Завдання . Опрацюйте матеріал параграфа 48 по темі « Поняття про онкогенні фактори та онкологічні захворювання»
Дайте відповіді на запитання в кінці параграфа, виконайте тестові завдання та завдання «Знайди пару».Письмово.)
Тема: «Поняття про онкогенні фактори та онкологічні захворювання.
Виконайте завдання
Тести.
- Назвіть одну із ключових ознак старіння клітин:
а)геномна стабільність; б) білковий гомеостаз; в) теломерні скорочення;
г) збільшення кількості міжклітинних контактів.
- Як називається матрикс цитоплазми, щільність якого з віком збільшується?
а)протоплазма; б) каріоплазма; в) гіалоплазма г) плазмалема;
- Назвіть пігмент старіння, що накопичується з віком в залишкових тільцях клітин:
а) меланін; б) хлорофіл; в) родопсин; г) ліпофусцин;
- Виберіть один із процесів антистаріння:
а) підвищення інтенсивності гліколізу; б) пригнічення системи антиоксидантів;
в) сповільнення обміну речовин; г) збільшення дефектів ДНК.
- Назвіть генетично запрограмовану загибель клітини:
а) некроз; б) цитоліз; в) апоптоз; г) цитокінез.
- Як називається загибуль клітини під дією шкідливих чинників?
а) апоптоз; б) некроз; в) гліколіз; г) деплазмоліз.
- Як називається наука про старіння?
а) альгологія; б) біоніка; в) валеологія; г) геронтологія.
- Вкажіть основну відмінність некрозу від апоптозу:
а) експресія генів; б) реакція запалення; в) не потребує затрат енергії;
г) генетична запрограмованість.
- Що відбувається з клітинами за нестачі поживних речовин для її життєдіяльності?
а) швидкий поділ; б) перехід у фазу спокою; в) запрограмована загибель; г) реплікація ДНК
- Оберіть органелу, функцією якої є модифікація білків та участь у секреції:
а) лізосоми; б) мітохондрії; в) КомплексҐольджі; г) ЕПС (ендоплазматична сітка).
- Укажіть генетично інертний комплекс ДНК і білків.
а) теломери; б) еухроматин; в) гліколіз; г) гетеро хроматин.
- Унаслідок апаптозу травні ферменти з лізосом:
а) потрапляють у міжклітинне середовище; б) повністю знищуються; в) поглинаються сусідніми клітинами; г) вивільняються назовні через розриви у мембрані.
Нобелівська премія – одна з найпрестижніших та найцінніших нагород сучасності.
Як ви гадаєте, за що світ нагородив найкращих 2018 року?
2018 року премія дісталася видатним вченим – американцеві Джеймсу Еллісону і японцеві ТасукуХондзе, що вивчають імунотерапію онкологічних захворювань. Нобелівська премія присуджена за «відкриття в сфері терапії раку шляхом придушення негативної імунної регуляції».
Вчені відкрили так звані імунні контрольні точки або чекпоінти – це такі молекули на поверхні імунних клітин, які «пригальмовують» імунну систему з метою самозбереження здорових клітин. Якщо блокувати ці молекули, імунна система активізується і починає боротися з раковими клітинами.
Відкриття Еллісона та Хондзе вважаються найбільшим проривом у лікуванні онкологічних захворювань останніх двох десятиліть.
- ЩО ТАКЕ РАК?
- ЩО ВИКЛИКАЄ РАК?
- ЩО МОЖНА ВДІЯТИ ПРОТИ РАКУ?
Щорічно, 4 лютого, починаючи з 2005 року, світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями, який організовується Міжнародним протираковим союзом. Цей День покликаний привернути увагу громадськості до профілактики раку, своєчасність виявлення, якість лікування з метою зниження кількості випадків передчасної смерті від раку до мінімуму і підвищення якості життя для онкологічних пацієнтів.
Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності і смертності в усьому світі. За останні 100 років за цими показниками онкопатологія перемістилася з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи.
За прогнозами МОЗ України до 2020 року рівень захворюваності на злоякісні новоутворення в країні може досягти 180 тисяч нових випадків, тобто збільшиться на 15%. За локалізацією найбільш поширеним серед чоловіків є рак легенів, шкіри, передміхурової залози, шлунка, а серед жінок – рак молочної залози, рак тіла і шийки матки та ободової кишки, шкіри.
Згідно зі статистичними даними МОЗ, в Україні більше 1 млн хворих на рак, щодня реєструється 450 нових випадків онкозахворювань.
Україна займає друге місце в Європі за темпами поширення онкозахворювань.
Щорічно 140 тисяч українців дізнаються, що у них рак.
Щодня 450 українців дізнаються, що у них виявлена злоякісна пухлина (20 осіб на годину). З них 250 вмирають (10 осіб на годину).
Щороку від раку помирають близько 90 тисяч українців, 35% – люди працездатного віку.
Ризик розвитку онкологічних захворювань складає 27,7% для чоловіків і 18,5% для жінок.
Злоякісні новоутворення вражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку.
За розрахунками ВООЗ, до 2020 року кількість людей, які вперше захворіють на рак, в Україні буде більше 200 тисяч
30% випадків смерті від раку обумовлені 5 основними джерелами ризику: високий індекс маси тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну, вживання алкоголю.
Онкологія — від грец. онкос– пухлина і логос – наука) – (це область медицини, яка об’єднує в собі знання про ракові пухлини, а також доброякісні пухлини, вивчає поведінку клітин, що беруть участь у їх формуванні, визначає наявність в організмі злоякісної пухлини.
ЩО ТАКЕ РАК?
Ми походимо з однієї клітини.У кожній клітині є механізм поділу, підконтрольний і пригнічений у дорослому житті. Наразі незрозуміло, чому виникають більшість видів раку. Раптом у клітині щось збивається і цей механізм поділу починає знову працювати. Коли наша клітина починає неконтрольовано ділитися, вона стає пухлинною.Клітини безмежно і безконтрольно діляться, і так з’являються пухлини – добро- чи злоякісні. Доброякісна пухлина, як правило, росте в межах свого органу. Злоякісна проростає в інші органи, йде у кров, тому її значно важче лікувати.
Пухлинна клітина “не вигадує велосипед”, вона працює як ембріон у матці вагітної
Без пригнічення імунітету матері не буде імплантації, не буде дитини.
Рак – який веде до смерті – використовує механізми самого життя.
Як ви вважаєте, в нашому організмі є онкодозор? Організм захищається? ( Так. Є імунна система. Т-кіллери, що захищають наш організм.) Отже, кожну секунду йде аналіз клітин. Чому ж ракова клітина може вислизнути, якщо в нас такий онкодозор?
Перегляньте. Будь ласка, відеофрагмент.
(Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=4X5NW0kZgIs).
Так рак обдурює наш імунітет, щоб рости. Він маскується.
Рак – захворювання, при якому відбувається безконтрольне зростання атипових (злоякісних) клітин, здатних проростати в сусідні органи і тканини, поширюватися (метастазувати) по кровоносних або лімфатичних судинах в інші ділянки організму з утворенням віддалених метастазів, які є однією з основних причин смерті від раку.
Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні клітини в ході багатоетапного процесу. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії генетичних факторів людини і факторів зовнішнього середовища.
Онкологічні захворювання - це спадкові порушення, що зумовлені появою в організмі змінених (трансформованих) соматичних клітин. Ці хвороби супроводжуються утворенням пухлин доброякісного (аденома, папілома, ліпома) або злоякісного характеру.
Як саме відбувається метастазування в організмі людини дізнаємось з відеофрагменту. (Перегляд відеофрагменту Метастазування ракових пухлин» https://www.youtube.com/watch?v=8ysCNqnKc7Y).
ЩО ВИКЛИКАЄ РАК?
На розвиток злоякісних пухлин впливають онкогенні фактори. Що ж це за фактори?
Онкогенні фактори — це фізичні, хімічні або біологічні фактори, дія яких стає причиною утворення в організмі доброякісних або злоякісних пухлин. Онкогенні фактори відрізняються високим різноманіттям.
- Неправильне харчування- викликає виникнення пухлин у 35% випадків. Консерванти, барвники, розпушувачі, ароматизатори, поліпшувачі смаку, харчові добавки хімічного походження, які людина споживає, збільшують вірогідність виникнення раку шлунка, товстої та прямої кишок.Їжа може бути джерелом хімічних канцерогенів.
Вони є у тваринній їжі, у будь-якому м’ясі. Якщо взяти яловичину, витягнути з неї певну речовину, внести мишам – буде рак. Це науковий факт. Тваринна їжа – особливо червоне і перероблене м’ясо – належать до онкогенних факторів нарівні з курінням!
Уявіть пачку Marlboro і банку шпротів. У шпротах є стільки ж онкогенних канцерогенів, як у двох пачках сигарет. Смажимо м’ясо, а на його поверхні – канцерогени.
- Тютюнопаління– одна з найвагоміших причин виникнення раку. Ця шкідлива звичка викликає рак легенів, ротової порожнини, стравоходу, гортані, підшлункової залози, сечового міхура та шийки матки. Рак спричиняє і пасивне куріння.Вживання тютюну – найзначніший фактор ризику (смертність від раку через куріння становить близько 22% від усіх випадків).
- Радіоактивне опромінення– викликає злоякісні пухлини у 4-5% випадків. Рак шкіри найчастіше виникає через тривале сонячне опромінення. Здатне викликати онкозахворювання і рентгенівське та радіаційне опромінення.
- Малорухомий спосіб життя також викликає онкологічні захворювання у 4-5% випадків. Надлишкова вага є чинником розвитку багатьох злоякісних пухлин, у тому числі раку молочної залози, тіла матки, товстої кишки і раку передміхурової залози.
- Вживання алкогольних напоїв– причина виникнення 2-3% онкологічних захворювань. Найбільше ризикують ті, хто поєднує випивку з курінням.
- Забруднення довкілляє причиною розвитку злоякісних пухлин в 1-2% випадків. Потужне джерело виникнення злоякісних новоутворень – викид в атмосферу продуктів згорання автотранспортом. Також під ризик потрапляють люди, що проживають поблизу промислових гігантів.
- Підвищена стресовість. Під час стресу організм мобілізує всі органи і системи. Якщо стреси трапляються часто, це спричинює їх перевтому і виснаження. Унаслідок цього виникають різноманітні захворювання, які здатні, врешті-решт, спричинити рак.
- Неякісні полімерні матеріали, з яких може бути виготовлений посуд, дитячі іграшки, меблі, здатні викликати рак дихальних шляхів.
- Спадковість.Близько 15% раку молочної залози має спадковий характер. Також спадкову схильність мають лейкози, злоякісні лімфоми. Ретинобластома (пухлина ока) – єдине онкозахворювання у дітей, що має реальний спадковий зв’язок – приблизно в третини випадків.
- Деякі види вірусів.Головна причина раку печінки – хронічне інфікування вірусами гепатиту В, С, раку шийки матки – вірусом папіломи людини.
- Безсистемне вживання медпрепаратів. Ліки слід вживати після консультації з лікарем і не займатися самолікуванням.
- Порушення вироблення гормонів статевими органами. Гормональний дисбаланс: підвищеннярівняпевних гормонів. Тож не дивно, щонайрозповсюдженішіпухлини в світі: рак молочноїзалози у жінок і передміхурової у чоловіків.
13.Ще одним важливим чинником розвитку раку є старіння. Протягом життя людини відзначається зниження ефективності механізмів поновлення клітин у міру старіння людини, а фактори ризику виникнення онкології накопичуються.
Самостійна робота на зіставленняВиконай завдання»Знайди пару”
Виконай завдання «знайди пару»
Міжнародний класифікатор хвороб є загальноприйнятою класифікацією для кодування медичних захворювань. Класифікатор складається з 21 розділу, кожен з яких містить підрозділи з кодами хвороб і станів. Зіставте назви запропонованих захворювань із розділами міжнародного класифікатора хвороб. За умови правильних відповідей отримаєте ім’я лікаря, який уперше назвав злоякісну пухлину карциномою (від грец. карцинос — краб). Доведіть зв’язок новоутворень з іншими захворюваннями людини.
1 Новоутворення | А Гастрит, панкреатит |
2 Паразитарні захворювання | Г Меланома, лейкоз |
3 Хвороби крові | І Ентеробіоз, опісторхоз |
4 Хвороби ендокринної системи | К Катаракта, глаукома |
5 Хвороби нервової системи | О Менінгіт, енцефаліт |
6 Хвороби ока | П1 Анемія, метгемоглобінемія |
7 Хвороби органів дихання | П2 Цукровий діабет, гіпертиреоз |
8 Хвороби органів травлення | Р Фарингіт, пневмонія |
9 Хвороби шкіри | Т Вітиліго, дерматити |
3..ЩО МОЖНА ВДІЯТИ ПРОТИ РАКУ?
Є три продукти, які можна вживати щодня, щоб захистити себе від раку. ( Зелений чай. Кава. Горіхи.).
(Переглядвідеофрагменту
висновки:
- Зберігатиздорову массу тіла, бути фізичноактивними,
- скоротитиспоживання фаст-фуду та солодкихнапоїв, червоного та обробленогом’яса (ковбас, сосисок, копченихпродуктів). Основа здорового харчування – цецілі зерна, овочі, фрукти та бобові,
- не можна бути байдужим до цієї проблеми та інших людей,
- ніколи не можна піддаватися хворобі і треба завжди боротися за своє життя.