Головна / Виховна робота / Шкода алкоголю

Шкода алкоголю

Мета: Виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я громадян як найвищої соціальної цінності; формування валеологічного світогляду; формування та пропаганда здорового способу життя; профілактика шкідливих звичок; формування почуття відповідальності за свої дії та активної життєвої позиції учнів.

“Викрадач розуму” – так називають алкоголь з давніх часів. Про п’янкі властивості спиртних напоїв люди довідалися не менш як за 8000 років до нашої ери – з появою керамічного посуду, завдяки якому стало можливим виготовлення алкогольних напоїв з меду, плодових соків і дикоростучого винограду. Можливо, виноробство виникло ще до початку культурного землеробства. Так, відомий мандрівник М.М.Миклуха-Маклай спостерігав за папуасами Нової Гвінеї, які не вміли ще добувати вогонь, але вже знали прийоми приготування хмільних напоїв. Чистий спирт почали отримувати в VI – VII століттях араби і назвали його “аль коголь”, що означає “одурманюючий”. Першу пляшку горілки виготовив араб Рагез у 860 році. Перегонка вина для отримання спирту різко посилила пияцтво. Не виключено, що саме це стало приводом для заборони вживання спиртних напоїв основоположником ісламу (мусульманської релігії) Мухам медом (Магомет, 570-632). Ця заборона увійшла згодом і в ведення мусульманських законів – Шаріат, основним джерелом якого є Коран (VII століття). З того часу протягом 13 сторіч у мусульманських країнах алкоголь уважається поза законом, а відступники цього закону, п’яниці, жорстоко карались.
Але навіть у тих мусульманських країнах Азії, де споживання вина заборонялося найсуворіше, культ вина все-таки існував і навіть оспівувався у віршах.
У часи Середньовіччя в Західній Європі також навчилися одержувати міцні спиртні напої шляхом перегонки вина й інших цукристих рідин, що бродять. Відповідно до легенди, уперше цю операцію проробив італійський чернець, алхімік Валентіус. Спробувавши отриманий продукт, відчувши стан сильного алкогольного сп’яніння, алхімік заявив, що він відкрив чудовий еліксир, який робить старця молодим, стомленого – бадьорим, сумного – веселим.
Міцні алкоголь напої швидко поширилися по всьому світу, насамперед за рахунок постійно зростаючого промислового виробництва алкоголю з дешевої речовини (картоплі, відходів цукрового виробництва і т.п.). Алкоголь настільки швидко увійшов у побут, що практично жоден художник чи поет не обходив цю тему. Сцени пияцтва зображені на картинах старих голландських, італійських, іспанських і німецьких художників. Злу силу алкоголізму розуміло багато передових людей свого часу. Відомий релігійний реформатор тих часів Мартін Лютер писав: “Кожна країна повинна мати свого диявола, наш німецький диявол – добра бочка вина”.
Істориками доведено, що в Давній Русі пили дуже мало. Лише на певні свята варили медовуху, брагу або пиво, міцність яких не перевищувала 5-10 градусів. Чарка (“братчина”) пускалася по колу, із неї кожний надпивав кілька ковтків. У будні ніяких спиртних напоїв не дозволялося, і пияцтво вважалося великою ганьбою і гріхом.
Але з XVI сторіччя почалося масове завезення через кордон горілки і вина. При Івані IV і Борисові Годунові засновуються “цареві шинки”, які приносили до скарбниці чималі гроші. Проте вже тоді намагалися обмежити споживання спиртних напоїв. Так, у 1652 році вийшов указ “продавати горілку по одній чарці людині”. Заборонялося видавати вин “питухам” (тобто пиякам), а також усім під час посту, що середах та п’ятницях. Однак з фінансових міркувань незабаром було внесено поправку: “щоб скарбниці великого государя учинити прибуток, питухі із кухольного двору не відганяти”, – чим фактично підтримувалося пияцтво.
На сьогодні споживання спиртних напоїв на земній кулі характеризується колосальними цифрами. Які ж саме алкогольні напої споживають у даний час?

ЩО ЛЮДИ П’ЮТЬ І НАСЛІДКИ ЦЬОГО

Алкогольні напої – це напої, що містять алкоголь (етиловий спирт), воду та речовини, що надають йому запаху та смаку.
Загалом можна виділити тип алкогольних напоїв:
o Слабоалкогольні напої типу джин-тонік, бренді-кола, ром-кола, лонгери тощо;
o Пиво (за винятком безалкогольні);
o Вино (сухі, напівсухі, напівсолодкі, солодкі, кріплені вина, в тому числі шампанське);
o Міцні алкогольні напої (горілка, коньяк, віскі, лікер, текіла, ром, джин, абсент, у тому числі коктейлі з їх вмістом тощо);
o Напої домашнього приготування (вина, лікери, самогон).
Алкоголь може бути виготовлений як природним шляхом (бродіння), так і штучно.
Бродіння – найдешевший та найпоширеніший спосіб, що дозволяє перетворити рослинну сировину на алкоголь.
У світі мікроскопічних організмів, мабуть, найбільш усюдисущі – дріжджові грибки.
Залишить на якийсь час у темному місці виноградний, фруктовий або ягідний сік – він забродить. Це відбудеться тому, що грибки, які знаходилися в соку, почали посилено розмножуватися. У процесі життєдіяльності вони перетворюють цукор (а також крохмаль) на винний, або етиловий, спирт.
Кожен, хто вивчав хімію, знає, що молекула цукру (глюкози) складається з 6 атомів вуглецю, 12 атомів водню і 6 атомів кисню – С6Н12О6. ферменти дріжджів ніби розділяють цю складну молекулу на окремі шматки, з’єднуючи їх потім у нові молекули. Із С6Н12О6 утворяться дві молекули вуглекислого газу – 2СО2 (його пухирці ми бачимо в рідині, що бродить). Атоми, що залишилися, з’єднуються у дві молекули спирту (2С2Н5ОН).з виснаженням запасу цукру припиняється і процес бродіння. Так спрощено виглядає процес перетворення цукру або крохмалю в алкоголь.
Вихідним продуктом в одержанні етилового спирту є злаки, картопля, буряк. Сирий етиловий спирт (сирець) містить багато домішок, у тому числі отруйних сивушних олій. Спирт очищають шляхом перегонки в особливих апаратах, але й в отриманому в такий спосіб спирті – ректифікаті зберігається частина шкідливих для організму речовин.
Етиловий спирт широко застосовують у різних галузях народного господарства. Його використовують як розчинник, наприклад, при виготовленні лаків, політур, у ряді хімічних реакцій для синтезу органічних барвників, фармакологічних препаратів, синтетичного каучуку. Етиловий спирт має дезинфікуючі властивості, його застосовують у медичних цілях. При виготовленні горілки використовують тільки очищений етиловий спирт.
Варто зупинитися на вживанні отруйних технічних рідин – різних сурогатів алкоголю. Їх уживають або помилково, вважаючи, що це етиловий спирт, або свідомо нехтуючи небезпекою, як це іноді роблять запеклі пияки.
Так, метиловий спирт і етиленгліколь входять до складу антифризів. Маючи низьку температуру замерзання, вони використовуються в системах охолодження двигунів. Подібно звичайному спиртові ці рідини здатні викликати сп’яніння, але через 10 – 12 годин після їх уживання з’являються ознаки важкого отруєння: головний біль, нудота, блювота, хитка хода, слабкість, запаморочення або навіть повна втрата свідомості. Смерть настає від мозкових розладів (через 1 – 2 доби) або враження нирок (через 1 – 2 тижні). Метиловий спирт – нервово-судинна отрута, і його стограмова доза смертельна для людини. Навіть невелика кількість цього спирту вражає зоровий нерв і систему оболонок ока (зокрема сітківку). Ще більш небезпечний дихлоретан (хлористий етилен), 10 – 15 грамів якого викликають незворотні зміни в печінці і нирках.
Як бачимо, алкоголь і його сурогати дуже шкідливі, а наслідки їх уживання дуже небезпечні.
У різних алкогольних напоях неоднаковий вміст алкоголю. У пиві – близько 5%, у натуральному вині – 9 – 12%, а в міцних алкогольних напоях – мінімум 35%. Хоча все це залежить від конкретного напою.
Відрізняють об’ємний та ваговий вміст алкоголю. Оскільки 1 л алкоголю важить 790 г, об’ємний вміст завжди буде більшим за ваговий.
Об’ємний відсоток алкоголю – це той об’єм, який займає алкоголь у відсотках до об’єму всього вмісту. Ваговий відсоток алкоголю показує, яку частину ваги продукту складає алкоголь.
За прийнятим стандартом на етикетках усіх алкогольних напоїв має бути вказаний об’ємний відсотковий вміст алкоголю.
На жаль, у нас існує традиція влаштовувати випивки з будь-якого приводу, а іноді й без приводу: п’ють у державні та релігійні свята, п’ють “з радості” і “з горя”, “відзначають” просування по службі, одержання зарплати, дні народження і т.п.
Чи існують безпечні дози алкоголю?
Думки наркологів із цього приводу різняться. Європейські фахівці вважають, що безпечний рівень коливається в межах 20 – 60 г на добу а перерахунку на чистий 10-процентний спирт для чоловіків (50-150 г горілки) і 10 – 40 г для жінок (25-100 г горілки). Регулярне вживання алкоголю, що перевищує цю кількість, приводить до алкогольного отруєння організму. Більшість наших фахівців схильні вважати, що будь-яке регулярне вживання алкоголю вже є небезпечним.
Алкоголь уживають, щоб зазнати позитивних емоцій, але часто результат буває іншим – погіршується настрій, виникає агресивність, загострюються хронічні хвороби. Наперед спрогнозувати такі наслідки неможливо, тому що дія спиртного на організм не передбачувана. Усе залежить від багатьох чинників: кількості випитого, його концентрації, якості їжі, з якою випито спиртний напій, стану здоров’я. Навіть те, де пилося і з ким, є важливим. До шкідливих наслідків уживання алкоголю належить і виникнення залежності від нього, яка обумовлюється спадковістю, особливостями організму, перенесеними хворобами. У чоловіків при постійному вживанні хвороба формується протягом півтора-двох років (переважно до тридцяти років), жінкам достатньо півроку-рік активного вживання (найчастіше у віці після 40 років). Останній термін, за якого виникає хвороба, стосується також і підлітків. У більш поважному віці залежність виникає ще швидше.

ФОРМУВАННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД АЛКОГОЛЮ

Той, хто вживає алкоголь систематично, ризикує стати алкоголіком, тобто потрапити в психічну та фізичну алкогольну залежність. Залежність тим важча, чим раніше людина починає пити.
Фізична залежність полягає в тому, що перерва при регулярному вживанні спиртного може спричинити збільшення кров’яного тиску, відчуття туги та неспокою, лихоманку, безсоння. Цей стан можна полегшити медичною допомогою, він зазвичай минає через кілька діб.
Психічна залежність полягає а прагненні відчути стан сп’яніння, що витісняє всі інші інтереси, оскільки алкоголь стимулює в мозку “центр задоволення”.
У формуванні алкогольної залежності вирішальну роль відіграють такі фактори:
Соціальні§ (культурний та матеріальний рівень життя, стреси, інформаційні перевантаження, урбанізація);
Біологічні (спадкова схильність, за даними досліджень до 30%§ дітей, чиї батьки зловживали спиртним, можуть стати потенційними алкоголіками). Біологічна схильність до алкоголю може бути встановлена лабораторними методами. Така процедура здійснюється медиками з експериментально-науковими цілями, на практиці ж визначення біологічної схильності до алкоголізму не проводиться, тому що людина має сама визначити це для себе;
Психологічні (психоемоційні§ особливості особистості, здатність до соціальної адаптації та протистояння стресам).

СХИЛЬНІСТЬ ДО АЛКОГОЛЮ
Основним фактором схильності до алкоголю є ступінь його сприйняття організмом – толерантність до алкоголю. Цей фактор є вродженим і визначається особливостями організму. Підвищена толерантність – передумова хвороби на алкоголізм, частіше підвищена толерантність до алкоголю спостерігається в тих дітей, батьки яких зловживали алкоголем. Переважно схильність до вживання алкоголю передається по чоловічій лінії: батько – син.
Спадковий характер полягає не в передачі “гена потягу до алкоголю”, а в передачі механізмів, що відповідають за обмінні процеси. Порушення таких механізмів не обов’язково спричиняється пияцтвом батьків, а також і під впливом шкідливих дій на генетичний код – радіаційних, хімічних, токсичних та ін. тобто, невживання родичами спиртного – не гарантія того, що і дитини немає порушень у функціонуванні біохімічних процесів організму. Такі порушення і провокують хворобливий потяг до алкоголю. Саме тому навіть перша спроба алкоголю може стати небезпечною.
Тимчасове зловживання алкоголем не призводить автоматично до хронічного алкоголізму. Зловживання спиртним – не єдиний фактор розвитку хвороби (алкоголізму), лише 10% людей, що регулярно споживають спиртне, хворіють на алкоголізм.
До алкоголізму схильні:
Люди з підвищеною чутливістю до§ алкоголю;
Люди, в яких батьки страждали на алкоголізм;§
Особи самотні§ чи з неповних сімей;
Ті, що схильні до депресій або вороже налаштовані до§ всього, що їх оточує;
Активні, імпульсивні, товариські підлітки, котрі§ прагнуть гострих відчуттів, якщо вони ростуть у ситуації асоціальності та спілкуються з тими, хто зловживає алкоголем.

ПРИЧИНИ ВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ
Напевно, Ви не раз чули вислів: “Вип’ємо, зігріємося”. В побуті вважається, що спирт є гарним засобом для зігрівання організму і має лікувальну дію не лише під час застуди, але й при цілому ряді інших захворювань, у тому числі шлунково-кишкового тракту, наприклад, при виразці шлунка. Лікарі ж, навпаки, вважають, що виразковому хворому категорично не можна приймати алкоголь. Де істина? Адже невеликі дози спиртного справді збуджують апетит.
Або інше існуюче серед людей переконання: алкоголь збуджує, підбадьорює, поліпшує настрій, самопочуття, робить бесіду більш жвавою і цікавою, що досить суттєво для компанії молодих людей. Недарма спиртне вживають “проти втоми”, при нездужаннях і практично на всіх святах.
Більше того, існує думка, що алкоголь є висококалорійним продуктом, який швидко забезпечує енергетичні потреби організму, що важливо, наприклад, в умовах походу і т.п. А пиві і сухих виноградних винах до того ж цілий набір вітамінів та ароматичних речовин. У медичній практиці використовують бактеріостатичні властивості спирту, вживаючи його для дезінфекції (при уколах і т.п.), готування ліків, але аж ніяк не для лікування хвороб.
Отже, алкоголь уживають для підняття настрою, для зігрівання організму, для попередження і лікування хвороб, зокрема як дезинфікуючий засіб, а також як засіб підвищення апетиту й енергетично цінний продукт. Де ж тут правда, а де омана?
Один з пирогівських з’їздів російських лікарів прийняв таку резолюцію стосовно шкідливості алкоголю: “…немає жодного органа в людському тілі, який би не піддавався руйнівній дії алкоголю; алкоголь не має жодної такої дії, яка б не могла бути досягнута іншим лікувальним засобом, що діє корисніше, безпечніше і надійніше, немає такого хворобливого стану, при якому необхідно призначати алкоголь на будь-який тривалий час”.
Тому міркування про корисність алкоголю для здоров’я – досить поширена омана. Узяти хоча б очевидний факт – збудження апетиту після чарки горілки або вина. Але це тільки на короткий час, поки спирт викликав “запальний сік”. Надалі прийом алкоголю, у тому числі пива, тільки шкодить травленню. Адже спиртне паралізує дію таких важливих органів, як печінка і підшлункова залоза.

ЗРОБИ СВІЙ ВИБІР
Уживання алкоголю не лише затьмарює розум, але й убиває: тисячі людей щорічно помирають виключно через алкогольне отруєння. Протягом 1991 – 2002 років в Україні смертність через зовнішні причини, безпосередньо пов’язані із зловживанням алкоголем, у розрахунку на 100 тис. осіб зросла удвічі: серед чоловіків – з 26,5 до 53 осіб, а серед жінок – з 5,2 до 11,6. щорічно в нашій країні гине понад 10 тис. осіб лише від недоброякісної та підробленої горілки.
Помиляється той, хто вважає, що для смерті людини потрібна досить велика кількість алкоголю. Цілком достатньо незначної дози, яку може не витримати серце або з якою не впорається печінка.
Зловживання алкоголем може призвести до враження нервової системи, хронічного алкоголізму або цирозу печінки (незворотне захворювання, яке призводить до смерті).
Для сп’яніння підлітку треба набагато менше алкоголю, ніж дорослій людині. Тож не бери поганий приклад з тих молодих людей, які зробили своїм “товаришем” пляшку. Адже, як свідчать соціологічні дослідження. На превеликий жаль, майже 3% хлопців і 1% дівчат можна віднести до залежних від алкоголю, оскільки вони практично щоденно його вживають. Не вір тим, хто говорить, що пиво та слабоалкогольні напої не страшні для здоров’я (зростання виробництва пива, кількості його торгових марок призвели до того, що цей напій стає неодмінним елементом молодіжної субкультури, за даними соціологів майже кожна четверта молода людина (23%) вживає пиво щотижня, а більше 6% – щодня).
Для багатьох підлітків випивка – це свого роду діяльність, спосіб прикрасити монотонне існування, а розповіді про те, як вона діставалася, і які “приколи” були після, стають головною темою розмов. Але невже це найцікавіше, що ти можеш розповісти про себе і почути від інших?
Пам’ятай, що кожен, хто випиває, може стати алкоголіком.
Взагалі, зовсім не обов’язково пити в компанії для того, щоб привернути до себе увагу та почуватися гарно і комфортно. Придивися до себе, пізнай свої сильні сторони, вмій відстоювати свої погляди, і ти завжди зможеш зарекомендувати себе як цікаву, неординарну особистість.
Видатний психіатр і суспільний діяч, борець з алкоголізмом, академік Володимир Михайлович Бехтерєв (1857-1927) так охарактеризував психологічні причини пияцтва: “Уся справа в тім, що пияцтво є віковим злом, воно пустило глибокі корені в нашому побуті і породило цілу систему диких питних звичаїв. Ці звичаї вимагають пиття і частування вином з будь-якої нагоди”.
Потреба в алкоголі не входить до числа природних життєвих потреб людини, як, наприклад, потреба в кисні або їжі, і тому сам по собі алкоголь не має спонукальної сили для людини. Потреба ця, як і деякі інші “потреби” людини (наприклад, куріння0, з’являється в тому, що суспільство, по-перше, виробляє даний продукт і, по-друге, “відтворює” звичаї, форми, звички й забобони, пов’язані з його споживанням. Зрозуміло, що ці звички не властиві всім однаковою мірою.

З ЧОГО ПОЧИНАЄТЬСЯ ПИЯЦТВО
Причини першого прилучення до алкоголю різноманітні. Але простежуються їх характерні зміни, залежно від віку.
До 11 років перше знайомство з алкоголем відбувається або випадково, або його дають “для апетиту”, “лікують” вином, або ж дитина сама з цікавості пробує спиртне (мотив, головним чином, властивий хлопчакам). У більш старшому віці це частіше трапляється з традиційних приводів: “свято”, “сімейне торжество”, “гості” і т.д. Зазвичай, це буває, так би мотиви, “безневинна” чарочка на честь дня народження або іншого свята. І хоча це відбувається за згодою батьків, у колі родини, все ж і таке доручення дітей до вина небезпечне. Адже варто раз доторкнутися до спиртного, як уже знімається психологічний бар’єр, і підліток вважає себе спроможним випити з товаришами або навіть сам, якщо з’являється така можливість. Недарма в народі говорять:”Ріки починаються зі струмочка, а пияцтво з чарочки”.
З 14-15 років з’являються такі приводи, як “незручно було відстати від хлопців”, “друзі умовили”, “за компанію”, “для хоробрості” і т. д.
У цілому мотиви вживання спиртного підлітками поділяються на дві групи. В основі мотивів першої групи лежить бажання дотримуватися традицій, випробувати нові почуття, цікавість і т. д. Формуванню цих мотивів сприяють деякі властивості психіки неповнолітніх, прагнення дорослості, яке в них пробуджується, бажання бути як усі, намагання наслідувати старших і т. п. Віковими особливостями підлітків певною мірою можна пояснити і вживання ними спиртних напоїв “для хоробрості”. Цей мотив пов’язаний з відсутністю в неповнолітніх життєвого досвіду, що дозволяють їм вільно вступати в спілкування з оточуючими (наприклад, з особами більш старшого віку, дівчатами).
Усі ці групи мотивів першого знайомства з алкоголем більш притаманні хлопцям. Для дівчат типова в основному друга, “традиційна група мотивів.
До числа цих мотивів входить прагнення позбутися нудьги. У психології нудьгою називають особливий психічний стан особистості, пов’язаний з емоційним голодом. У підлітків цієї категорії істотно ослаблений або втрачений інтерес до пізнавальної діяльності. Підлітки, які вживають спиртне, майже не займаються громадськими справами. Істотні відхилення спостерігаються у структурі їхнього дозвілля. Ці підлітки менше цікавляться художньою літературою, рідко беруть участь у самодіяльності, майже не бувають у театрі, не мають інтересу до серйозної музики, живопису.
Нарешті, деякі підлітки споживають спиртне, щоб зняти із себе напругу, звільнитися від неприємних переживань. Напружений, тривожний стан може виникнути у зв’язку з певною ситуацією в родині, шкільному колективі.
Для підлітків характерно проведення вільного часу переважно з друзями. І хоча підліткові групи складаються стихійно, їх становлять хлопці та дівчата, близькі за рівнем розвитку, запитами й інтересами. Але якщо підліткова група не об’єднана якоюсь корисною діяльністю, у ній переважає “порожнє” проведення часу, і така група нудьгуючих стає сприятливим середовищем для вживання спиртних напоїв.

Отже, загалом мотиви першої спроби алкоголю такі:
бажання потрапити до§ певного кола однолітків, де споживання спиртного є звичаєвим явищем;
§ бажання здаватися дорослішим;
вважають, що це модно і “круто”;§
з§ метою розслабитися, позбавитися відчуття сором’язливості;
з метою§ позбутися стресу;
з метою розвеселитися;§
стимул до спілкування;§
через тиск оточення;§
заради солідарності з компанією;§
як§ “анестезію” від звичайної образи, горя або фізичного болю.
Головна небезпека першої спроби алкоголю для незрілої особистості полягає в тому, що, відчувши потягу до спиртного, підліток з біологічною схильністю до алкоголізму стає алкоголіком практично відразу, навіть не встигнувши зрозуміти, що з ним сталося.

ШКІДЛИВІ НАСЛІДКИ СПОЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ
Вплив алкоголю на нервову систему
Алкоголь потрапляє зі шлунка в кров через 2 хвилини після вживання. У першу чергу страждають клітини великих півкуль головного мозку. Погіршується умовно-рефлекторна діяльність рухів, змінюється співвідношення процесів збудження і гальмування в центральній нервовій системі. Людина втрачає здатність керувати собою.
Порушення роботи нервової системи та внутрішніх органів спостерігається при будь-якому вживанні спиртного: одноразовому, епізодичному чи систематичному.
Кількаразове чи часте вживання алкоголю справляє буквально спустошливий вплив на психіку підлітка. При цьому затримується не тільки розвиток вищих форм мислення, а й втрачаються вже розвинені здібності. Підліток “тупіє” і інтелектуально, і емоційно, і морально.
Вплив на репродуктивну функцію
У жінок алкоголь порушує вироблення статевих гормонів та дозрівання яйцеклітини, менструальний цикл. Зловживання алкоголем, руйнуючи організм жінки, виснажує нервову й ендокринну систему і зрештою може призвести до безплідності.
Стан сп’яніння в момент зачаття може вкрай негативно позначитися на здоров’ї майбутньої дитини. Уживання спиртних напоїв небезпечно протягом усієї вагітності, тому що алкоголь легко проникає через плаценту матері до дитини, а також у період годування грудьми.
Якщо мати під час вагітності вживає алкоголь, імовірність порушень у розвитку плода та ризик викидня значно підвищується. Плацента, яка виконує захисну функцію для плода, не може переробляти алкоголь, тому останній потрапляє в кров плода. Оскільки печінка плоду розвинена недостатньо, вона також не у змозі розщеплювати алкоголь, у результаті чого він впливає на плід більшою мірою на дитину, аніж на матір. Коли алкоголь досягає мозку плода, утворення нервових клітин зупиняється, тому мозок росте повільніше і функціонує гірше. Ризик таких ускладнень тим більший, чим молодший вік жінки.

Вплив на внутрішні органи
Алкоголь порушує структуру клітин печінки, призводячи до переродження її тканин. При систематичному споживанні спиртного жирові зміни в клітинах печінки призводять до омертвіння печіночної тканини – розвивається цироз печінки, що майже завжди пов’язано з хронічним алкоголізмом. Ураження клітин печінки призводить до порушення білкового і вуглецевого обміну, синтезу вітамінів і ферментів.
Алкоголь “роз’їдає” слизову оболонку стравоходу, шлунка, порушує секрецію і склад шлункового соку, що ускладнює процес травлення, і, врешті-решт, несприятливо відбивається на рості і розвитку підлітка.

ШКІДЛИВІ НАСЛІДКИ ВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ

Фізичні Психологічні Соціальні
• Симптоми похмілля;
• Головний біль;
• Нудота;
• Тимчасове притуплення пізнавальних здібностей;
• Понос;
• Короткочасна або тривала втрата пам’яті;
• Нещасні випадки, що призводять до травм;
• Отруєння;
• Негативний вплив на репродуктивну функцію (у дівчат – порушення менструального циклу);
• Негативний вплив на центральну нервову систему;
• Зміни функцій печінкових клітин;
• Порушення вуглеводного обмін;
• Негативний вплив на серцево-судину систему. • Зміни настрою;
• Неадекватна поведінка;
• Імпульсивна поведінка;
• Апатія, депресія, розв’язність, цинічність, емоційна холодність, брутальність, агресивність. • Зниження рівня успішності в школі, прогули, втрата працездатності;
• Підвищена конфліктність із родичами;
• Асоціальна, а в крайніх випадках і антисоціальна поведінка; сварки, бійки, насильство, порушення громадського порядку, скоєння злочинів.

Соціальні наслідки алкоголізації підлітків
Соціальні наслідки алкоголізації підлітків проявляються, передусім, у прогулах за місцем навчання або роботи. Крім того, частішають конфлікти з батьками та родичами, додаються фінансові проблеми.

ЯК У ДОМАШНІХ УМОВАХ ДОПОМОГТИ
ЛЮДИНІ В СТАНІ ВАЖКОГО
АЛКОГОЛЬНОГО СП’ЯНІННЯ?

Насамперед, слід запобігти погіршанню її стану. Для цього потрібно викликати блювоту – видалити зі шлунка залишки спиртного. Велика кількість води тут малоефективна: вода може потрапити в трахею, а крім того, не завжди вдається дати сп’янілій людині потрібну порцію. Малий обсяг рідини лише прискорить усмоктування в кров алкоголю зі шлунка і підсилить сп’яніння. Тому найбезпечніший спосіб – “два пальці в рот”. При цьому верхню частину тулуба потрібно опустити.
Якщо шкіра сп’янілого червона і гаряча на дотик, його слід заспокоїти й покласти спати. Якщо він похолоднів і став блідим – укрити теплою ковдрою, до ніг прикласти гарячу грілку, дати понюхати нашатирний спирт.

ЯК МОЖНА ПОЗБУТИСЯ АЛКОГОЛІЗМУ?

Єдина можливість позбутися цього захворювання – лікуватися і цілком припинити вживання алкоголю. Однак змусити хворих алкоголізмом лікуватися не так просто. Їм властиво забезпечувати власну хворобливу пристрасть до алкоголю навіть тоді, коли пияцтво набуває злісної форми і призводить до сімейних та службових конфліктів. Звертання за медичною допомогою здається їм чимось ганебним. Вони бояться, щоб їх вважали алкоголіками, хоча фактично стали ними. Лікувати ж алкоголізм примусово, наприклад, без відома хворого, додавати ліки в його їжу, сьогодні заборонено законом. До того ж без вольових зусиль самого хворого будь-яке лікування малоефективне.

ДЕКІЛЬКА ПОРАД ТИМ, ХТО ХОЧЕ
ПОЗБУТИСЯІ ЗВИЧКИ ДО ВЖИВАННЯ
АЛКОГОЛЮ:

• Можна припинити вживати алкоголю на деякий час до поступового зменшення кількості його вживання загалом.
• Можна менше купувати спиртного та використовувати якомога слабші напої, наприклад, легке пиво, в тому числі і безалкогольне, чи безалкогольне вино.
• Радимо не обирати собі “улюбленого” напою.
• Стежте за тим, щоб поїсти, якщо довелося вживати алкоголь.
• Не вживайте алкоголь після опівночі.
• Навчіть казати: “Ні, дякую” і поважайте “ні”, яке сказали інші.
Користуючись цими правилами та відмовившись від споживання алкоголю, Ви отримуєте шанс на довше, здорове життя.

 

Про admin

admin

Залишити коментар

Ваш email ніде не буде показанийОбов'язкові для заповнення поля позначені *

*

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

x

Перегляньте також

IMG_20241126_133510_308

16 днів проти насильства

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська ...