Головна / Урок / 85 група. Тема: Технологія внесення добрив

85 група. Тема: Технологія внесення добрив

Всі корисні речовини рослини споживають з грунту. Тому, якщо ви хочете отримати високий і якісний урожай, варто подбати про його родючі властивості. Добрива потребують не тільки глинисті і піщані ґрунти, а й багатий чорнозем.

Найбільш поширені види добрив, які використовують для насичення ґрунту необхідними елементами – це органічні і мінеральні. Щоб вони принесли очікувану користь, поліпшивши якості грунту, слід дізнатися все про технології внесення, норми і періоди. Найперший крок – це зіставити тип ґрунту, його механічні властивості, ступінь насиченості елементами, кліматичні особливості вашої місцевості і доцільність внесення тих чи інших підгодівль.

Від грамотного розрахунку норм внесення залежить ефективність посівної кампанії. І якщо недостатня кількість слабо вплине на склад грунту або ж зовсім нічого не принесе, то перебір може призвести до уповільнення зростання культур, а у випадку з мінеральними добривами і зовсім зіпсувати урожай. Нижче ми наведемо середні показники норм внесення добрив. Потрібно враховувати, що кожна культура вимагає індивідуальних розрахунків через своїх особливості в зростанні і розвитку.

Строки внесення добрив

Найоптимальніший час вносити гній – восени і навесні. При чому для цієї мети підійде тільки перепріла маса. Періодичність внесення коливається від 3-х до 5-ти років. Для компосту підходять такі ж терміни. Пташиний послід підходить для внесення під час передпосівної культивації. Для ефективної дії сидератів, їх зазвичай заорюють за 3 тижні до посіву в разі важких грунтів і за 2 тижні – на легких ґрунтах.

Азотні добрива слід вносити з неодмінним подальшим закладенням. Весняний період більше підходить для внесення азоту. Якщо зробити це восени, то до весняної посадки вони вимиються дощами. Калійними краще удобрювати навесні – під посадку розсади і восени – під оранку поля.

Достатня кількість фосфору й азоту допоможе розвитку рослин в період до утворення перших листів. Коли рослина починає активно набирати масу, важливий азот і калій. У період цвітіння і бутонізації – фосфор.

Способи внесення добрив

Добрива вносяться трьома способами:

  1. Основний
  2. Припосівний
  3. Підживлення

Коли добрива вносять до основного обробітку поля, ми маємо справу з основним способом. Також до нього відноситься удобрення грунту під час передпосівної обробки. Основним способом вносять органіку і більшість мінеральних складів. Якщо грунт удобрюється під час посіву сільськогосподарських культур – це припосівний спосіб внесення. Іноді добрива потрібно внести в прикореневий шар грунту під час вегетації культур. Такий спосіб називається підживленням.

Машини для внесення добрив

Техніка для внесення добрив класифікується за кількома ознаками. За типом внесених добрив існує техніка для органічних добрив, мінеральних та органо-мінеральних. Виходячи з агрегатного стану маси, є спецтехніка для добрив в рідкому вигляді, твердому і борошна.

Внесення добрив зазвичай відбувається в кілька етапів. Спочатку масу потрібно підготувати, потім завантажити і доставити до поля, тільки після цього вносити в грунт. Випускається техніка різного призначення: для підготовки добрива, навантаження, перевезення, внесення. Вносять добрива теж різними способами. Виходячи зі способу внесення, вибирають техніку: навісну, кузовну, авіаційну та тукову.

Прихильники мінеральних добрив вважають, що гній – це пережиток минулого і він дуже незручний у використанні. Однак багато хто з цим не погодиться. Адже гній – це незамінне джерело практично всіх необхідних мінеральних елементів. Якщо систематично вносити це добриво, поліпшується структура грунту і накопичується гумус. Зручність ж залежить від методів внесення, які ви вибираєте.

Сьогодні вносити органіку можна за допомогою сучасних розкидачів, які значно спрощують цей процес. Наприклад, причіп-розкидач від фірми «Organic Truck» здатний розкидати добрива на ширину від 12 до 16 метрів. При цьому обсяг гною, який він здатний внести становить 31 – 36 м3.

Технології внесення добрив

Для внесення мінеральних і органічних добрив може застосовуватися три технології:

  1. Прямоточна
  2. Перевантажувальна
  3. Перевалочна

Перша буде доречна, якщо відстань від оброблюваної території до сховища не перевищує 3-5 км. Добрива завантажують в спецтехніку і доставляються до поля, після чого розподіляють по поверхні. У перевантажувальної технології транспортний і технологічний етапи розділені. Спочатку добрива завантажуються в машини, які доставляють їх до поля. Потім вони перевантажуються в спецтехніку для внесення добрив. Така технологія найбільш економічно вигідна для обробки полів, які знаходяться далеко від розташування сховищ.

Суть перевалочного способу полягає в тому, що добрива попередньо звозяться до поля самоскидами і складуються у його краю. Наступний етап – переміщення маси в розкидачі та розподіл по полю. Вибір відповідної технології залежить від конкретної ситуації. Допустимі також поєднання цих технологій. При виборі способу внесення, слід керуватися економічною доцільністю і якістю внесення.

Технологія внесення минеральних добрив

Щоб внести мінеральні добрива, часто звертаються до прямоточного та перевантажувального методу. Перевалочний застосовується дуже рідко. Перед початком роботи, поле необхідно розподілити на кілька ділянок. Потрібно також визначити: поворотні смуги, місця заправки машин, лінії перших проходів спецтехніки.

Важливо спланувати і рух техніки. Якщо використовуються кузовні дискові розкидачі, доцільно вибрати човниковий метод. Для широкозахватних машин з наявністю декількох сівалок більше підійде гоновий метод. Після 2-3 проходів техніки, обов’язково перевіряється якість внесення.

Норми внесення мінеральных добрив

Три елемента, які утворюють основні групи мінеральних добрив – це Калій, Азот і Фосфор. Саме ці 3 компонента істотно впливають на правильний розвиток культур.

Популярні азотні добрива – це аміачна селітра, сечовина, амофос, нітроамофос, натрієва селітра.

Середні норми внесення азотних добрив:

  • Аміачна селітра і сечовина – 10 – 25 грамм/ м2.
  • Амофос, нітроамофос – 15 – 30 грамм/м2
  • Натрієва і кальцієва селітра: до 70 грамм/м2.
  • З калійних добрив часто застосовують хлористий калій, калійну селітру, сірчанокислий калій.
  • Хлористий калій в якості основного добрива – 20 – 40 г / м2.
  • Сірчанокислий калій – 10 – 15 грамм/м2.
  • Калійна селітра – 15 – 20 грамм/м2.
  • Найвідоміша фосфорна підгодівля – це суперфосфат. Застосовуються також суперфосфат калію і фосфорне борошно.
  • Суперфосфат – 40-50 грамм/м2.

Найпростіший спосіб не помилитися в нормах – це слідувати інструкціям, зазначеним на упаковці. Більш точні показники дасть лабораторне дослідження грунту.

Технологія внесення органічних добрив

Щоб внести органіку, можна використовувати будь-яку з трьох технологій.

Прямоточна технологія, як ми вже відзначали раніше, буде вигідна в тих випадках, коли гноєсховище знаходиться недалеко від поля. Якщо ж перевозити потрібно далі, ніж на 5 км, продуктивність техніки істотно знижується.

Використання  перевантажувальної технології дає можливість значно підвищити продуктивність спецтехніки, яка розкидає. Маса доставляється швидкохідними самоскидами, а розкидачі працюють безперервно.

Перевалочна технологія використовується тільки для внесення органічних добрив, однак, до неї звертаються тільки в тому випадку, коли відсутні деякі засоби механізації. Її основний недолік в низькій якості розподілу маси по полю.

Норми внесення органічних добрив

З самих часто використовуваних органічних добрив можна виділити:

  • Гній
  • Компост
  • Пташиний послід
  • Сідерати
  • Тирса
  • Стружка
  • Зола

Навоз

Найпопулярніша і ефективна органіка. Це природне джерело фосфору, калію, азоту, вапна, сірки, кремнію, магнезії, молібдену, хлору та інших корисних елементів. Склад гною не є постійним, він безпосередньо залежить від виду тварин, кормів і способу зберігання. Завдяки мікроорганізмам, які в ньому містяться, корисні речовини розщіплюються на елементи, доступні для поглинання рослиною. Середні норми внесення гною складають 30 – 40 т на гектар. Більш високих норм внесення зазвичай вимагають овочеві культури і силосні.

Компост

Готується зі скошених бур’янів, старого листя, торфу, золи, гною та інших відбросів. Компостна маса готова до внесення приблизно через рік. Її консистенція повинна бути однорідною і пухкою. Норма внесення – 15-30 т / га під озимі, 20-40 т / га – під овочі і коренеплоди. В основному застосовується під овочеві культури, картоплю і кормові коренеплоди.

Пташиний послід

Особливість посліду в тому, що він містить фосфор, азот і калій в набагато більшій кількості, ніж гній. Це висококонцентроване добриво. Вноситься послід в сухому або розведеному вигляді. Застосовується під озиму та кормову пшеницю, цукровий буряк, кукурудзу та інші просапні. Норма внесення в сухому вигляді – 4-7 ц / га. Для внесення пташиного посліду в рідкому вигляді, його розбавляють в 10-12 частинах води.

Сидерати

Роблять позитивний вплив на влагоємність і структуру ґрунту, а також збагачують його перегноєм. Як сидерати зазвичай використовуються однорічні та багаторічні бобові рослини. Сіяти зелені добрива можна протягом всього сезону.

Вернуться к: Агротехнологія – 76, 85 групи
x

Перегляньте також

56848465

Інформаційно-цифрова компетентність сучасного педагога

У сучасному освітньому контексті ключовим елементом успішного педагога є інформаційно-цифрова компетентність. Розвиток ...