брус 10 виготовлений зі стальної штаби змінного перерізу з прикрученими до неї пальцями. Він спираєть­ся під час роботи на два башмаки – внутрішній 7 і зовнішній 9. Під внутрішнім та зовнішнім башмаками встановлені стальні полозки, якими під час роботи різальний апарат спирається на землю. За допомогою цих полозків можна регулювати висоту зрізу в межах 5-7 см. До зовнішнього башмака шарнірно прикріплена металева польова дошка з відвідними прутками, що зсовують зрізану масу вліво, забезпечуючи цим вільний прохід для внутрішнього башмака при наступних заїздах. На внутріш­ньому башмаку закріплені напрямні головки ножа і пруток, який відво­дить траву від головки ножа дещо вправо. Ніж рухається у пазах пальців зворотно-поступально за допомогою шатуна 6.

Шатун з’єднується з головкою ножа пальцем, змонтованим у нижній головці шатуна на сферичному підшипнику ковзання, і закріплюється в отворі головки ножа спеціальною гайкою. Другий кінець штока шатуна нагвинчується на тримач, через який він з’єднується з пальцем шківа-ексцентрика. Шків-ексцентрик встановлено на двох підшипниках ко­чення на осі, закріпленій на рамі косарки. Трьома клиновими пасами шків приводиться в рух від ведучого шківа, з’єднаного карданною пере­дачею з ВВП трактора.

Рис. 5.4. Косарка КС-2,1:

1 – рама; 2 – задня підставка; 3 – клинопасова передача; 4 – карданна передача; 5 шпренгель; 6 – шатун; 7 – внутрішній башмак; 8 – ніж; 9 – зовнішній башмак; 10 – пальцьовий брус; 11 – тягова штанга

 

Пальцьовий брус з’єднано з рамою косарки тяговою штангою 11, яка кронштейном шарнірно кріпиться до штиря рами. На другий кінець штан­ги надітий корпус головного шарніра, закріпленого болтом за допомогою рифленої шайби і сектора через кронштейн, який приварений до штанги.

Рифлений сектор боковими виступами закріплений на кронштейні, а шайба своїми рифлями входить у рифлі сектора. Кронштейн і сектор ма­ють довгасті отвори. Завдяки такому з’єднанню можна змінювати похил різального апарата у поздовжньому напрямку.

В отвір заднього вушка корпуса головного шарніра встановлена ексцен­трикова втулка, з’єднана з корпусом болтом. За допомогою її та шпренге-ля можна регулювати положення різального апарата. Під час роботи осьові лінії ножа і шатуна мають бути паралельними.

Шпренгель входить в отвір переднього вушка двома штирями. Один проходить через ексцентрикову втулку, другий – через нижній отвір кор­пуса. Обидва штирі знаходяться на одній поздовжній лінії і утворюють головний шарнір різального апарата.

Для зручності начіплювання косарки на трактор її раму обладнано пе­реднім та заднім стояками. Крім того, задній стояк використовують як скобу для причіплювання машин, що агрегатуються з косаркою. На рамі закріплені пальці та зварний стояк для з’єднання косарки з начіпною системою трактора.

За допомогою гідросистеми трактора косарку піднімають. Різальний апарат піднімається швидше від рами, що забезпечується системою важе­лів косарки, зміною кута між нижніми тягами начіпної системи трактора і рами косарки. Потреба піднімати різальний апарат за допомогою гідро­системи виникає при натраплянні на перешкоду, на поворотах при неве­ликих переїздах з ділянки на ділянку.

При переїздах на далекі відстані різальний апарат спочатку підніма­ють за допомогою гідросистеми, а потім вручну встановлюють вертикаль­но і закріплюють транспортним гаком і прутком із спеціальною гайкою.

Під час руху трактора в полі трава потрапляє в проміжки між пальцями різального апарата, леза сегментів притискують її до кромок вкладишів пальців і зрізують. Зрізана трава падає через пальцьовий брус і лягає шаром на ґрунт.

Одночасно пруток, закріплений на внутрішньому башмаку, відводить траву від головки ножа дещо вправо, а польова дошка з прутками зсовує зрізану масу вліво, забезпечуючи цим вільний прохід для внутрішнього башмака під час наступних заїздів.

Якість роботи залежить від правильності складання і регулювання косарки.

Сегменти ножа і вкладиші пальців повинні лежати в одній площині, що досягається їх рихтуванням. Передні кінці сегментів ножа повинні лежати на вкладишах пальців. Між заднім кінцем вкладиша і сегментом можливий зазор до 1 мм. У крайніх положеннях шатуна середини сегментів ножа не повинні доходити до середини пальців на 5 мм (регулюють зміною довжини шатуна).

Кут похилу різального апарата вперед або назад встановлюють поворотом шарніра відносно тягової штанги. Висоту зрізування регулюють переміщен­ням башмаків. Натяг пасів змінюють пересуванням ведучого шківа натяж­ним гвинтом.

Косарка начіпна КОН-2,2праворіжуча призначена для скошування сіяних та природних трав урожайністю до 200 ц/га зеленої маси у всіх природно-кліматичних зонах з укладанням скошеної маси у покіс.

Різальний апарат має ширину захвата 2,2 м. Висота зрізу – 30-40 мм. Робоча швидкість косарки – до 12 км/год. Продуктивність – до 2,6 га/год.

Косарка з порційним скиданням причіпна КПП-3призначена для ско­шування трав з малою врожайністю. Вона обладнана ротаційним бараба-ном-подрібнювачем, бункером місткістю 2,0 м3 та механізмом привода. Барабан-подрібнювач має 36 лопаток-ножів, які зрізують рослини, подріб­нюють їх і транспортують у бункер. Бункер періодично відкривають гідро­циліндром, викидаючи подрібнену масу. Ширина захвату косарки -Зм, продуктивність – 2,4. Агрегатують із тракторами класу 0,9 та 1,4.

Косарки ротаційні КН-2,1 (КРН-2ДА), КР-2,1 і КРС-2призначені для скошування високоврожайних природних і сіяних трав на підвищених швидкостях з укладанням скошеної маси у покоси.

Косарка ротаційна КН-2,1начіпна. Агрегатують із тракторами класу 1,4. Косарка приводиться в дію від ВВП трактора. Різальний апарат складається з чотирьох дисків 7 з ножами 8 (рис. 5.5,а). Під час руху агрегата травостій зрізують ножами 8, які шарнірно закріплені на дисках 7, що попарно обер­таються з великою швидкістю (65 м/с). Зрізана маса підхоплюється ножами та дисками і виноситься із зон різання. При цьому вона переміщується по роторах та укладається у покіс. Траєкторії руху ножів сусідніх роторів пере­криваються, завдяки чому виключаються пропуски й огріхи після косарки. Скошена трава, вдаряючись у щиток 10 польового подільника, змінює траєк­торію руху і укладається у покіс. При цьому звільняється місце для коліс трактора при наступному проході. Висота зрізу – 60-80 мм. Ширина захва­ту – 2,1 м. Робоча швидкість – до 15 км/год. Продуктивність – до 3 га/год.

Косарка швидкісна КРС-2 (рис. 5.5,6) має різальний брус, конічний редуктор 5, раму з поворотним пристроєм, начіпний пристрій 3, ведучий шків з обгінною муфтою, тяговий запобіжник, карданний вал, польовий подільник з щитком 7, кронштейн огородження з кожухом, механізм зрівноважування.

Рис. 5.5. Схеми косарок ротційних:

а – КН-2,1; 1 – колесо трактора; 2 – начіпний механізм трактора; 3 – рама начіпного пристрою косарки; 4 – гідроциліндр; 5 ~ клинопасова передача; 6 – конічний редуктор; 7 – диск; 8 – ніж; 9 – брус роторів; 10 – щиток польового подільника; б – КРС-2; 1 – колесо трактора; 2 – начіпний механізм трактора; З — начіпний пристрій косарки; 4 — механізм передачі; 5 — конічний редуктор; 6 — ніж; 7 — щиток польового подільника

 

Приєднання косарки до трактора здійснюється за допомогою триточко-вої начіпки напівавтоматичного приєднувального пристрою. Робочі орга­ни косарки приводяться в рух від вала відбору потужності. Агрегатують косарку з тракторами класу 1,4; 2 і 3.

Під час руху агрегата пластинчасті арочні двосторонні ножі 6, шарнір-но закріплені на дисках, обертаються з великою коловою швидкістю і зрізують траву за принципом безпідпірного зрізу. За рахунок арочної фор­ми ножів зрізана трава виноситься із зони різання, переміщуючись над різальним брусом. Траєкторія руху ножів сусідніх роторів взаємно перекри­вається, завдяки чому забезпечується якісне скошування.

На крайньому від трактора роторі на диску закріплений активний поділь­ник з кришкою.

Скошена трава, відкинута активним подільником, вдарившись об щиток 7 польового подільника, змінює траєкторію руху, укладається у валок і зві­льняє місце для проходження коліс трактора при наступному проході. Пере­водиться різальний брус косарки у транспортне положення гідроциліндром. Горизонтальне поздовжнє положення різального бруса косарки регулюєть­ся центральною тягою начіпного механізму трактора. Допускається похил різального брусу до 3° вперед по ходу для зменшення висоти скошування. Натяг паса механізму передачі здійснюється поворотом опори з ведучим шківом в кронштейні.

Регулювання тягового запобіжника здійснюється двома натяжними бол­тами пружин. Механізм зрівноважування регулюють натяжним болтом. Тиск зовнішнього башмака на ґрунт повинен бути в межах 200-300 Н, а внутрішнього – 700-900 Н.

Робоча швидкість – до 15 км/год. Продуктивність – 1,4-2,1 га/год. Ширина захвату -2м.

Косарки зарубіжні, здебільшого дискові: АGCО (США), DISCO (ФРН), GMD Кuhn (Франція), САТ (Австрія) та ін.

Косарки-плющилки самохідні СКП-01, АТЕК-035СХ, КПС-5Б призна­чені для скошування сіяних бобових трав (конюшини, люцерни та ін.) з одночасним плющенням стебел скошених рослин та укладанням їх на стерні у валок або покіс, а також для згрібання у валок, переміщення або ворушіння скошеної трави. Косарки-плющилки можна використовувати і без плющильних вальців.

Рис. 5.6. Схема роботи самохідної косарки-плющилки СКП-01:

1 – самохідна частина; 2 – жатка; 3 – валкоутворювальний пристрій; 4 – плющильний апарат; 5 – шнек; 6 – мотовило; 7 — заламувальний брус; 8 — різальний апарат

 

Косарка-плющилка СКП-01 складається із самохідної частини 1 (рис. 5.6), жатки 2 для скошування трав і візка для перевезення жатки. На самохід­ній частині встановлено двигун Д-240 потужністю 58,8 кВт. Косарка має гідропривід ведучих коліс. На жатці розміщений брус 7, різальний апа­рат 8, кулачкове мотовило 6 та шнек 5 з частотою обертання 194 об/хв. Механізм привода робочих органів автономний.

Плющильний апарат 4 складається з двох ребристих вальців діаметром 218 мм, які обертаються назустріч один одному з частотою 614 об./хв. Межі регулювання тиску вальців – від 10 до 50 Н/см довжини вальця. Валкоутворювальний пристрій 3 – це лотік з листового прокату та двох боковий, розміщених вертикально.

Під час руху машини рослинна маса нахиляється заламувальним брусом 7 жатки. Мотовило 6 підводить рослини до різального апарата і подає зріза­ну масу під шнек 5, який звужує її до ширини плющильних вальців. Валь­ці 4 розплющують і підламують стебла, після чого вони надходять у валко-утворювальний пристрій 3 та вкладаються на поверхню ґрунту у валок. Ширину валка регулюють у межах 1200-1800 мм зміною нахилу боковий.

Ширина захвату жатки для трав – 4,2 і 5,1 м, робоча швидкість – до 12 км/год., продуктивність при скошуванні трав – до 6,1 га/год. Косарка-плющилка обладнується обертачем валків шнекового типу, який виконує переміщення, перевертання зеленої маси і здвоювання та зтроювання вал­ків. Ширина захвату обертача валків -Зм.

Самохідні косарки-плющилки Е-303, Е-304 і 4304 застосовують для скошування трав та інших кормових культур з одночасним плющенням стебел і укладанням їх у валки на полі.

Косарка-плющилка Е-303 складається з самохідного шасі з кабіною і дизельним двигуном Д-242, плющильного апарата, жатки для скошуван­ня трав і механізмів привода. Косарка комплектується жатками з шири­ною захвата 4,27 і 5,11 м і обертачем валків шириною 3,3 м. Жатка скла­дається з різального апарата 1 (рис. 5.7), мотовила 2, шнека 3, плющиль­ного механізму і пристрою для укладання валків.

Рис. 5.7. Самохідна косарка-плющилка: 1 – різальний апарат; 2 — мотовило; 3 — шнек; 4 плющильний апарат;5 — самохідне шасі

 

Різальний апарат безпальцьовий двоножовий з кроком сегментів 76,2 мм, плющильний апарат має два ребристих вальці шириною 1800 мм і діаметром

241 мм. Ширина укладання валка може бути збільшена напрямними лис­тами до 3500 мм.

При використанні машини для скошування переплутаних стебел рослин до неї можуть додаватись спеціальні ножі для пальцьового різального апарата.

Під час роботи мотовило 2 подає стебла рослин до різального апарата 1 і після їх зрізування вони потрапляють до поперечного шнека 3. Останній по­дає скошену масу до середини жатки, де через отвір вона підводиться до плю­щильного апарату 4. Підвішений між порталами ходового механізму плющи­льний апарат приймає скошену масу, плющить насамперед стебла і викидає їх у валок, ширина якого формується металевими листами валкоутворюва­ча. Викидання стебел після плющення сприяє розпушенню валка. Під час транспортування по дорогах жатку встановлюють на транспортний візок.

Якщо косарку-плющилку використовують без плющильного пристрою, то скошена маса падає через отвір, розміщений всередині лотка жатки. Висоту зрізування 5, 9, 15 см встановлюють за допомогою копіювальних башмаків. Залежно від потреби регулюють положення пальців мотовила і ступінь при­тискання плющильних вальців. Обслуговує машину тракторист-машиніст.

Робоча швидкість – до 8,6 км/год. Продуктивність при ширині жатки 5,2 м на скошуванні трав складає до 4,1 га/год.

Вернуться к: С/г машини – 85 група
x

Перегляньте також

2024-12-17_19-58-55

Вітання від випускників 11 групи Федорівського ЦПО

Любі наші вчителі, за ваші терпіння та підтримку дякуємо Вам!