Уроки
УРСР у першій половині 1950-х років. Десталінізація
Розділ. Україна в умовах десталінізації. Тема. УРСР у першій половині 1950-х років. Десталінізація (2 уроки) Основні поняття: десталінізація, культ особи, “відлига”, лібералізація, реабілітація І. Опрацювання навчального матеріалу. На початку 1950-х рр. мало що змінилося в суспільно-політичному житті України порівняно з першими повоєнними роками. У жовтні 1952 р. відбувся ХІХ з’їзд ВКП(б) – назва комуністичної партії була …
Зародження дисидентського руху
Розділ. Україна в умовах десталінізації Тема. Зародження дисидентського руху Основні поняття: “опозиційний рух”, “дисидент” Опрацювання навчального матеріалу Новим явищем у розвитку опозиційного руху стала поява групи, що наголошувала на використвнні ненасильницьких, по можливості – легальних методів боротьби. Цю ідею розробили два молоді юристи – Левко Лук’яненко та Іван Кандиба, які утворили ядро організованої 1959 р. …
Тенденції в розвитку культури
Розділ. Україна в умовах десталінізації Тема. Тенденції в розвитку культури Основні поняття “шістдесятники”, атеїзм, зросійщення І.Актуалізація опорних знань. Виконайте вправу Україна в умовах десталінізації ІІ. Опрацювання навчального матеріалу. Перегляньте відео Феномен українського шістдесятництва Десталінізація, яка була основним змістом «відлиги», сприяла духовному оновленню життя суспільства. Політична «відлига» спричинила нову хвилю «українізації». Знову було порушено питання про …
Навчальний проєкт “Творчість “шістдесятників” як закономірна реакція на виклики часу”
Розділ. Україна в умовах десталінізації Тема. “В безсмерті холодно. І холодно в житті. О Боже мій! Де дітися поету?!” “Творчість “шістдесятників” як закономірна реакція на виклики часу” Мета: охарактеризувати у вигляді історичного нарису внесок “шістдесятників” в українську культуру Робота над навчальним проєктом Завдання Опрацювати список інформаційних джерел План роботи 1. Пошук та опрацювання джерельної бази. …
Тематичний контроль за розділом “Україна в умовах десталінізації”
Розділ. Україна в умовах десталінізації Тема. Тематичний контроль за розділом “Україна в умовах десталінізації” Виконайте тест за посиланням: Контрольний тест “Україна в умовах десталінізації”
Початок економічної кризи. Повсякденне життя в місті та на селі (2 уроки)
Розділ. Україна в період загострення кризи радянської системи. Тема. Початок економічної кризи. Повсякденне життя в місті та на селі. І.Опрацювання навчального матеріалу. Л.І.Брежнєв (1964-1982) – Генеральний секретар ЦК КПРС. В Україні – Петро Шелест(1963 -1972). Доба “застою”(1965-1985 рр.) – це період в історії радянського суспільства, коли склалися передумови глибокої системної кризи: політичної, економічної, соціальної, що призвела …
Політико-ідеологічна криза радянського ладу в УРСР
Розділ. Україна в період загострення кризи радянської системи. Тема. Політико-ідеологічна криза радянського ладу в УРСР. І.Опрацювання навчального матеріалу. Період 1964–1985 рр. в історичній і публіцистичній літературі отримав назву «застій». Ця назва не зовсім точно відображає процеси, що відбувалися в другій половині 1960-х — першій половині 1980-х рр., але відзеркалює загальну тенденцію соціально-економічного і політичного розвитку …
Дисидентський рух у 1970 – 1980-х рр.(2 уроки)
Розділ. Україна в період загострення кризи радянської системи. Тема. Дисидентський рух у 1970 – 1980-х рр. Основні поняття: Українська Гельсінська група, самвидав, правозахисний рух І.Опрацювання навчального матеріалу. Основними течіями опозиційного руху в Україн д.п. 1950-80-х рр. були – самостійницька, яку представляв, зокрема, національно-визвольний рух підпільних груп; – національно-культурницька, яку репрезентував рух “шістдесятників”; -правозахисна та рух за …
Кримськотатарський національний рух
Розділ. Україна в період загострення кризи радянської системи. Тема. Кримськотатарський національний рух. І.Опрацювання навчального матеріалу. Становище кримських татар у місцях депортації та боротьба за повернення на батьківщину У ніч з 17 на 18 травня 1944 р. відповідно до підписаної Й. Сталіним Постанови ДКО № 5859сс «Про кримських татар» розпочалась “операція” по депортації до Узбецької РСР кримськотатарського …
Український самвидав
Розділ. Україна в період загострення кризи радянської системи. Тема. Український самвидав: теми, ідеї, автори І.Опрацювання навчального матеріалу. Походження терміна «самвидав» історики пов’язують з іменем письменника І. Багряного. У 1929 р. у Харкові він випустив авторський збірник «Ave Maria», указавши видавництво «САМ». Автор роздавав книжки в невеличкі магазини, а потім розказував друзям, де їх можна купити. Та …