Головна / Урок / Урок 13. Активні і пасивні дієприкметники

Урок 13. Активні і пасивні дієприкметники

Урок 13. Активні і пасивні дієприкметники

  1. Прочитайте. Знайдіть у тексті дієприкметники. На яке питання вони відповідають? Від якої частини мови утворені?

Тепер уже можна було скласти уяву про все, що відбувалось тут. Гнаний вітром, вогонь наступав з недалекого узвишшя довжелезною лавою. Там, де вона прокотилася, залягла чорна пустеля, зрідка покрапана ледве жевріючими цяточками. Люди змагалися з вогнем врукопаш. На тлі невисокого полум’я виразно було видно, як вони, розтягнувшись у живий ланцюг, кидаються на вогонь грудьми, обсипаючись іскрами, наче зорями. В хід було пущено лопати, вила, граблі, порожні лантухи (О. Гончар).

► Випишіть окремо дієприкметники, дієприслівники та прикметники. Порівняйте їхні морфологічні ознаки.

ЗАКОНСПЕКТУЙ!!

Дієприкметник — це особлива форма дієслова, яка виражає ознаку предмета за дією або станом і відповідає на питання який? яка? яке? які? Наприклад: зів’яле (листя), замерзлі (руки), вивчений (вірш).

Ця форма поєднує в собі ознаки прикметника і дієслова. Дієприкметник, як і прикметник, змінюється за родами, числами й відмінками, і ці його форми залежать від форм іменника, з яким дієприкметник узгоджується. Дієприкметник відмінюється як прикметник твердої групи. Разом із тим цій формі властиві дієслівні ознаки виду (доконаного чи недоконаного) і часу (минулого або теперішнього).

Дієприкметники можуть бути активними або пасивними.

Активними називаються дієприкметники, які виражають ознаку предмета за його ж дією: То була Одарка — тремтяча, мокра, як хлющ (Г. Тютюнник). Активні дієприкметники утворюються лише від неперехідних дієслів.

Пасивними називаються дієприкметники, які виражають ознаку предмета за дією над ним: Засмалені сонцем, закурені, мокрі од поту обличчя вилискували радістю і здоров’ям (О. Довженко).

Пасивні дієприкметники мають ознаку минулого часу і утворюються лише від перехідних дієслів.

У реченні дієприкметник найчастіше буває означенням: На клуні стовбичив промоклий бусол (Л. Костенко). Він може виконувати також функцію іменної частини складеного присудка: Чорна ніч інкрустована ніжністю (Л. Костенко).

Дієприкметник разом із залежними від нього словами утворює дієприкметниковий зворот. У реченні дієприкметниковий зворот виступає означенням: Сади, омиті музикою згадок, ковтають пил міжселищних доріг (Л. Костенко) (З посібника).

Засобом розрізнення прикметника і дієприкметника може бути наголос (у прикметниках наголошується суфікс, у дієприкметників — корінь: варéний — вáрений) або суфікс (прикметниковий -н- і дієприкметникові -н-, -ен-, але в дієприкметнику зберігається перед -н- суфікс дієслівної основи -а-, -и-, -і-, -ї-підписати — підписаний.

  1. Розподільчий диктант. Запишіть у дві колонки словосполучення з прикметниками та дієприкметниками.

Нездійснена мрія, нездійсненна мрія, нездоланний народ, нездоланий народ, варена курка, варені яйця, солені огірки, солоні огірки, пéчена картопля, печéна картопля.

Творення дієприкметників

Групи дієприкметників Основа Формотворчий суфікс Закінчення Приклад
Активні теперішнього часу Основа теперішнього часу дієслів (недоконаного виду) -уч- (-юч-) -ий
-ач- (-яч-) -ий
Активні минулого часу Основа інфінітива дієслів (непохідних, доконаного виду) -л- -ий
Пасивні минулого часу Основа інфінітива дієслів (перехідних, доконаного, рідше — недоконаного виду) -н- -ий
-ен- (-єн-) -ий
-т- -ий

У сучасній українській мові активні дієприкметники теперішнього часу вживаються рідко; їх творення й використання потрібно уникати, послуговуючись натомість конструкціями той, що(який)…; ті, що (які)… тощо або добираючи відповідні іменники (З посібника).

  1. Перекладіть українською мовою подані словосполучення. Порівняйте, як утворюються активні дієприкметники в українській та російській мовах.

Почерневшее небо, записанное стихотворение, немигающий взгляд, воющий ветер, опавшие листья, увядший цветок, продуманный ответ, употребляющий лекарства, потухающий костер, волнующая мелодия, стоящий у колодца человек, впечатляющее событие, исполняющий обязанности, режущий инструмент, формирующий состав.

  1. Відредагуйте речення, правильно записуючи форми дієприкметників. Визначте синтаксичну роль дієприкметника.
  2. Кружляв в останньому вальсі падаючий лист. 2. Студенти, відвідавші експозиції музею, були в захваті від побаченого. 3. Мене вразили її збліднівші уста, змарнівше обличчя. 4. Чоловік, наближавшийся до нас, зупинився. 5. Під лежащий камінь вода не тече. 6. Посивівше волосся пасмами спадало на чоло, закривало очі. 7. На вечорі виступили з читанням своїх творів початкуючі письменники (З посібника). 8. Там три принцеси зачакловоні у сивих зморщених бабусь (Л. Костенко). 9. Увага! На період спалаху грипу всі температурячі хворі обслуговуються на дому, при зверненні в поліклініку — в першому кабінеті на першому поверсі (

З оголошення).

4.Поєднайте перший та другий стовпчики, знайшовши продовження висловів.

1 …три роки ждуть.2 …заєць і пенька боїться.

3 Під … камінь вода не тече.

4 … коню в зуби не дивляться.

5 Не завжди учений мудрий, а … — дурний

6 … гостю місце за дверима.

7 Обід без солі …, а без хліба …

А дарованомуБ незваному

В несмачний, неситий

Г невчений

Д лежачий

Е обіцяного

Э полоханий

  1. Замініть дієслівні сполучення на словосполучення «дієприкметник + іменник». Провідміняйте виділені словосполучення.

Пісок сиплеться, сонце палає, краса захоплює, сад розквітаємрія не здійснюється.

  1. Перекладіть українською мовою.

Запланированная встреча; подведение итогов; откровенный разговор; опоздавший гость; день, обещающий быть солнечным; непридуманная история; прыгающий ребёнок; обусловленные договором; оставивший пост; решающая встреча; отпуск, предполагающийся на лето, прыгающий ребенок; забытая в спортзале сумка; ряд замечаний; досадная опечатка; верующий человек; действующий вулкан; действующие правила; правящая элита; начинающий писатель; знающий экономику; выступающий на совете директоров; лидирующая команда; исчезающие виды.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Визначте в тексті дієприкметники. Зробіть їх морфологічний аналіз за схемою.

  1. Дієприкметник для розбору.
  2. Початкова форма.
  3. Активний чи пасивний.
  4. Час.
  5. Вид.
  6. Число.
  7. Рід.
  8. Відмінок.
  9. Спосіб творення.
  10. Правопис.
  11. Синтаксична роль.

Роса потягла з вологих трав густий дух вимороженої бодяги, в’ялої бугили і пожухлого мокрого сіна, що позалишалося в кущах по торішній косовиці.

Пахла чорна земля на пагорбах між заплавами — пахла весняною жагою родити і вимерлими травами, трухлим сухостоєм і молодим пагіллям — пахла вічністю і скороминучою порою…

І серед тих запахів Андрій ніяк не міг упізнати одного, що нагадував йому дитинство, пасьбу на купині з пляшкою холодного молока і окрайцем хліба в торбині, перший вечір з Клавою отут, посеред лук, клечані святки в бабусиній хаті, примазаній ради празника і струшеній різучою осокою,— запах нагадував йому все життя, крім служби на морі (Г. Тютюнник)

 

Метки уроков: 86 група, електронні документи
Вернуться к: Українська мова – 86 група
x

Перегляньте також

59-9826

Актуальні проблеми дистанційного навчання

04листопада 2024 р.  у Федорівському центрі професійної освіти відбулося чергове засідання методичної ...