ПЛАН УРОКУ
ТЕМА УРОКУ: Начіпний механізм і причіпний пристрій
МЕТА УРОКУ: Ознайомитись з будовою начіпного механізму і причіпного пристрою
ТИП УРОКУ: комбінований
МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ОБЛАДНАННЯ:
Підручники, плакати, начіпна гідравлічна система, причіпний пристрій.
ХІД УРОКУ
- ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
- Перевірка готовності учнів до уроку.
- Нагадати основні положення інструкції з охорони праці.
- Відповісти на питання учнів.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1.Повторення раніше вивченого матеріалу з метою отримання опорних знань.
- Підведення підсумків опитування і підготовка до вивчення
нового матеріалу
III. ВИВЧЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
- Оголошення теми і мети уроку.
- Визначення мотивації учнів при вивченні нового матеріалу.
- Вивчення нового матеріалу
НАЧІПНИЙ МЕХАНІЗМ
Начiпний механiзм призначений для приєднання до трактора начiпних, напiвначiпних i гiдрофiкованих машин i знарядь, для пiднiмання, опускання та утримування ix у вiдповiдному положеннi при виконаннi будь-яких робiт.
Залежно вiд виду роботи, що виконується, конструктивних особливостей машини, умов експлуатацii агрегату застосовують piзнi варiанти розмiщення начiпних знарядь на тракторі (рис. 24.2.1):
– заднє (знаряддя розмiщене за ведучою вicсю трактора);
– переднє (мiж осями трактора);
– фронтальне (перед трактором);
– бокове (збоку трактора);
– ешелоноване (знаряддя навiшене секцiйно в рiзних мicцях).
Пристрої для навiшування можуть мати piзну конструкцiю залежно вiд розташування машини вiдносно трактора та його потужностi. Спереду або збоку трактора на пiврамi передбаченi мiсця крiплення 3 отворами пiд болти (МТ3-80, Т-40, Т-25А) або кронштейни (ДТ-75, Т-150). Для навiшування машин мiж передньою i задньою осями (Т-16М, СШ-2540) є спецiальнi планки-лонжерони, приваренi до поздовжнiх труб рами, i отвори пiд болти на передньому брусi.
За способом приєднанпя тяг до трактора пачiпнi механiзми можна настроювати па дво, три – або чотири точкову схеми.
Двоточкову схему застосовують для роботи з плугами, при цьому переднi кiпцi двох IIижнiх тяг стискуються в точцi А на oci 12 (рис. 24.2.2), а друга точка – це точка приєднання центральної тяги 3. Нижнi тяги з рамою знаряддя утворюють трикутник.
Триточкову схему використовують пiд час роботи тpaкторів з сiвалками, культиваторами та iншими широкозахватними машинами. Це ycyвaє можливicть змiщення машин у горизонтальнiй площипi i забезпечує прямолiпiйнicть руху МТА. При триточковiй cxeмi переднi кiнцi нижнiх тяг 6 i 9 необхiдно пересунути на oci 12 в точки А i В, при цьому тяги з рамою знаряддя утворюють трапецiю. Чотириточкову схему використовують при роботi трактора з навантажувачем, бульдозером та іншими землерийними машинами. При цьому начiпний механiзм Має двi центральнi тяги, якi забезпечують стiйкicть начiпного знаряддя.
Причіпний пристрій (рис. 6.3) призначений для приєднання до трактора причіпних сільськогосподарських машин, знарядь та вантажних платформ. Пристрій дає змогу змінити точку приєднання у вертикальній і горизонтальній площинах. У багатьох тракторів причіпним пристроєм є скоба, на якій встановлено причіпну сергу. В горизонтальній площині точку приєднання регулюють, переставляючи сергу по отворах скоби, а у вертикальній — за допомогою начіпної системи, якщо скоба змонтована в механізмі навішування. У тому випадку, коли скоба встановлена жорстко на корпусі заднього моста трактора, точку причепу у вертикальній площині регулюють перевертанням скоби та бугелів кріплення один відносно одного.
У разі підвищення вертикального навантаження на сергу більше 5000 Н (500 кгс) необхідно використовувати гідрофікований гак. Гідрогак можна піднімати та опускати тягами, з’єднаними з підйомними важелями та силовим циліндром гідравлічної начіпної системи. Тракторист зчіпляє та розчіпляє агрегат безпосередньо з кабіни.
Для швидкого з’єднання або від’єднання сільськогосподарських машин чи знарядь від трактора застосовується автоматична зчіпка. Вона складається з рамки та планок з отворами. Пальці рамки та отвори в планках кріплять рамку до нижніх та центральної тяг механізму навішування трактора.
Замок закріплений на рамі начіпної машини. При комплектуванні машинно-тракторного агрегату трактор наближається до машини заднім ходом
Після чого піднімається начіпний механізм до входу рамки в замок та закривається заскочка для збільшення зчіпної маси трактора застосовуються спеціальні пристрої – довантажувачі ведучих коліс. Довантажувачі бувають механічні та гідравлічні.
IV. Закріплення нового матеріалу
- Призначення начіпної гідравлічної системи?
- Для чого використовують заднє навішування?
- З чого складається начіпний механізм?
- Призначення причіпного пристрою?
- V. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
- Аналіз уроку.
- Підведення підсумків
- Домашнє завдання – А.Ф.Головчук “Трактори”ст.234-236.