Мандруємо Україною
В об’єктиві – Карпатські мотиви
Там, де гори й полонини,
де стрімкі потоки й ріки,
де смерічок, ген, розмай,
ллється пісня на просторі,
вільна, сильна, наче море
про мій милий рідний край
Той, хто побував у Карпатах, мабуть надовго отримає незабутні враження від живописних краєвидів, унікальних локацій та щирих зустрічей з гуцулами.
Виїздили з міста Львів туристичним автобусом до міста Яремче Івано-Франківської області. В плані туру було відвідування відомого кліматичного курорту, розташованого між горами в мальовничій долині річки Прут. Скеля “Слон” — одна з найвідоміших природних пам’яток регіону. Флішеві виходи на р.Прут біля Яремче утворюють гігантський силует слона, до якого можна підійти і зробити незабутнє фото на згадку.
На початку мандрівки, на лісовій стежині, нашу групу зустрічає старий гуцул дід Леонід, який зачарував своїм яскравим гуцульським вбранням та історіями про мольфарів та знахарів, познайомив з гуцульським музичним інструментом дримбою, на якій він заграв та запросив на гостини до карпатських гір.
Саме тут, у горах, знаходиться відома “Стежка Довбуша”, що розташована в межах Карпатського національного природного парку. Довжина стежки — 4км, тривалість переходу 4 години, висота над рівнем моря 570-800м. Художньо- меморіальний комплекс “Стежка Довбуша” створений у місцях, пов’язаних з іменем ватажка карпатських опришків, героєм народних переказів Олексою Довбушем, який за легендами сховав скриню зі своїми незліченними скарбами в одній з печер. Це нетривалий туристичний маршрут гірськими лісистими схилами, ідеальний для прогулянки на кілька годин. На “Стежці Довбуша” чимало мальовничих місць: тут і ялицеві та букові ліси, і порослі мохами камені, і самі скелі-пісковики, серед яких зустрічається багато печер і лазів.
Водоспад “Пробій” — перлина України, візитівка міста Яремче, один з найбільш відвідуваних водоспадів у Карпатах, розташований у самому центрі мальовничого міста. Це один з найповноводніших у Карпатах каскадний водограй, висота якого сягає 8 метрів. Згідно з локацією, його часто називають Яремчанський. Назву “Пробій” отримав завдяки тому, що своєю потужністю течії пробивав гірські породи, спадаючи донизу бурхливими потоками і мав висоту 25 м. Над водоспадом прокладено пішохідний 20-метровий міст, вхід на який є безкоштовним. Коли ми спустилися донизу, знайшли декілька галявин для відпочинку, оглянули скельні урвища правого берега річки Прут “Готичні складки”, що оточують водоспад. За своїм архітектурним стилем, природні утворення нагадують шпилі готичного собору, яким більше 75 млн. років.
Цікавим було відвідування унікальної локації, розташованої поруч з водоспадом “Пробій” – Парком Легенд “Гедзьо”.Неймовірний тематичний парк відкриває двері у світ “Володаря перснів”, до таємниць мешканців Обінору. Це ідеальне місце, де можна відчути себе героєм фентезі історій улюбленої книги. Парк являє собою поселення фантастичних ельфів, де побут відтворено у найменших деталях. Тут можна прогулятися селищем гобітів, випити місцеві напої, спробувати автентичну кухню, купити сувеніри та погодувати маленьких мешканців: кізочок, кроликів, мінтаврів, морських свинок. Тут є все для проведення чудового вікенду: чарівні будиночки, яскраві локації, інтерактивні зони, ватра, гойдалка, ковальня, озеро з лебедями, контактні тваринки, сувенірні лавки, обід на терасі. Хочете справжніх вражень, завітайте до хатинки грибаря, гобіт паб, печери ельфів, кімнати скарбів. Поєднання Карпат та казкової атмосфери зачарує кожного.
Прийшов час завітати на екскурсію до музею мольфарства, а саме до садиби пана Олександра, який є збирачем свідчень мольфарів та знахарів карпатського краю. Він об’їздив не одне селище, обійшов не одну хатину щоб зібрати у своєму музеї надбання, різноманітні артефакти, предмети побуту і старожитностей. Пан Олександр розповів історії непростих людей, які займаються мольфарством та знахарством, познайомив з артефактами чаклунів, які мають місце на вітринах садиби. І коли він взяв до рук палицю гримаря, то відразу почало гриміти, ми всі посміялися та просили його відвернути дощ. Виглянувши з дверей помітили як “гори димлять”. Це було захоплююче явище природи, бо побачили вперше на власні очі. Мали нагоду посидіти біля карпатської ватри на дерев’яних лавах, відчути запах диму, зайти всередину до садиби.
Надивувавшись карпатськими краєвидами потрапили до найвідомішого в Україні сувенірного ринку міста Яремче. Це справжній символ народного прикладного мистецтва, де кожен зможе знайти собі розвагу та неодмінно придбає сувеніри, які довго нагадуватимуть про відпочинок у Карпатах. То ж ми накупили галицьких мармулядів, цілющих карпатських чаїв, карпатських спецій із запахом димку ватри та зарядилися силою Карпат.
Завітайте в Прикарпаття, завітайте, люди добрі! Завше будуть раді вам. Хлібом-сіллю вас зустрінуть, файну пісню заспівають — шану нашим світлим дням…
Світлана Балак, бібліотекар