Головна / Урок / Тема: Загальна будова зернозбирального комбайна

Тема: Загальна будова зернозбирального комбайна

Зернозбиральні комбайни КЗС-9-1, КЗС-9М, РСМ-10, “Лан”, СК-5М та ін. мають класичну схему розміщення робочих органів і допоміжних службо­вих частин.

Зернозбиральний комбайн КЗС-9-1 “Славутич” складається з жатної частини, молотарки, копнувача або подрібнювача соломи, бункера для зер­на місткістю 6,7 м3, кабіни з органами керування, двигуна СМД-31.16, передніх ведучих і задніх напрямних пневматичних коліс, трансмісії, ме­ханізмів привода робочих органів і транспортерів, трьох автономних гідро­систем, електрообладнання, системи автоматичного керування і контролю.

На корпусі жатної частини закріплені мотовило 1 (рис. 6.22), шнек 2, різальний апарат 27, два подільники 28, а в корпусі похилої камери 26 -транспортер 5.

image462

Рис. 6.22. Функціональна схема зернозбирального комбайна КЗС-9-1:

1 – мотовило; 2 – шнек; 3 – корпус жатки; 4 – бітер проставки; 5 – транспортер похилої камери; 6 — молотильний барабан; 7 – кабіна; 8 – відбійний бітер; 9 — соломотряс; 10 — вивантажувальний шнек; 11 — бункер;12 — зерновий елеватор; 13 — паливний бак; 14 — камера соломотряса; 15 – двигун; 16 – капот; 17 – міст напрямних коліс; 18 – колосовий шнек; 19 – домолочувальний пристрій; 20 – зерновий шнек; 21 – решета очистки;22 – вентилятор; 23 – стрясна дошка; 24 – міст ведучих коліс; 25 — підбарабання; 26 — похила камера; 27 – різальний апарат; 28 — подільник

Корпус жатки з’єднаний з корпусом проставки в трьох точках: централь­ним шарніром і двома підвісками механізму зрівноваження, який забез­печує її роботу з копіюванням нерівностей поля і без копіювання.

Молотарка комбайна має приймальну камеру шириною 1500 мм, моло­тильний апарат, відбійний бітер 8, клавішний соломотряс 9, очистку, домолочувальний пристрій 19, бункер для зерна 11, транспортувальні ор­гани, а також механізми керування і привода.

Молотильний апарат бильного типу і складається з барабана 6 діамет­ром 700 мм, решітчастого підбарабання (деки) 25 та механізмів привода і регулювання.

Рифлі бил барабана розміщені під кутом до вісі барабана, а на суміж­них билах їх напрямок протилежний. Профілі підбильників мають похи­лу поверхню під кутом 7° до била в напрямку обертання барабана. Підба­рабання 25 односекційне, прутково-планчасте.

Соломотряс 9 має п’ять клавіш, які встановлені на колінчастих валах. Очистка повітро-решітна. Вона складається з стрясної дошки 23 з паль­цьовою решіткою, верхнього і нижнього решіт 21, подовжувача верхньо­го решета і вентилятора 22.

Домолочувальний пристрій барабанного типу і розміщений з правого боку комбайна. Більш детально описана будова складальних одиниць ком­байна в пп. 6.4.2.

Робочий процес. Під час руху комбайна граблини мотовила 1 відокрем­люють певну частину хлібної маси і підводять її до різального апарата 27, зрізані стебла граблинами подаються до шнека 2 жатки. Спіральні стрічки шнека переміщують хлібну масу з периферії до пальчикового механізму. Він захоплює стебла і подає їх до бітера 4 проставки, який спрямовує масу до транспортера 5 похилої камери. Нижня вітка транспортера переміщує хлібну масу вгору до молотильного апарата. Барабан 6 апарата ударяє по ній билами, протягує по решітчастому підбарабанні 25 і обмолочує. Обмо­лочене зерно та дрібні домішки (полова, колоски, частинки соломи) про­ходять крізь отвори підбарабання 25 і потрапляють на стрясну дошку 23, а солома відбійним бітером 8 подається на соломотряс 9. Клавіші соломо­тряса роблять коливні рухи, перетрушують солому, виділяють із неї вільне зерно, яке проходить крізь отвори клавіш і зсипається на кінець стрясної дошки 23. Солома сходить із клавіш соломотряса і за допомогою соломо-набивачів подається до капота 16 або копнувача, чи подрібнювача.

Стрясна дошка 23 приводиться в коливний рух і переміщує дрібний ворох на пальцьову решітку і верхнє решето очистки 21. Зерно проходить крізь отвори верхнього решета і потрапляє на нижнє решето. Одночасно вентилятор 22 подає повітряний потік на ці решета. При цьому виділя­ються легкі домішки і транспортуються до половонабивача, а потім на поле у валок з соломою.

Зерно з нижнього решета очистки потрапляє спочатку на скатну дош­ку, а потім в жолоб зернового шнека 20, який подає це зерно до зернового елеватора, що спрямовує його в бункер 11. Верхнє решето затримує необ-молочені і недостатньо обмолочені колоски, які з нього потрапляють на подовжувач верхнього решета. Тут колоски проходять крізь жалюзі по-довжувача і падають у жолоб колосового шнека 18, який подає їх до колосового елеватора. Останній переміщує колоски вгору у домолочу-вальний пристрій 19. Тут колоски додатково обмолочуються барабаном пристрою. Дрібний ворох подається на стрясну дошку 23, де він з’єдну­ється з основним потоком дрібного вороху, що пройшов крізь решітчасте підбарабання молотильного апарата і переміщується далі на очистку.

Пропускна здатність молотарки – 9 кг/с хлібної маси, продуктивність комбайна – до 12 т/год. Ширина захвату жаток – 5, 6 і 7 м.

Регулювання. Висоту зрізування 50, 100, 145 і 185 мм жаткою в режи­мі копіювання регулюють переміщенням башмаків по висоті. Зусилля тиску башмаків на ґрунт змінюють натягом блоків пружин механізму зрівноважування. Переміщення мотовила за висотою і в поздовжньому напрямку проводиться гідроциліндрами. Частота обертання мотовила ре­гулюється варіатором з гідроприводом. Зазор між спіралями шнека і дни­щем (10-15 мм) – забезпечується переміщенням вертикальної плити з під­шипниками по висоті на боковинах жатки. Частоту обертання барабана молотильного апарата в межах 465-1013 об/хв регулюють гідрофікова-ним варіатором/ Зазори між билами барабана і підбарабанням у межах 14-55 мм на вході і 3-43 мм на виході встановлюють вмикачем електро­привода. Частоту обертання вала вентилятора 355-916 об/хв регулюють гідрофікованим варіатором. Зазори між жалюзями решіт у межах 0-17 мм встановлюють важільним механізмом.

Комбайн РСМ-10 “Дон-1500Б” має будову і робочий процес аналогічні КЗС-9-1. На комбайні встановлений барабан молотильного апарата діаме­тром 800 мм і домолочувальний пристрій роторного типу. Він може ком­плектуватись жатками з шириною захвату 6, 7 і 8,6 м.

РСМ-10 складається з жатної частини, молотарки, копнувача або по-дрібнювача соломи, бункера для зерна місткістю 6 м3, кабіни з органами керування, двигуна внутрішнього згоряння потужністю 163 кВт, перед­ніх ведучих і задніх напрямних пневматичних коліс, трансмісії, механіз­мів привода робочих органів і транспортерів, трьох автономних гідросис­тем, електрообладнання і системи контролю та сигналізації.

Жатна частина складається з п’ятипланчастого ексцентрикового мото­вила 2 (рис. 6.23), двох подільників 1, різального апарата 25, шнека З, платформи жатки, бітера проставки 4, башмаків, механізму привода ро­бочих органів. Жатка з’єднується з молотаркою за допомогою похилої камери.

image464

Рис. 6.23. Функціональна схема зернозбирального комбайна РСМ-10 “Дон-1500Б”: 1 – подільник; 2 – мотовило; 3 – шнек; 4 – бітер проставки; 5 – транспортер похилої камери; 6 — барабан молотильного апарата; 7 – відбійний бітер; 8 — зерновий бункер; 9 – домолочувальний пристрій; 10 – елеватор колосків; 11 – соломотряс; 12 – соломонабивач; 13 – лоток; 14 – камера копнувача; 15 – половонабивач; 16 – подовжувач верхнього решета; 17 – нижнє решето; 18 – колосовий шнек; 19 – верхнє решето; 20 – зерновий шнек; 21 – вентилятор; 22 – стрясна дошка; 23 — підбарабання; 24 – каменевловлювач; 25 — різальний апарат

 

Молотарка комбайна має барабан 6 молотильного апарата, підбарабан­ня 23, відбійний бітер 7, соломотряс 11, стрясну дошку 22, верхнє 19 та нижнє 17 жалюзійні решета, подовжувач верхнього решета 16, вентиля­тор 21, зерновий 20 та колосовий 18 шнеки, домолочувальний пристрій 9, зерновий та колосовий елеватори.

бочий процес. Під час руху комбайна граблини мотовила 2 відокрем­люють певну частину хлібної маси і підводять її до різального апарата 25. Зрізані стебла граблинами подаються до шнека 3 жатки, який переміщує їх до бітера проставки 4, і далі хлібна маса транспортером 5 переміщуєть­ся до молотильного апарата. Барабан 6 апарата ударяє по ній билами, протягує по решітчастому підбарабанні і обмолочує.

Обмолочене зерно та дрібні домішки (полова, колоски, частинки соло­ми) проходять крізь отвори підбарабання 23 і потрапляють на стрясну дошку 22, а солома відбійним бітером подається на соломотряс 11, який перетрушує солому, виділяє з неї вільне зерно, яке зсипається на кінець стрясної дошки 22. Солома сходить із клавіш соломотряса і попадає в копнувач або подрібнювач.

Стрясна дошка переміщує дрібний ворох на верхнє решето 19. Зерно проходить крізь отвори верхнього і нижнього решіт і потрапляє на скатну дошку і в шнек 20. Одночасно вентилятор 21 подає повітряний потік на ці решета. При цьому виділяються легкі домішки і транспортуються в передню частину копнувача, а важчі – на лоток половонабивача. З лотка домішки граблиною половонабивача спрямовуються в копнувач або по­дрібнювач.

Зерновий шнек подає зерно до завантажувального елеватора, а той спря­мовує його в бункер 8. Подовжувач верхнього решета 16 затримує необмо-лочені і недостатньо обмолочені колоски, які проходять крізь жалюзі і падають у жолоб колосового шнека 18, який подає їх до колосового елева­тора. Останній переміщує колоски вгору у домолочувальний пристрій 9. Після обмолоту дрібний ворох шнеком подається на стрясну дошку 22, де він з’єднується з основним потоком, що пройшов крізь решітчасте підба­рабання молотильного апарата і переміщується на очистку.

Пропускна спроможність молотарки – до 10 кг/с, продуктивність ком­байна – до 14 т/год. Ширина захвату жаток – 6; 7 і 8,6 м.

Комбайн КЗС-1580 “Лан” має пропускну спроможність 9 кс/с, а про­дуктивність 11 т/год. Він складається з жатної частини, молотарки, при­строю для збирання незернової частини врожаю (НЧВ), ходової частини, трансмісії, двигуна потужністю 265 к.с., кабіни з органами керування, бункера місткістю 7,5 м3, трьох незалежних об’ємних гідроприводів, електро­обладнання і системи керування та контролю.

Жатна частина складається з корпуса, двох подільників 1 (рис. 6.24), мотовила 2, різального апарата сегментно-пальцьового типу 22, шнека 21 і похилої камери з транспортером 3. Жатка жорстко з’єднана з похилою камерою, яка приєднана у верхній частині шарнірно до молотарки і спи­рається внизу на три гідроциліндри. Ширина захвату жаток – 4, 5, 6 і 7 м. Молотарка має однобарабанний молотильний апарат бильного типу, відбійний бітер, соломотряс шестиклавішний 8 з двома ворушилками 7, стрясну дошку 17, верхнє і нижнє решета очистки 13, додаткову стрясну дошку 11, вентилятор 16, колосовий 14 і зерновий 15 шнеки, зерновий і колосовий елеватори. Ширина молотарки – 1580 мм.

Пристрій для збирання НЧВ забезпечує подрібнення соломи і розки­дання її по полю або укладання не подрібненої соломи у валок. Він скла­дається з подрібнювача і валкоутворювача. Подрібнювач має подрібнюваль­ний барабан, поздовжні протирізальні ножі, поперечну протирізальну пластину, піддон і напрямні щитки.

Робочий процес. Мотовило 2, обертаючись, відокремлює частину стебел і нахиляє їх до різального апарата 22, який зрізує стебла, і вони спрямо­вуються до шнека 21. Цей шнек хлібну масу направляє до нижньої вітки транспортера 3 похилої камери. Далі хлібна маса попадає в зазор між барабаном 19 діаметром 450 мм і підбарабанням 18, де відбувається обмо­лот. Дрібний ворох проходить крізь підбарабання 18 і попадає на стрясну дошку 17, а солома відбійним бітером спрямовується на соломотряс 8. Тут при сприянні ворушилок 7 солома перетрушується і виділяється зер­но, яке по днищах клавіш сповзає і попадає спочатку на стрясну дошку соломотряса 11, а потім на основну стрясну дошку 17. Солома транспор­тується клавішами в пристрій для незернової частини врожаю 10. Із стря-сної дошки 17 дрібний ворох переміщується на верхнє і нижнє решета 13 очистки. Тут дрібний ворох очищається повітряним потоком вентилятора 16 від легких домішок (полови, збоїн), а зерно проходить крізь отвори в решетах і попадає в зерновий шнек 15, а далі зерновим елеватором пода­ється в бункер 6. Легкі домішки і полова повітряним потоком спрямо­вуються на поле. Недомолочені колоски затримуються подовжувачем вер­хнього решета і потрапляють до колосового шнека 14, а далі колосовим елеватором переміщуються вгору і розподільним шнеком спрямовуються на барабан 19 для повторного обмолоту.

image466

Рис. 624. Схема комбайна “Лан”:

1 — подільник; 2 — мотовило; 3 — транспортер похилої камери; 4 — кабіна; 5 – двигун; 6 – бункер; 7 – ворушилка; 8 – соломотряс; 9 – камера соломотряса; 10 – капот; 11 – стрясна дошка соломотряса; 12 і 20 – напрямні і ведучі колеса; 13 -решета очистки; 14 – колосовий шнек; 15 – зерновий шнек; 16 – вентилятор; 17 – стрясна дошка; 18 – підбарабання; 19 — молотильний барабан; 21 – шнек жатки; 22 — різальний апарат

 

Регулювання. Висоту зрізу (50, 100, 150 мм) при копіюванні жаткою поля регулюють переміщенням башмаків за висотою, а в режимі без копі­ювання (50-800 мм) – гідроциліндрами. Силу тиску (300 Н) башмака на ґрунт регулюють натягом пружин гідроциліндрів жатки. Частоту обер­тання мотовила (12-57 об/хв) змінюють переміщенням зірочок і варіато­ром з електроприводом. Привід реверса робочих органів жатної частини здійснюється електродвигуном. Кут похилу пальців граблин мотовила змі­нюють вручну.

Частоту обертання молотильного барабана (280-650 або 650-1500 об/хв) регулюють гідрофікованим варіатором і планетарним редуктором. Зазор між билами барабана і підбарабанням регулюють тягами підвісок і двома важелями. Частоту обертання вентилятора (600-1500 об/хв) регулюють варіатором з електроприводом.

Комбайн СК-5М складається з жатної частини, молотарки, бункера міст­кістю 3 м3, копнувача або подрібнювача соломи ПУН-5, двигуна потужністю 103 кВт, ходової частини, кабіни з органами керування, двох незалежних гідросистем, електрообладнання та системи контролю і сигналізації.

Робочий процес. Під час руху комбайна мотовило відокремлює смугу хлібної маси і підводить її до різального апарата. Зрізана хлібна маса спрямовується мотовилом до шнека жатки, що зміщує її в центр і паль-чиковим механізмом подає до транспортера похилої камери, який спря­мовує масу до приймального бітера. Вітер подає її до барабана молотиль­ного апарата для обмолоту. Дрібний ворох проходить крізь решітку підба-рабання і потрапляє на стрясну дошку, а грубий ворох подається відбій­ним бітером на соломотряс, який виділяє вільне зерно із соломи. Зерно по днищу клавіш соломотряса сповзає на стрясну дошку, а солома спрямо­вується в копнувач або подрібнювач соломи. Дрібний ворох зі стрясної дошки надходить на решета очистки для виділення зерна, яке спочатку потрапляє в зерновий шнек, а потім подається елеватором в бункер. По­лова та інші легкі домішки повітряним потоком спрямовуються в перед­ню частину копнувача, або подрібнювача ПУН-5, а недостатньо обмолоче­ні колоски затримуються подовжувачем верхнього решета і потрапляють у колосовий шнек. Шнек подає колоски до колосового елеватора, який переміщує їх вгору і подає на відбійний бітер. Останній кидає їх на барабан для повторного обмолоту. Комбайн обладнується жатками із шириною за­хвату 4,1 і 5,0 м. Висота зрізу регулюється в межах 50-95 мм. Ширина молотарки – 1200 мм, а пропускна спроможність її – до 5,0-5,5 кг/с. Робо­ча швидкість комбайна – до 7 км/год, продуктивність 5 т/год.

Комбайни “Єнісей-1200НМ” і “Єнісей-1200″ призначені для збирання зернових, зернобобових і круп’яних культур та насінників трав при нормальній та підвищеній вологості.

На комбайні “Єнісей 1200НМ” встановлений двобарабанний бильний молотильний апарат із проміжним та відбійним бітерами (рис. 6.25, а), домолочувальний пристрій, підсилена зерноочистка, бункер місткістю 4,5 м3 та двигун потужністю 185 к.с. Ширина молотарки 1200 мм. Діаметр кожного з двох барабанів молотильного апарата 550 мм, а кут обхвату підбирання – 127°. Соломотряс двовальний і має 4 клавіші. Пропускна здатність молотарки – кг/с.

Комбайн комплектують жатками шириною захвату 5 і 6 м і підбира­чем шириною 2,75 м. Продуктивність комбайна – до 10 т/год. Привід трансмісії – об’ємною гідропередачею.

Робочий процес комбайна подібний до процесу на однобарабанних ком­байнах класичної схеми.

Комбайни “Єнісей-1200-1НМ” і “Єнісей-950″ однобарабанні, призначені для збирання хлібів середньої урожайності. “Єнісей-950″ має центральне розміщення бункера і кабіни, більш удосконалену систему зерноочистки, домолочувальний пристрій, бункер місткістю 5 м3 і підсилені мости веду­чих з гідроприводом і напрямних коліс. Барабан молотильного апарату бильний, діаметром 550 мм. Пропускна здатність молотарки – 7-8 кс/с. Ширина захвату жаток 5, 6, і 7 м. Продуктивність – 10-11 т/год. Потуж­ність двигуна – 170 кВт.

Комбайни “Єнісей-1200Р” і “Єнісей-1200РМ” призначені для збирання рису, а також зернових і зернобобових культур при підвищеній вологості. “Єнісей- 1200РМ” має двобарабанний молотильний апарат і домолочуваль­ний пристрій. Передній барабан штифтовий, а задній – бильний. На ком­байні встановлений гусеничний хід і ведучий міст із фрикційними меха­нізмами повороту

image468

Рис. 6.25. Функціональні схеми комбайнів:

а) “Єнісей-1200″: 1 – мотовило; 2 – шнек; 3 – транспортер плаваючий; 4 – зерновий елеватор; 5 – бункер; 6 – другий молотильний апарат; 7 — відбійний бітер; 8 — домолочувальний пристрій; 9 — соломотряс; 10 – соломонабивач; 11 – копнувач; 12 – половонабивач; 13 – подовжувач; 14 – колосовий шнек; 15 – елеватор колосків; 16 – верхнє і нижНє решета; 17 – зерновий шнек; 18 – вентилятор; 19 – стрясна дошка; 20 – проміжний бітер; 21 — перший молотильний апарат; 22 — каменевловлювач; 23 — приймальний бітер; 24 — різальний апарат; 25 — подільник; б) КСЗ-7 “Обрій”: 1 – різальний апарат; 2 – подільник; 3 – мотовило; 4 – шнек; 5 – транспортер; 6 — підбарабання; 7 — бункер; 8 і 9 — зернові шнеки; 10 – барабан; 11 – відбійний бітер; 12 – сепаратор ротаційний; 13 – двигун; 14 – соломотряс роторний; 15 — додаткова стрясна дошка; 16 — подовжувач верхнього решета; 17 – верхнє решето; 18 і 27 – колеса; 19 – нижнє решето; 20 – переднє решето; 21 — колосовий елеватор; 22 – зерновий елеватор; 23 і 24 – стрясні дошки; 25 – вентилятор; 26 – гідропривід; 28 – гідроциліндр

 

Привід трансмісії механічний. Ширина захвату жаток – 4,1 і 5 м. Міст­кість бункера для зерна – 4,5 м3. Ширина молотарки – 1200 мм. Продуктив­ність 9-10 т/год. Потужність двигуна – 106 кВт.

Особливістю конструкції комбайна КСЗ-7 “Обрій” є наявність роторно­го соломотряса (рис. 6.25, б) замість клавішного. Молотильний барабан встановлений діаметром 600 мм і довжиною 1280 мм. Місткість бункера -5 м3. Пропускна здатність – 7,5 кг/с, а продуктивність – до 10 т/год.

Вернуться к: С/г машини – 76 група
x

Перегляньте також

2024-12-17_19-58-55

Вітання від випускників 11 групи Федорівського ЦПО

Любі наші вчителі, за ваші терпіння та підтримку дякуємо Вам!