Є в українській історії події, які стали знаковими, символічними. Такою подією є героїчна смерть молодих захисників Української Держави, яка заявила світові, що вона хоче бути господарем у своїй хаті. Так здекларував IV універсал Центральної Ради, проголошений 22 січня 1918 року. У ньому зазначалося: «…віднині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною Державою Українського Народу».
Події 29 січня 1918 року, які живуть в душі українців, і сьогодні ятрять його серце.
Перші згадки і справжня, реальна оцінка захисників Крут відбулася вже після набуття Україною незалежності. Не можна викреслити з пам’яті людської той великий та безсмертний подвиг юних студентів, які захищали українську державність, поклавши на її вівтар найцінніше – власне життя.
Нехай пам’ять про наших героїв, що загинули під Крутами, буде вічною. І їхня смерть буде для нас прикладом, як треба любити свою Батьківщину.
Проти 300 українських юнкерів, студентів та гімназистів виступало понад 4 тис. червоних радянських вояків на чолі з Михайлом Муравйовим. Крути – це великий перелом на межі двох століть. Щоб наша держава жила, багатьом її патріотам прийшлося пожертвувати своїм життям. І надто вражає, коли на таку абсолютну самопожертву йдуть молоді люди, які тільки почали здійснювати свій життєвий шлях. Бій під Крутами став символом героїзму і жертовності молодого покоління у боротьбі за незалежність України.
29 січня 2019 року в Федорівському центрі професійної освіти була проведена година пам’яті, яка допомогла здобувачам освіти зрозуміти, що невелика у масштабах світової історії битва під Крутами, яку навряд чи можна назвати зразком військового мистецтва, стала символом нескореного духу нашої нації. Присутні ознайомилися з історичними фотодокументами. Наприкінці заходу діти та педагогічний колектив переглянули документальний кінофільм «Листи без конверта» та вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Викладач історії Горовий О.В.