Головна / Відкриті уроки / Основи статистики / Основи статистики. Урок 4

Основи статистики. Урок 4

Тема: Форма, види, способи статистичного спостереження

Мета: Виділити форми, види, способи статистичного спостереження, розвивати увагу, пам’ять, та любов учнів до предмету.

Обладнання: роздатковий матеріал

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент: привітання, перевірка присутніх .

ІІ. Відновлення в памяті учнів раніше одержаних знань.

1. Що таке статистичне спостереження.
  2. Програма статистичного спостереження.
  3. Реєстрація зібраних даних в процесі спостереження.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

IV.Вивчення нового матеріалу:

1. 1. Класифікація видів статистичногого спостереження.

Будь-яке спостереження, кінець кінцем, здійснюється в одній з двох основних формах:
§ Статистичній звітності;
§ Спеціально організоване спостереження.
В умовах адміністративно-командної системи основною формою була звітність.
Звітність – система збору підприємствами, установами і організаціями відомостей про свою діяльність і обов’язкове представлення їх статистичним органами або вищестоящій організації у встановлені терміни у вигляді звітів, виконаних по затвердженій формі.
Джерелом інформації для звітності служать дані первинного і бухгалтерського обліку. Первинний облік – реєстрація фактів у міру їх виникнення.
Розрізняють звітність:
– Загальнодержавна звітність збирається органами загальнодержавної статистики по усіх господарських структурах не залежно від форми їх власності і галузевої приналежності;
– Відомча звітність збирається для потреб управління у рамках міністерств або інших багатофіліальних організацій.
Так само розрізняють:
– Загальна звітність містить показники, характерні для усіх господарських структур незалежно від їх галузевої або відомчої приналежності;
– Спеціалізована звітність містить показники типові для конкретної галузі або виду діяльності.
За часом спостереження розрізняють:
– Річна звітність містить дані за рік;
– Поточна звітність – квартальна, піврічна, місячна і так далі
Для ринкової економіки основне джерело інформації це спеціально організоване спостереження.
За часом проведення розрізняють:
– Поточне спостереження;
– Безперервне спостереження ведеться за станом і рухом населення, за діяльністю підприємств;
– Переривчасте спостереження може бути:
~ Періодичне спостереження проводиться через відносно рівні проміжки часу, що повторюється;
~ Одноразове спостереження – в міру необхідності.
По мірі охоплення сукупності буває:
– Суцільне спостереження – охоплює усю сукупність (генеральну сукупність);
– Несуцільне спостереження – дослідження частини сукупності, але з обов’язковим поширенням результатів на усю сукупність, можливо:
~ Вибірковий метод – найбільш розроблений і поширений метод, при якому відбір з генеральної сукупності здійснюється так, щоб у кожної одиниці були рівні шанси потрапити у вибірку;
~ Метод основного масиву – це вибір для дослідження найбільш представленої частини генеральної сукупності;
~ Монографічне спостереження – це вибір і детальне дослідження найбільш типової одиниці спостереження.
Ці дослідження можуть бути отримані шляхом:
– Безпосереднього спостереження – дані реєструються безпосереднім спостерігачем на місці їх виникнення;
– Документальне спостереження – джерелом є документи;
– Опитування – спостереження, при якому реєструються усні і письмові відповіді респондента.
За способом організації розрізняють:
– Експедиційний спосіб спостереження, це безпосереднє спостереження, здійснюване фахівцями фахівцями або спеціально навченими особами, найбільш дорогий і трудомісткий спосіб;
– Самоисчисление або саморегистрация – дані заповнюються респондентом, а фахівець його консультує і здійснює подальший контроль;
– Анкетний спосіб – припускає самостійне заповнення респондентами поширених між них анкет. Найбільш неточний спосіб. Ефективний тільки тоді, коли самі респонденти зацікавлені в анкетуванні;
– Корреспондентный спосіб – передбачає збір і реєстрацію інформації про об’єкт спостереження спеціально створеною мережею кореспондентів;
– Явочний спосіб – спосіб, при якому опитуваний повідомляє інформацію, явившись в органи її реєстрації.
2. Помилки спостереження. Шляхи підвищення точності статистичного спостереження.
Помилки спостереження за джерелами і причинами виникнення можна розділити на дві групи:
1) Помилки реєстрації;
2) Помилки репрезентативності.
Помилки  репрезентативності виникають при несуцільному спостереженні через невідповідність складів генеральної і відібраної сукупностей, бувають:
– Випадкові помилки, які характерні для вибіркового методу і обумовлені волею випадку;
– Систематичні помилки виникають із-за неправильно проведеного відбору.
Випадкові помилки піддаються розрахунку за допомогою спеціальних методів, систематичні не піддаються.
Для запобігання помилкам застосовуються:
– Логічний контроль – перевірка логічної сумісності зібраних даних;
– Арифметичний контроль – підрахунок і перевірка підсумків по рядках і стовпцях, перевірка значень розрахункових помилок.

V.Актуалізація опорних знань.

– види статистичного спостереження;

– форми статистичного спостереження;

– помилки при веденні статистичних спостережень.

VІ. Домашнє завдання.

Викладач                                                           В.В. Чубар