Головна / Відкриті уроки / Основи статистики / Основи статистики. Урок 8

Основи статистики. Урок 8

Тема: Лабораторно – практична робота №2 Групування статистичних даних.

Мета: Навчити учнів розв’язувати задачі на групування статистичних даних розвивати увагу, пам’ять, та любов учнів до предмету

Обладнання: роздатковий матеріал

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент: привітання, перевірка присутніх .

ІІ. Відновлення в памяті учнів раніше одержаних знань.

– що таке статистична таблиця;

– що таке статистичний графік;

– як складаються статистичні таблиці та графіки

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

IV.Вивчення нового матеріалу:

Під групуванням розуміють розчленування масового явища на характерні типи, групи і підгрупи по найбільш важливих і суттєвих ознаках. Лише з допомогою групувань можна опрацювати дані так, щоб визначити показники, які правильно відображають дійсність.

З допомогою групування в статистиці вирішуються такі основні завдання:

  1. Виділення в сукупності явищ, які вивчаються соціально економічних типів. Це, наприклад, групування населення по групах, групування підприємств по формах власності. Для вирішення цього завдання використовують типологічні групування.
  2. Вивчення структури суспільних явищ, тобто відмінності в складі якого не будь типу явища ( відношення між окремими складовими частинами явища, зміна цього співвідношення за окремий період часу.)

Наприклад, при вивченні складу робітників підприємств і групування їх по віку, стажу, кваліфікації і так далі, що дозволяє характеризувати не лише склад робітників і ті зміни, як в ньому відбуваються, а й виявити фактори росту продуктивності праці. Склад, структура явищ вивчається за допомогою структурних групувань.

  1. Вивчення зв’язку і взаємозв’язку між суспільними явищами.

Наприклад, групуючи робітників по віку, стажу, кваліфікації і доповнюючи кожну з цих групувань даними про середню виробітку одного робітника, можна встановити залежність рівня продуктивності праці робітників від цих ознак. Для цього використовують аналітичне групування.

В простих групуваннях групування проводиться по одній ознаці. Групування по 2-х і більше ознаках називається складним або комбінаційним. Воно дозволяє глибше аналізувати явища, але лише при умові, що ознаки доповнюють одна одну,(наприклад, групування населення по віку, статі і т. д.)

Особливим групуванням є групування – класифікації (наприклад, групування підприємств по галузях, основних фондів – по видах, затрат на виробництво по статтях і т. д.)

Для класифікацій характерно те, що вони проводяться по суттєвих ознаках даного явища.

Групування називається первинними, які проведені на основі безпосереднього узагальнення первинних даних статистичного спостереження.

Але на практиці доводиться перегруповувати раніше згрупований матеріал. Угрупування зменшення інтервалів – такі угрупування називаються вторинними.

2. Важливими принципами групування даних є:

  1. вияснення суті і характеру розвитку тих явищ, які вивчаються;
  2. Облік взаємозв’язку явищ і можливості переходу поступових кількісних змін в явищах до корінних якісних змін;
  3. Правильний вибір основи групування, що визначає ефективність результатів групування, можливість правильної наукової характеристики і вивчення суспільних явищ. При виборі ознаки групуванням важливим є не спосіб вираження ознаки, а його значення для явища, яке вивчається, ті які виражають найбільш характерні риси даного явища;
  4. Правильний вибір кількості груп, на які необхідно розділити всю сукупність;
  5. Створення груп повинно відповідати дійсності, різниці між групами повинні бути видимими, в одну групу не можна об’єднувати ті явища, які суттєво відрізняються.

Якщо не можливо зразу виділити групи, то спочатку ділять на більшу кількість, а потім укрупнюють їх, зменшуючи кількість груп.

3. Залежно від суті явищ і завдань дослідження необхідно використовувати різні способи групувань: по різних ознаках, з різними інтервалами збільшою або меншою кількістю груп, з використанням різних показників що характеризують різні групи.

Та ознака, яка служить основою для розприділення явищ на групи називають групувальною ознакою, або основою групування.

Інтервалом називається різниця між найбільшим і найменшим значенням ознаки в кожній групі.

В різних інтервалах різниця між найбільшим і найменшим значенням в кожній групі рівна, а в нерівних різна.

Інтервали можуть бути закритими-які мають верхню і нижню межу (100-200 ), а відкриті, що мають лише одну межу (до 300 ).

Розмір інтервалу визначаєм за формулою:

х maxx min

n

h – розмір інтервалу

Xmax – найбільше значення ознаки

Xmin – найменше значення ознаки

n – кількість груп

 

 

V.Актуалізація опорних знань.

– принципи групування;

– що таке основа групування

VІ. Домашнє завдання.

 

 

Викладач                                                           В.В. Чубар

Про admin

admin

Залишити коментар

Ваш email ніде не буде показанийОбов'язкові для заповнення поля позначені *

*

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

x

Перегляньте також

Основи статистики. Урок 16

Тема: Середня проста, середня зважена. Середня гармонічна проста, середня гармонічна зважена. Середня ...