Дистанційне наввчання
Тема: НІТРОГЕНОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ
Органічні речовини, що містять в молекулах атоми Нітрогену, називаються нітрогеновмісними сполуками.
Домашня робота:
1. Написати конспект в зошиті
2. Підручник: стор.7-11
Амінокислоти
Опрацювавши цю тему, Ви маєте:
- Знати означення амінокислот, їх фізичні властивості;
- Вміти давати назви найпростішим амінокислотам;
- Пояснювати причину амфотерності амінокислот;
- Розуміти механізм утворення пептидного зв’язку;
- Знати найважливіші галузі застосування амінокислот.
Амінокислоти – це органічні речовини, що містять в молекулах аміногрупу - NH2 та карбоксильну групу – COOH. Ці групи є функціональними групами амінокислот. В молекулі їх може бути по одній або більше.
Найпростішим представником амінокислот є амінооцтова (аміноетанова) кислота:
Приклади інших амінокислот:
У живій природі найбільше значення мають амінокислоти, у яких аміногрупа розміщена в положенні (2) – біля атома Карбону, безпосередньо з’єднаного з карбоксильною групою. Таке положення ще називають α – положенням, а відповідні кислоти – α-амінокислотами. α-амінокислоти, що входять до складу білків, мають свої назви. Наприклад, амінооцтова кислота – гліцин, α-амінопропанова кислота – аланін тощо.
Фізичні властивості амінокислот. Амінокислоти – це безбарвні кристалічні речовини, солодкі на смак, добре розчинні у воді. Плавляться із розкладанням при високих температурах (вище 250?С).
Хімічні властивості амінокислот. Розглянемо на прикладі амінооцтової кислоти.1. Амфотерні властивості.
- Пригадайте з неорганічної хімії: амфотерними називаються сполуки, що проявляють подвійні (основні і кислотні) властивості.
Вам відома здатність карбонових кислот взаємодіяти з лугами за рахунок карбоксильних груп та утворювати солі. Таку ж властивість проявляють і амінокислоти:
Аміногрупа, навпаки, наділена основними властивостями (здатністю приєднувати йон Н+ до неподіленої електронної пари атома Нітрогену). Тому амінокислоти реагують також і з кислотами, утворюючи солі:
Отже, завдяки наявності двох різних за хімічним характером функціональних груп амінооцтова та інші амінокислоти взаємодіють і з лугами, і з кислотами (проявляють амфотерні властивості).
Чи змінюють розчини амінокислот колір індикаторів? Якщо кількість карбоксильних і аміногруп в молекулі амінокислоти однакова, то вони взаємно нейтралізують одна одну. В такому випадку колір індикатора не зміниться. Якщо кількісно переважають карбоксильні групи, індикатор покаже кисле середовище; якщо аміногрупи – лужне.
За рахунок пептидної групи одна молекула амінокислоти приєдналася до другої, і при цьому утворився дипептид і вода. Таким способом можуть сполучатись між собою не тільки дві, а і більше молекул різних амінокислот, утворюючи поліпептиди. Ця унікальна властивість амінокислот забезпечила існування в природі білків, які за своєю хімічною природою є поліпептидами.
Застосування амінокислот. Амінокислоти необхідні для побудови білків живого організму. Люди і тварини отримують їх із білковою їжею. Багато амінокислот застосовують в медицині як лікувальні засоби, а деякі використовуються в сільському господарстві для підкормки тварин. Із аміногексанової кислоти виготовляють синтетичне волокно капрон.