Головна / Відкриті уроки / Основи статистики / Основи статистики. Урок 18

Основи статистики. Урок 18

Тема: Лабораторно-практична робота №7 Розв’язання задач з арифметичної зваженої.

Мета: Роз’яснити учням формули та їх використання при розв’язування задач з арифметичною зваженою, розвивати увагу, пам’ять, та любов учнів до предмету

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент: привітання, перевірка присутніх .

ІІ. Відновлення в пам’яті учнів раніше одержаних знань.

–          що таке середня величина;

–          формула обчислення середньої арифметичної простоїв статистиці;

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

IV.Вивчення нового матеріалу:

Середні величини – показники, які дають узагальнюючу характеристику рівня варіюючої ознаки в якісно однорідній сукупності.

Задача

Продуктивність праці у звітному періоді підвищилась порівняно з попереднім періодом на 17% при плановому завданні 115%. Визначить виконання плану з росту продуктивності праці.

Розвязання.

За наведеними даними ми можемо сказати, що у звітному періоді виконання плану становило 117%, бо базисний період у порівнянні зі звітним розраховують завжди як 100%. Таким чином ми маємо дані: фактичні дані виконання плану у звітному періоді (117%) і планове завдання звітного періоду(115%), тобто дві абсолютні величини.

Тепер нам необхідно знайти відносну величину – узагальнюючий кількісний показник, який виражає співвідношення порівнюваних абсолютних величин.

Логічна формула відносної величини:

Згідно з завданням нам треба визначити відносний показник виконання плану – відношення фактично досягнутого рівня до планового завдання.

Коефіцієнт виконання плану становить 1,02, що дорівнює 102 відсоткам. Це означає, що план фактично перевиконано у порівнянні до планового завдання на 2%.

Задача .

За наведеними даними визначте середню частку кредитів під заставу майна у загальній сумі кредиторської заборгованості банків. Обґрунтувати вибір форми середньої.

Відділення комерційних банків Загальна сума кредиторської заборгованості, млн. грн. Частка кредитів під заставу майна у загальній сумі кредиторської заборгованості, %.
Центральний 870 30
Філії 926 30
Всього 1796 ?

Розвязання.

Середня арифметична – це найпоширеніший вид середньої між інших. Вона застосовується тоді, коли відомі індивідуальні значення усереднюваної ознаки та їх кількість у сукупності. Тоді проста середня арифметична обчислюється діленням загального обсягу значень ознаки на обсяг сукупності:

В нашому випадку це можна розрахувати таким чином:

або: якщо загальна сума кожної кредиторської заборгованості це 100%, то

1) 870/100?30=261

2) 926/100?30=277,8

Задача

Є такі дані про чисельність працюючих та кількість днів, відпрацьованих одним робітником за місяць:

Чисельність робітників, чол.

Відпрацьовано , днів

Визначити кількість днів, відпрацьованих у середньому одним  робітником за місяць. Для цього використаємо формулу середньої арифметичної зваженої

20*2+25*5+21*9+22*38+29*16+26*10+26*5 = 2044 = 24 дні

2+5+9+38+16+10+5            85

Як частоти виражені в % до підсумку, то середню величину, знаходимо множачи варіанти на частоти, виражені в %, оскільки середня залежить не від частот, а від співвідношення між ними.

V.Актуалізація опорних знань.

– назвіть на розтлумачте формулу обчислення середньої арифметичної зваженої

VІ. Домашнє завдання.

Викладач                                                                                          В.В. Чубар