7 квітня щороку відзначається Всесвітній день здоров’я, адже саме у цей день у 1948 році було створено Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ). Щорічно святкувати цей день почали з 1950 року. Нині 7 квітня по всьому світу відбуваються заходи, покликані підкреслити важливість здорового способу життя.
Щороку Всесвітній день здоров’я проходить під знаком однієї, важливої для суспільства теми. Наприклад, у 2015 році це була безпечність харчових продуктів, у 2016 році – боротьба з діабетом, у 2017 році – подолання депресії. Цього року темою компанії з проведення Всесвітнього дня здоров’я стане –загальне охоплення послугами охорони здоров’я: для всіх і всюди, а гасло- «Здоров’я для всіх».
Здоров’я — це природний динамічний стан організму, який характеризується високим енергетичним потенціалом, оптимальними адаптаційними реакціями на зміни умов довкілля, що забезпечує гармонійний фізичний, духовний і соціальний розвиток особистості, її добре самопочуття, ефективну протидію захворюванням, повноцінне життя та активне довголіття. Проголошений статут Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), затверджений у 1949 р., дає таке визначення «здоров’я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб та фізичних вад».
Тож як запобігти хворобам? Звичайно, ніхто від них не застрахований, проте є універсальні методи профілактики, які допоможуть залишатися здоровою, повною сил людиною. Ось найбільш важливі з них:
- Корегування способу життя. Як би банально це не звучало, слід старатися уникати стресів, перенавантажень на роботі, приділяти більше уваги особистому життю. Важливо гуляти на свіжому повітрі, робити регулярні перерви в роботі, правильно та повноцінно відпочивати. Тоді імунітет буде сильним, а хвороби відступлять.
- Помірні фізичні навантаження. Заняття спортом дуже важливе для здоров’я, проте в усьому треба дотримуватися міри. Не варто перенавантажувати себе на тренуваннях та робити спортивні досягнення самоціллю, бо так недалеко і до травм та інших проблем зі здоров’ям. Проте навантажувати м’язи треба. Тому рекомендована ранкова зарядка, відвідування спортивного залу чи майданчику, заняття на кардіо-тренажерах, плавання в басейні, біг. Іноді корисно просто пройтися, погуляти в парку чи лісі, розім’ятися після сидячої роботи.
- Харчування. Те, що ми їмо, має величезний вплив на наше здоров’я. Їжа повинна бути збалансованою, містити білки, жири та вуглеводи у необхідній кількості, бути помірно калорійною. Слід уникати занадто гострих, кислих, смажених страв, віддавати перевагу овочам та фруктам, їжі, приготованій на пару.
- Відмова від шкідливих звичок. Здається, що це елементарно, але далеко не всі розуміють, що куріння, зловживання алкоголем та інші шкідливі звички надзвичайно негативно впливають на здоров’я. Прийшла пора позбутися них.
- Вакцинація – кращий метод профілактики багатьох хвороб. Сьогодні у світі існують хвороби, які дуже важко піддаються лікуванню, і наслідки яких можуть бути катастрофічними для здоров’я та навіть життя людини. Тому найкращий засіб боротьби з ними – своєчасна вакцинація та ревакцинація. Не варто нехтувати таким способом захисту.
- Розумне вживання ліків. Неконтрольоване вживання деяких препаратів, зокрема антибіотиків, призводить до того, що бактерії виробляють до них резистентність (стійкість), і ліки стають неефективними у разі реальної потреби. Тому варто правильно лікуватися, не займатися самолікуванням та вживати медичні препарати лише за призначенням лікаря.
- Створення належних умов праці, навчання та виховання у відповідності до гігієнічних нормативів.
Всесвітній день здоров’я – це зайвий привід згадати про себе та своїх рідних, скорегувати спосіб життя та замислитися про можливі наслідки своїх дій. Будьте здоровими!
Методист Інна Вантєєва