Розділ. Драматургія кінця ХІХ – початку ХХ століття.
Тема. Особливості розвитку сюжету казки-феєрії М.Метерлінка “Синій птах”. Роль фантастики. Символіка образів. Трактування фіналу.
І.Опрацювання навчального матеріалу.
Перегляньте:
- Символічна картина пошук щастя і сенсу буття у п’єсі М. Метерлінка “Синій птах” І. Різні розуміння поняття “щастя” і його пошуку (щастя – в грошах, у спокійному родинному житті; у творчому пошуку, у праці, що подобається, тощо; шляхи пошуку можуть бути різні: через пізнання себе, через навчання, через здобуття професії, кар’єри, розштовхуючи інших).
- Пошуки щастя героями п’єси М. Метерлінка “Синій птах” Пошуки щастя героями п’єси М. Метерлінка “Синій птах” Моріс Метерлінк був тією людиною, яка створила символістський “театр смерті”. Ось тепер можемо говорити про пошуки щастя героями “Синього птаха”. Зрозуміло, що цій феєрії передував складний творчий і духовний шлях, якщо на зміну світу, де всім керує Невідоме, тобто невидимі й невідомі фатальні сили.
- Фабула твору Моріса Метерлінка “Синій птах” Фабула твору казково проста: однієї передріздвяної ночі до хатинки дроворуба, в якій знаходяться двоє дітей – хлопчик Тільтіль та дівчинка Мітіль, – навідується стара сусідка Берленго, у якої захворіла онука. На очах у дітей вона перетворюється на фею Берюліну. На прохання феї діти вирушають на пошуки Синього птаха, символу щастя, який має допомогти хворій дівчинці.
- Твір за казкою М. Матерлінка “Синій птах” Головні герої казки: Тільтіль і його сестра Мітіль. Це діти бідного дроворуба. Згодом до них приєднаються і інші казкові герої. У будиночку дроворуба напередодні Різдва. Фея Берилюна говорить діткам, що їм доведеться здійснити небезпечну подорож, щоб знайти Синього птаха, який може вилікувати хвору дівчинку. Це принесе їй щастя.
- “Синій птах” М. Метерлінка – п’єса про сенс буття П’єса “Синій птах” написана у період, коли М. Метерлінк від символіста до “театру смерті” прийшов до іншого бачення світу – романтичного. І сенс п’єси в тому, аби показати людству філософський сенс буття, красу сьогоденного життя і його велич. Герої Метерлінка, маленькі діти лісника Тільтіль і Мітіль, вирушають у подорож на пошуки Синього птаха.
- Символістична картина світу в п’єсі Моріса Метерлінка “Синій птах” Символістична картина світу в п’єсі Моріса Метерлінка “Синій птах” Творча людина може передати своє бачення світу по-різному. Може – через детальний опис факту, що чимось вразив. А може й навпаки, бо не кожен здатний за окремим випадком побачити дію певних універсальних законів буття – за допомогою символічних образів розповісти про філософські глибинні сутності людського існування.
- “Одухотворення” світу у п’єсі “Синій птах” Бельгійський письменник-символіст Моріс Метерлінк – один із драматургів, які на межі століть створювали нову європейську драму. Герої філософської п’єси-казки “Синій птах” – це образи-символи, які втілюють панівні на землі сили. Це людина, рослини, тварини, стихії Світла, Вогню і Води, Душі, Хліба, Молока, Годин – усе те, з чого складається людський світ.
ІІ. Закріплення матеріалу.
1. Дайте відповідь:
Метерлінк стверджує, що людина не вирішує свою долю, але вона має високе призначення у житті: вона мусить залишити після себе слід на землі. Про це свідчить відповідь Дитяти на запитання, що будуть робити діти, які сплять:
“… вони неодмінно мають із чимось прийти на Землю – з порожніми руками туди не пускають…
– Чому Синій Птах випурхнув з рук і полетів?
– Чому діти так і не знайшли Синього Птаха?
– А де вони знайшли свого Синього Птаха?
2. Виконайте тест, відкривши посилання в новому вікні:
ІІІ. Домашнє завдання
Напишіть есе “Щастя – це…”