Розділ. Україна в умовах десталінізації.
Тема. УРСР у першій половині 1950-х років. Десталінізація (2 уроки)
Основні поняття: десталінізація, культ особи, “відлига”, лібералізація, реабілітація
І. Опрацювання навчального матеріалу.
На початку 1950-х рр. мало що змінилося в суспільно-політичному житті України порівняно з першими повоєнними роками. У жовтні 1952 р. відбувся ХІХ з’їзд ВКП(б) – назва комуністичної партії була змінена на КПРС, а українська на КПУ. Готувалися нові репресії.
5 березня 1953 р. помер Й.Сталін. Відрізок часу до середини 1960-х рр. історики пов’язують з іменем М. Хрущова і називають «відлигою».
Відлига – неофіційна назва періоду історії СРСР, що почався після смерті Й. Сталіна і тривав до середини 60-х рр. ХХ ст.
Його характерні риси:
– відхід від терористичної сталінської системи управління, спроби її лібералізації;
– гуманізація політичного та громадського життя.
Історичний термін «відлига» походить від однойменної повісті письменника Іллі Еренбурга «Відлига» і характеризує суть епохи: відлига посеред тоталітарної зими.
Лібералізація – курс на пом’якшення політичного режиму.
У сталінську добу Україна зазнавала найбільш жорстоких репресій. Зі смертю диктатора її становище в СРСР змінювалося. Відбулася загальна лібералізація суспільно-політичного життя. До того ж М. Хрущов прихильно ставився до України, розглядаючи компартійно-радянських апаратників республіки як своїх союзників.
Лібералізація політичного режиму почалася одразу після смерті Сталіна. 14 – 25 лютого 1956 р. – ХХ з’їзд КПРС, який підтвердив курс на десталінізацію.
Десталінізація – це процес очищення суспільства від наслідків культу особи Й.Сталіна
ХХ з’їзд КПРС уважають початком доби Хрущова в історії радянського суспільства
Відкрийте посилання в новому вікні Хрущов Микита Сергійович
В останній день роботи з’їзду М.Хрущов протягом чотирьох годин читав доповідь «Про культ особи та його наслідки».
Культ особи – беззастережне, надмірне звеличення особи, сліпе поклоніння, а іноді й обожнювання людини, яка обіймає найвищу посаду в політичній чи релігійній ієрархії, надмірне перебільшення заслуг, функцій і ролі лідера. Його насаджують за допомогою певних процедур і церемоній, а також завдяки пропаганді.
У доповіді М.Хрущова було перелічено неспростовні факти, що доводили особисту відповідальність Сталіна за трагедію перших років війни з гітлерівською Німеччиною, за депортації цілих народів, масові репресії 1937–1938 рр. і післявоєнних років. Проте доповідь М. Хрущова скоріше маскувала, ніж змальовувала справжню картину минулого. У ній засуджено тільки зовнішні прояви тоталітаризму («культ особи») і найбільш вражаючі випадки зловживання владою (масові репресії, депортації). Що ж до політики партії на всіх етапах «соціалістичного і комуністичного будівництва», то вона визнавалася правильною.
Критика культу особи Й. Сталіна на ХХ з’їзді партії була хоч і різкою, але поверховою. Незважаючи на свою інформаційну насиченість та емоційність, доповідь М. Хрущова скоріше маскувала, ніж розкривала справжню картину злочинів сталінізму. Проте й ця дозована критика позитивно вплинула на оздоровлення політичної і морально-психологічної атмосфери в країні, здійснила справжній переворот у суспільній свідомості.
Виступ М. Хрущова з доповіддю на закритому засіданні ХХ з’їзду КПРС перевів процес лібералізації в нову площину – десталінізацію.
Десталінізація — процес ліквідації та розвінчання культу особи і сталінської політичної системи, створеної радянським лідером Йосипом Сталіним.
Основні напрямки десталінізації:
– створення комісій з перегляду справ засуджених у 1934 – 1953 р.р.;
– ліквідація позасудових органів, воєнних трибуналів військ МВС, відміна надзвичайних законів і постанов, спрямованих на боротьбу з “ворогами народу”;
– чистка органів держбезпеки і значне скорочення їх кількості;
– припинення ідеологічних кампаній проти інтелігенції, націоналізму тощо;
– уповільнення процесу русифікації;
– зростання ролі українського чинника в різних сферах суспільного життя( висування місцевих кадрів на керівні посади в регіонах, поява вихідців з України в найближчому оточенні М.Хрущова;
Реабілітація – поновлення доброго імені, репутації несправедливо заплямованої або безпідставно звинуваченої людини.
Політична реабілітація – винесення виправдовувального вироку під час перегляду справи за відсутністю складу злочину або за недоведенням участі в скоєнні злочину.
У 1956 р. розпочато кампанію за реабілітацію українських письменників та інших діячів культури, які стали жертвами сталінського терору. Зокрема, було реабілітовано М. Куліша, З. Тулуб, Б. Антоненка-Давидовича, В. Підмогильного, Є. Плужника, М. Ірчана, Г. Хоткевича, А. Кримського, О. Курбаса та багатьох інших.
На початок 1956 р. з таборів і спецпоселень повернулися додому понад 60 тис. осіб, засуджених за членство в ОУН, участь в УПА або «бандпосібництво». З 1956 по 1959 рр. в Україні було реабілітовано понад 250 тис. осіб.
На початок 1959 р. у таборах та колоніях МВС СРСР ще утримувалося 11 тис. осіб за «контрреволюційні злочини» (це 1,2 % від загальної кількості в’язнів). На початку 1960-х рр. М. Хрущов уже заявляв, що в СРСР нема політичних в’язнів.
Складовою десталінізації стала ліквідація ГУЛАГу (рос. – Главное управление лагерей) – єдиної табірної система СРСР. Від середини
1940-х до середини 1950-х рр. у системі ГУЛАГу відбулося майже півсотні повстань.
Травень – серпень 1953 р. – повстання в Норильську (місто у Красноярському краї РФ) та Воркуті (місто в Республіці Комі, РФ).
Норильське повстання розпочалося після невмотивованого вбивства двох, а потім ще трьох засуджених. У відповідь в 4-тій зоні “Горлагу” в’язні припинили роботу на будмайданчику, а на одному з будинків, так, щоб добре було видно в інших зонах написали: “Нас убивають і морять голодом”. Керівником повстання був українець. 5 червня 1953 р. шість табірних відділень припинили роботу й виявили масову непокору (20 тис ув’язнених). Гаслами повстанців були: “Свобода народам і людині!”, “Воля або смерть”.
У таборах повстанці підтримували суворий порядок. У керівництві було багато засуджених за участь в ОУН-УПА. Повстання тривало 61 день. Під час придушення вбито 150 осіб.
Травень – червень 1954 р. – Кенгірське повстання у Казахстані
Повстання тривало 42 дні у травні – червні 1954 р. Усі ув’язнені в Кенгірі (6500 осіб) відмовилися виходити на роботу. До них приєдналося 12 тис. в’язнів, що працювали на сусідніх рудниках. Повстанням керував Конспіративний центр націоналістів, переважно українських. Незабаром у Кенгір прибув військовий ешелон внутрішніх військ, у складі якого було п’ять екіпажів танків Т-34. Повстання було придушене. Убитих і покалічених повстанців налічувалося понад 700 осіб.
Унаслідок повстань влада пішла на певні поступки в’язням спецтаборів: їм дозволили вільно пересуватися поза бараками в межах зони; скасували номери на одязі ув’язнених; дозволили виходити на працю без конвою; встановили 8-годинний робочий день, за який в’язні стали отримувати плату у вигляді карток на їжу, яку могли придбати на території зони; дозволили побачення з рідними тощо. На кінець 1950-х рр. 70 % таборів і колоній МВС СРСР було розформовано. Офіційно ГУЛАГ скасували за наказом МВС СРСР у січні 1960 р.
Перегляньте відео про десталінізацію, її масштаби і наслідки
ІІ. Закріплення матеріалу.
1.Дайте оцінку результатам ХХ з’їзду КПРС.
Позитивні результати з’їзду |
Негативні результати з’їзду |
Зі спогадів І. Світличного: «У багатьох із нас одразу після ХХ з’їзду було багато наївного, рожевого оптимізму, телячого ентузіазму, багато було ілюзій, побудованих на піску, і багатьом здавалося, що всі проблеми народного життя вирішуються одним махом і нам нічого не лишається, як з високо піднятими прапорами урочисто марширувати до комунізму». |
Зі спогадів О. Лаціса (мовою оригіналу): «Его доклад, несмотря на всю нашу неготовность, неопытность, сразу поразил отсутствием какого бы то ни было осмысления. Сообщалось о «великом гении», что он был великий злодей, и на этом ставилась точка. Мы поверили, что он великий злодей, фактам нельзя не верить. Но это вызвало еще больше возражений и сомнений. Как же это могло быть в нашей стране, в нашей партии, в нашей революции? Как это все совместить с социализмом? Сведение всех этих вопросов к личности было заведомо несостоятельным: ведь это была личность не какого-то отщепенца, но вождя, за которым все мы шли… Как это могло случится и где гарантии, что это не повторится? Ни на тот, ни на другой вопрос ответа не было»
|
2. Як ви вважаєте, чому таким великим був відсоток українців серед ув’язнених?
3. До яких змін у кадровій політиціпривів початок процесу десталінізації в Україні?
4.Які особливості суспільно-політичного життя доби «відлиги» висміяно в анекдоті?
«На XX з’їзді М. Хрущов виступає з доповіддю, описуючи злочини Сталіна. Раптом хтось вигукує із залу:
– А чому ж ви мовчали?
Зупинившись, Хрущов звертається до залу:
– Хто це сказав?
У відповідь мовчання. Хрущов знову:
– То хто це сказав? Знову мовчання.
Тоді Хрущов, показуючи рукою в зал:
– Мовчите?! Ось так і ми мовчали!»
5. Опрацювати параграфи 9-10 підручник: Хлібовська Г. Історія України. Рівень стандарту: підручник для 11 класу. – Тернопіль: Астон, 2019.