Головна / Урок / Тема: Культиватори, рослинопідживлювачі. Будова та їх призначення (2 години)

Тема: Культиватори, рослинопідживлювачі. Будова та їх призначення (2 години)

  1. Призначення, загальна будова машин для поверхневого обробітку ґрунту

Поверхневий обробіток ґрунту проводять із метою розпушення або ущільнення грунту, підрізування бур’янів, загортання добрив тощо на глибину до 14 – 16 см.

Залежно від технологічних операцій, що виконують машини для передпосівного обробітку грунту їх поділяють на культиватори, борони, котки, лущильники та ін. Окрему групу складають комбіновані агрегати, яки за один прохід створюють декілька простих технологічних операцій. Вони розпушують грунт, вносять мінеральні добрива, подрібнюють грудки, прикотковують грунт тощо.

  1. Культиватори

Агротехнічний захід, який забезпечує кришіння, розпушування і часткове перевертання ґрунту, а також повне знищення бур’янів і вирівнювання поверхні поля, називається культивацією. Виконують її культиваторами. Якщо ґрунт розпушують без перевертання на глибину понад 12 см, такий обробіток називають глибоким розпушуванням і виконують його культиваторами-плоскорізами або чизель-культиваторами.

За призначенням розрізняють культиватори для суцільного обробітку ґрунту (парові), міжрядного обробітку ґрунту (просапні) і для обробітку ґрунтів, що підлягають вітровій і водній ерозії.

До культиваторів для суцільного обробітку ґрунту належать парові культиватори, призначені для догляду за парами і передпосівного обробітку ґрунту; культиватори-плоскорізи для розпушування полів, вкритих стернею, на глибину до 16 см; штангові культиватори для знищення кореневищних бур’янів; культиватори-розпушувачі, а також садові і лісові культиватори.

2.1.1. Агротехнічні вимоги

При суцільному обробітку ґрунту поверхня поля має бути рівною, без гребенів і борозен. Розпушувати ґрунт треба так, щоб вологі шари не потрапляли на поверхню, а частинки не розпилювалися і не ущільнювалися. Відхилення від заданої глибини обробітку ґрунту — не більше ±1 см. Робочі органи культиватора мають знищувати не менш як 98-99% бур’янів і не пошкоджувати рослин. Висота гребенів розпушеного шару не повинна перевищувати 3-4 см.

Робочі органи культиваторів – це універсальні стрілчасті і розпушувальні лапи. Наконечник стрілчастої універсальної лапи прикріплений до жорсткого стояка. Кут нахилу леза до горизонтальної площини – 23-30°. Кут між лезами – 60-65°, ширина захвату – 270 і 330 мм. Універсальні лапи добре розпушують ґрунт і підрізають корені бур’янів. Лапи використовують для обробітку ґрунту на глибину до 12 см. Носки розпушувальних лап мають два різальні леза з кутом між ними 60-70°. Лапи з жорсткими стояками з шириною захвату 35-65 мм використовують для обробітку ґрунту в садах і виноградниках на глибину до 25 см.

2.1.2. Культиватор причіпний гідрофікований кпс-4

Культиватор КПС-4 (рис.8) призначений для суцільного передпосівного розпушування ґрунту і підрізування бур’янів з одночасним боронуванням на швидкості до 12 км/год. Ширина захвату – 4 м, глибина обробітку — 5-12 см. Один культиватор агрегатують з тракторами тягового класу 0,9-1,4.

Основні вузли культиватора (рис.8а): зварна рама 4, сниця, що зібрана з центрального 11, бокових 112 брусів, опорні колеса 3 з гвинтовим механізмом 2 регулювання глибини ходу робочих органів, гряділі 5 з лапами 6, пристосування 8 з повідцями для начіпки борін, з’єднувальний шарнір для комплектування шеренгового агрегату, гідроциліндр 10 і причіп 13.

Рис. 8Культиватор КПС-4:

а – загальний вигляд; б – стрілчаста лапа;

в і г – розпушувальні лапи;

1 і 12 – бокові бруси сниці; 2 – регулятор глибини; 3 – опорне колесо;

4 – рама; 5 і 9 – гряділі; 6 – лапа; 7 – повідець; 8 – начіпка для борін;

10 – гідроциліндр; 11 – центральний брус сниці; 13 – причіп;

14 – підставка; 15 – транспортна тяга; 16 – стояк; 17 – кутник лапи;

18 – пружина; 19 – шплінт; 20 – штанга; 21 – планка; 22 – тримач;

23 – 25 – болтові з’єднання.

Для обробітку слабкозабур’янених полів у передньому ряду на коротких гряділях закріплюють лапи з шириною захвату 270 мм, а в задньому на довгих гряділях – лапи з шириною захвату 330 мм. Різальні леза задніх лап з кожного боку повинні на 4-5 см перекривати леза передніх (для повного підрізування коренів бур’янів). При обробітку сильнозабур’янених полів на коротких і довгих гряділях установлюють лапи з шириною захвату 330 мм.

Розпушувальні лапи розмішують у трьох поперечних рядах: на коротких гряділях закріплюють по одній лані, а на довгих за допомогою спарених тримачів – по дві. Відстань між сусідніми борозенками – 16,6 см. Глибину обробітку ґрунту регулюють гвинтовими механізмами 2, зміщуючи (по висоті) опорні колеса відносно рами.

При встановленні культиватора на задану глибину обробітку потрібно:

  1. відрегулювати площину рами паралельно поверхні майданчика, змінюючи довжину розкосів і верхньої центральної тяги начіпки трактора;

  2. встановити культиватор посередині відносно поздовжньої осі трактора і жорстко закріпити культиватор відносно трактора, користуючись ланцюговими розтяжками нижніх тяг начіпки трактора;

  3. під опорні колеса культиватора встановити підкладки, висота яких менша за задану глибину обробітку на 2-3 см (величина грузнення коліс у ґрунт);

  4. робочі органи культиватора встановити так, щоб їхні леза всією довжиною торкались поверхні майданчика.

Вернуться к: С/г машини – 76 група
x

Перегляньте також

56848465

Інформаційно-цифрова компетентність сучасного педагога

У сучасному освітньому контексті ключовим елементом успішного педагога є інформаційно-цифрова компетентність. Розвиток ...