Головна / Урок / Трактори гр.18Т1

Трактори гр.18Т1

Предпросмотр

«Трактори». Гр.18 т1. Урок № 3

Тема: «Кольорові метали та їх сплави».

Алюміній найпоширеніший метал у земній корі. Його рудами є боксити,нефеліни, апатити, алуніти. Алюміній міститься вних у вигляді глинозему Al2O3///

Виробництво алюмінію має два етапи: виділення глинозему з руди і електроліз алюмінію.

Алюміній метал сріблясто- білого кольору густиною 2,7 г/см.куб. і температурою плавлення 660 град.. має добру тепло- і електропровідність, високу корозійну стійкість, велику пластичність. Для легування алюмінію використовують мідь, кремній, магній, нікіль та інші елементи. Використовують алюміній для виготовлення проводів, фольги, посуду,захисту від корозії та інш..

До найпоширеніших сплавів відносять силумін і дюралю міни.

Силумін- сплав алюмінію з 8-14% кремнію. Використовують для виготовлення корпусів приладів,центрифуг, картерів, блоків циліндрів, водяних насосів тощо.

Дюралю міни – сплав 2-5% магнію і 1% марганцю з алюмінієм. Використовують в основному в авіації.

Мідь добувають з сульфідних руд пірометалургійним способом. Цей процес складається із: збагачення і виплавлення руди, виплавлення напівпродукту – штейну, з якого отримують чорну мідь. Для очищення від домішок чорну мідь рафінують.

Мідь – це метал червоного кольору густиною 8,9г/см. куб. і температурою плавлення 1083 град.. мідь має високу пластичність, електро- і теплопровідність, стійкість проти корозії. Використовують для виготовлення електропроводів,деталей приладів, електричних машин тощо.

Найбільш поширені сплави на мідній основі: латунь і бронза.

Латунь- сплав міді і до 39 %цинку – утворюють твердий розчин. Для підвищення міцності, корозостійкості і деяких технологічних властивостей добавляють нікель, свинець, олово, кремній та інші елементи. Такі латуні називають складними.

Використовують для виготовлення трубок радіаторів, ущільнювальних прокладок, трубопроводів тощо. З ливарних латуней виготовляють втулки, підшипники, пробки паливних баків інш..

Бронзи- це сплав міді з оловом, алюмінієм, берилієм та іншими елементами. Використання бронз поширене. Так берилідові бронзи використовують навіть для виготовлення пружин, мембран, слюсарного інструменту.

Олово- блискучий метал, з низькою температурою плавлення (231градус) і високою пластичністю. Використовується в складі припоїв, мідних(бронза) і антифрикційних сплавів (бабіти).

Свинець – метал голубувато-сірого кольору, низька температура плавлення (327 градусівС) і висока пластичність. Входить до складу мідних (латунь,бронза),антифрикційних сплавів(бабіти) і припоїв.

Цинк-срувато–білий метал з високими ливарними та антикорозійними властивостями. Використовують як антикорозійне покриття. Входить до складу ливарних та мідних сплавів і твердих припоїв.

Сплави олова і свинцю з іншими елементами використовують як антифрикційні матеріали, які застосовують для виготовлення підшипників ковзання. Тому їх ще називають підшипниковими сплавами або бабітами.

Олов’янисті бабіти(Б89 іБ83) містять 89% і 83%олова,8 і 11%свинцю, 3 і 6% міді відповідно. Використовують у найважливіших вузлах тертя двигунів внутрішнього згорання, турбокомпресорів, потужних електродвигунів.

Малоолов’янисті бабіти: Б16, Б6,БніБТ містять 5-17% олова. Основою цих бабітів є свинець.

Читати :А.Ф.Антоненко,  Р.М. Недашківський «Комплексна система обслуговування тракторів і автомобілів» ст.46-49.

Дати відповіді на запитання:

1.Що являє собою алюміній?

2.Які найбільш поширені сплави алюмінію та де їх використовують?

3.Як підвищують механічні властивості алюмінієвих сплавів?

4.Які фізичні та хімічні властивості міді?

5.Які найпоширеніші сплави на мідній основі?

6.Що являють собою антифрикційні сплави та їх найпоширеніші вид

x

Перегляньте також

2024-12-17_19-58-55

Вітання від випускників 11 групи Федорівського ЦПО

Любі наші вчителі, за ваші терпіння та підтримку дякуємо Вам!